Προς το περιεχόμενο

alder ή μαόνι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

transparent φινίρισμα ποιο εννούμε; το διαφανές: μπορείς να μου στείλεις ένα link να δω;

 

Απο κει και πέρα από το αισθητικό κομμάτι σε σχέση με την ηχητική λειτουργία της κιθάρας εννοείς να πάω για ;alder έτσι;

 

Ναι, το διάφανο είναι το transparent, όταν φαίνεται το ξύλο από κάτω. Τσεκεράου.  ;D

Κατά τ'άλλα, ηχητικά δεν ξέρω, πολύ αμφιβάλλω αν θ'ακούσεις σημαντικές διαφορές ανάμεσα σε μαόνι και alder ή οτιδήποτε άλλο με τα ίδια ακριβώς πράγματα πάνω (μαγνήτες, μανίκι, hardware κτλ.). Το alder το προτείνω αν πας σε solid χρώμα επειδή πιθανότατα θα'ναι ελαφρύτερη, άρα μικρότερη πιθανότητα λουμπάγκου αργότερα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ok. τώρα μου έβαλες και άλλα στο μυαλό :). Τα χρώματα που καλοβλέπω είναι αυτά που παίζουν στις fender select κάτι σαν αυτό Fender Jazzmaster Select Carved Maple Top HH Candy apple - Skroutz.gr .

Επίσης ξέχασα να πω ότι η κιθάρα θα έχει f hole πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. τώρα μου έβαλες και άλλα στο μυαλό :). Τα χρώματα που καλοβλέπω είναι αυτά που παίζουν στις fender select κάτι σαν αυτό Fender Jazzmaster Select Carved Maple Top HH Candy apple - Skroutz.gr .

Επίσης ξέχασα να πω ότι η κιθάρα θα έχει f hole πάνω.

 

Αυτό που βλέπεις είναι μεν transparent φινίρισμα αλλά πάνω σε flame maple καπάκι. Τα "νερά" αυτά είναι του καπακιού.

Όσο για το f hole, εννοείς θα'ναι semihollow ή απλά... ζωγραφιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ash δεν το θέλω γιατί μου βγαίνουν πολλά πρίμα που δεν μου κάνουν , όπως και το πολύ σκάσιμο που δεν μου κάνει. γι αυτό κατέληξα σε alder ή μαόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ash δεν το θέλω γιατί μου βγαίνουν πολλά πρίμα που δεν μου κάνουν , όπως και το πολύ σκάσιμο που δεν μου κάνει. γι αυτό κατέληξα σε alder ή μαόνι.

 

Έχεις δοκιμάσει δηλαδή κιθάρες, παρόμοιες γενικώς, κάθε μια με διαφορετικό ξύλο, όλες semihollow, και το ash σου έβγαλε πολλά πρίμα και σκάσιμο ενώ τα άλλα δύο όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι έχω δοκιμάσει παρόμοιες κιθάρες όχι semihollow που to ash μου έβγαλε σκάσιμο που εγώ δεν το πολυαξιοποιώ. semihollow δοκίμασα μόνο μία ήταν alder. απλά από τις άλλες αυτή που είχε το μαόνι ήταν πολύ κομπλέ. το θέμα είναι ότι μου άρεσαν και οι δύο αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι έχω δοκιμάσει παρόμοιες κιθάρες όχι semihollow που to ash μου έβγαλε σκάσιμο που εγώ δεν το πολυαξιοποιώ. semihollow δοκίμασα μόνο μία ήταν alder. απλά από τις άλλες αυτή που είχε το μαόνι ήταν πολύ κομπλέ. το θέμα είναι ότι μου άρεσαν και οι δύο αυτές

 

Θυμάσαι μήπως να μας πεις ποιες κιθάρες ήταν αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου