Προς το περιεχόμενο

12" Celestion & EV speakers shootout


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά!

 

Δοκιμάσαμε μερικά μεγάφωνα (6 Celestion & 1 EVM12L) σε μια καμπίνα Bogner 112CP (closed back) και η ηχογράφηση μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα οπότε σκέφτηκα να φτιάξω ένα βιντεάκι και να το μοιραστώ με τους υπόλοιπους συμπάσχοντες κιθαρίστες.

 

Ποιο σας φαίνεται οτι ταιριάζει καλύτερα με αυτο το rig?

 

 

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία δουλειά. Συγχαρητήρια.

Δεν μου άρεσαν το μπλε και το EV.

Προτιμάω τις Κρέμες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος.

Overdrive: ολα τα Celestion OK με σειρα προτιμησης Blue, Cream, V30. EV για πεταμα

Clean: ολα τα Celestion OK με σειρα προτιμησης V30, Blue, GreenB. EV για πεταμα.

Αν επαιρνα ενα ... Blue

 

ΥΓ με το rig που ακουσα στο κλιπ, η κριση μου.

ΥΓ2 ακουσα σε yamaha HS-5 (flat) μετρια ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συγχαρητήρια κι από μένα για την αψεγάδιαστη παρουσίαση...

 

θα συμφωνήσω με τον Σπύρο... το Blue με διαφορά, ως all around ποιοτικότατη λύση που μπορεί να σε καλύψει παντού (κάνοντας και ευτυχή τον ηχολήπτη)... ;) 8)

 

εναλλακτικά το G12-H 75 για μένα είναι μια καλή λύση (ειδικά αν κάποιος χρειαστεί μεγαλύτερες εντάσεις για τον όποιο λόγο)...

το EV τόσο χάλια που μου προκαλεί εντύπωση... σαν να υπάρχει "φασικό" πρόβλημα στην συχνοτική του συμπεριφορά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ γενικά μια προτίμηση στο blue από πολύ κόσμο.

Είναι αλήθεια ότι είναι πολύ εύηχο και μέσα στο δωμάτιο. Με λίγο EQ στο SM57 (μάζεμα κάποια τονισμένα μεσαία και λίγο αέρα παραπάνω)  είναι έτοιμο μέσα στη μίξη.

Το "πρόβλημα" του είναι ότι είναι μόνο 15W και δεν θα το χρησιμοποιούσα σε 1x12" με ενισχυτές απο 20W και πάνω, εκτός αν έπαιζα μόνο στο σπίτι.

Η εναλλακτική είναι το alnico cream που εχει παρόμοιο χαρακτήρα και είναι 90W.

 

Προσωπικά τα alnico μεγάφωνα δε μου αρέσουν ιδιαίτερα με marshallοκυκλώματα (οπως ο smallbox). Ταιριάζουν όμως φοβερά με fender/vox ενισχυτές.

 

Το EV είναι η αλήθεια οτι ακούγεται άσχημα με αυτή τη τοποθέτηση του μικροφώνου αλλά αναγκαστικά έπρεπε να μείνει αυτός ο παράγοντας σταθερός. Με το μικρόφωνο πιο έξω ή off axis θα ακουγόταν καλύτερο.

Πάντως αυτός είναι ο χαρακτήρας του (πολυ πιο καθαρό στα χαμηλα και χαμηλομεσαία) και λόγω του ότι είναι 200W δεν παραμορφώνει ποτέ και αυτό αποτυπώνεται και στη χροιά του.

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρατηρώ γενικά μια προτίμηση στο blue από πολύ κόσμο.

Το "πρόβλημα" του είναι ότι είναι μόνο 15W και δεν θα το χρησιμοποιούσα σε 1x12" με ενισχυτές απο 20W και πάνω, εκτός αν έπαιζα μόνο στο σπίτι.

 

τα 15 Watt του,  με την ευαισθησία των 100db, με οποιοδήποτε ενισχυτή με καλό τροφοδοτικό θα δίνουν άνετα 110 db SPL στο ένα μέτρο... αν συνυπολογίσουμε τον μεσαίο συχνοτικά χαρακτήρα της κιθάρας ως όργανο, προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ δωμάτιο ή studio που δεν θα με κάλυπτε πλήρως... όπως και σε σύνηθες stage όμως, όπου με σωστή τοποθέτηση δεν νομίζω να είχα ιδιαίτερο πρόβλημα για monitoring χρήση... τώρα βέβαια θα μου πεις περί κολοκυθόπιτας... σεβαστόν, απλά κατά κανόνα ουκ εν τω πολλώ το ευ και σε αυτήν την περίπτωση... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" του είναι ότι είναι μόνο 15W και δεν θα το χρησιμοποιούσα σε 1x12" με ενισχυτές απο 20W και πάνω, εκτός αν έπαιζα μόνο στο σπίτι.

Η εναλλακτική είναι το alnico cream που εχει παρόμοιο χαρακτήρα και είναι 90W.

Το σκεφτηκα, αλλα ειπα αφου παιζει σε αυτο το rig το 15αρι, γιατι οχι?

Δεν τον "ανοιξες" τον Friedman?

Το φοβασαι?

 

ΥΓ Το cream θα ηταν η επιλογη μου στα πολλα βατ.

ΥΓ2 Θα αξιζε, επειδη ειναι αλλης "φιλοσοφιας" το EV, να δοκιμασεις και αλλο μικροφωνο/α κλπ, για να μην αδικειται τοσο. Ετσι για το γμτ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 15 Watt του,  με την ευαισθησία των 100db, με οποιοδήποτε ενισχυτή με καλό τροφοδοτικό θα δίνουν άνετα 110 db SPL στο ένα μέτρο... αν συνυπολογίσουμε τον μεσαίο συχνοτικά χαρακτήρα της κιθάρας ως όργανο, προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ δωμάτιο ή studio που δεν θα με κάλυπτε πλήρως... όπως και σε σύνηθες stage όμως, όπου με σωστή τοποθέτηση δεν νομίζω να είχα ιδιαίτερο πρόβλημα για monitoring χρήση... τώρα βέβαια θα μου πεις περί κολοκυθόπιτας... σεβαστόν, απλά κατά κανόνα ουκ εν τω πολλώ το ευ και σε αυτήν την περίπτωση... :)

 

Δεν είναι ότι φοβάμαι ότι δεν θα ακούγεται αρκετά δυνατά αλλά θα αγχωνόμουν να μην το χαλάσω (κάνει και μια περιουσία  ;D) .

Αν και η ένταση που έγραψα τα κλιπ είναι αντίστοιχη αυτής που θα έπαιζα σε ένα club, σε μια ανοιχτή συναυλία (που θα ήθελα λιγο παραπάνω ένταση) ή σε ένα recording (που θα ήθελα τις τελικές λάμπες να δουλέψουν παραπάνω για λόγους χροιάς) το blue είναι οριακός συνδιασμός με ένα 50αρι κεφάλι.

 

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου