Προς το περιεχόμενο

String Gauges. Η διαδρομή σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αλλαξα ποτε διαδρομη στα gauges. Κι αλλες κιθαρες επαιρνα στη διαδρομη.

Αναλογα την κιθαρα και τον προορισμο της λοιπον.

Ηλεκτρικες 9-42, 10-46, 11-50

Ακουστικες 12-53

12χορδες 10-47

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Παλιότερα είχα 10-46 σε όλες τις κιθάρες μου και ήμουν κουρδισμένος σε κανονικό κούρδισμα.

  Για λόγους ευκολίας και άνεσης πλέον χρησιμοποιώ 09-42 για τις Strat, για Les Paul 10-46, και κούρδισμα half step down....

 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω έλλειψης χρημάτων χρησιμοποιώ τις παλιές χορδές τους που μου δίνουν οι φίλοι. Οπότε χρησιμοποιώ 9άρες 10άρες και 11άρες, πολλές φορές και μεταξύ τους αναμεμιγμένες, αν σπάσει μία χορδή παίρνω μια άλλη από το άλλο σετ κλπ κλπ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στις κιθάρες με 24 3/4 κλίμακα όπως Gibson 335, Yamaha AEX520, βάζω πάντα D'Addario EXL110 Nickel Wound, Regular Light, 10-46.

 

Στην Stravocaster οι 25,5 ίντσες της κλίμακας, με ταλαιπώρησαν κάμποσο καιρό καθώς οι 9 ήταν μαλακές και οι 10 σκληρές. Μέχρι που κυκλοφόρησαν οι 9.5-44 D'Addario EXL120+ Nickel Wound, Super Light Plus που μου δίνουν το ίδιο tension αρα και κοινή αίσθηση με τα Γκιμπσονοϊδή στα σηκώματα.

 

Ενας λόγος που δεν βολεύτηκα ποτέ την PRS ήταν οι 25 ίντσες. Πονοκέφαλος με τις χορδές... Προφανώς έχω μια ιδεατή αίσθηση στα χέρια μου που θέλω να επαναλαμβάνεται σε κάθε κιθάρα.

 

Εχω δοκιμάσει κι άλλες μάρκες φυσικά αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο χωρίς εκπλήξεις κάθε φορά. Χωρίς να ψάχνομαι ιδιαίτερα, η αίσθηση, η διάρκεια και ο ήχος που μου δίνει η D'Addario EXL με καλύπτει.

 

Σε σκάφη έχω βάλει 11 και 12 στο παρελθόν αλλά κατέληξα να χρησιμοποιώ τις 10αρες γιατί αλλάζανε πολύ το ύφος μου. Ετσι έχω μόνιμα 2 σετάκια (9,5 και 10) για backup.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Ενας λόγος που δεν βολεύτηκα ποτέ την PRS ήταν οι 25 ίντσες. Πονοκέφαλος με τις χορδές... Προφανώς έχω μια ιδεατή αίσθηση στα χέρια μου που θέλω να επαναλαμβάνεται σε κάθε κιθάρα.

 

Εχω δοκιμάσει κι άλλες μάρκες φυσικά αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο χωρίς εκπλήξεις κάθε φορά. Χωρίς να ψάχνομαι ιδιαίτερα, η αίσθηση, η διάρκεια και ο ήχος που μου δίνει η D'Addario EXL με καλύπτει.

...

 

Οι 25 ίντσες, της PRS, συτό το κάτι ανάμεσα σε 25 1/2 και 24 3/4, ήταν που με οδήγησε να δοκιμάσω τις 9.5-44.

ΜΙα "λογική" δηλαδή του στυλ:

24 3/4 -->  10αρες

25 1/2 --> 9αρες

Άρα 25 -->9.5 αρες.

 

Το αποτέλεσμα ήταν να βρω το tension που ήθελα.

 

Απλα τα πρώτα sets που πήρα ήταν PRS και ήταν ακριβές, θα το γυρίσω στις  D'Addario που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου