Προς το περιεχόμενο

alder ή μαόνι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ξέρεις ότι μπορείς να βρεις ελαφριά και βαριά κομμάτια από κάθε ξύλο οπότε το βάρος δε πρέπει να σε απασχολεί. Από τη στιγμή που πληρώνεις για custom κιθάρα ζήτα αυτό που θες. Επίσης υπάρχουν διαφορετικού τύπου βαφές, αυτός που θα φτιάξει τη κιθάρα πρέπει να σου εξηγήσει τις εναλλακτικές που έχεις αν δεν προσφέρει μόνο ένα είδους φινίρισμα. Για παράδειγμα ένα wax/oil φινίρισμα είναι πιο φθηνό από νίτρο ή πολυεστέρα δε προσφέρει όμως την ίδια προστασία. Μπορεί να μη σε νοιάζει ιδιαίτερα αν η κιθάρα σου μένει κυρίως σπίτι, όλα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες σου. Προτείνω να μη πάρεις αποφάσεις πριν να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις από το σώμα και ιδιαίτερα από το λαιμό της κιθάρας σου.

 

Η κιθάρα που έδειξες σωστά αναφέρθηκε ότι το top είναι maple. To μαόνι και ακόμα περισσότερο το alder είναι πιο βαρετά στην εμφάνιση αλλά σε πολλούς αρέσει αυτό. Το μαόνι πάντως μπορείς να το βρεις ακόμα και σαν figured wood, πιο σπάνια από το maple αλλά βρίσκεται. Τσέκαρε τη δικιά μου. Το top είναι burl mahogany και η πίσω πλευρά έχει ένα ενδιαφέρον οπτικά.

 

DSC03177.jpg

PT743_B.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ash δεν το θέλω γιατί μου βγαίνουν πολλά πρίμα που δεν μου κάνουν , όπως και το πολύ σκάσιμο που δεν μου κάνει. γι αυτό κατέληξα σε alder ή μαόνι.

 

το ειδος του κσυλου δεν κανει ΚΑΜΜΙΑ διαφορα στον ηχο της ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας....το ΒΑΡΟΣ ομως κανει....παω στοιχημα οτι οι κιθαρες που ειχαν πολλα πριμα ηταν ΘΕΟΒΑΡΕΣ... ;)

 

αν θες πιο γεματο και αερινο ηχο πας για ελαφρια κιθαρα,αν θες πριμα και πολυ sustain πας για βαρΓια....

 

μια ΕΛΑΦΡΙΑ tele ειναι γυρω στα 6,8-7,4 lbs,μια μεσαιου βαρους ειναι 7,5,8 lbs και πανω απο 8  ειναι βαρΓια.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των gibson?

 

μπα ένα άλλο που το βάζουμε στις κουζίνες*** βάζουν τώρα . Και ένα άλλο αρμαντίλο, γραναντίλο κάπως ετς ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

*** ;D ;D ;D

richlite_countertops.jpg

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα ένα άλλο που το βάζουμε στις κουζίνες*** βάζουν τώρα . Και ένα άλλο αρμαντίλο, γραναντίλο κάπως ετς ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

*** ;D ;D ;D

richlite_countertops.jpg

 

Για αυτο δεν ειπα το 100%. Τα μοντέλα με εβενο ή ο,τι αλλο ειναι ελαχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok τις fender κοιτούσα oto και κόλλησα εκεί.

sf μάλλον με βοήθησες αρκετά με αυτό που είπες γτ θυμήθηκα ότι οι αυτές που μου άρεσαν ήταν ελαφριές νομίζω.

Μάλλον πάω για alder που είναι και πιο ελαφρύ αν δεν κάνω λάθος.

Αν βάλω flame maple καπάκι από πάνω από το alder έχει κάποια διαφορά στο όργανο; Το τελευταίο μ ενδιαφέρει κυρίως αισθητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω flame maple καπάκι από πάνω από το alder έχει κάποια διαφορά στο όργανο; Το τελευταίο μ ενδιαφέρει κυρίως αισθητικά.

Όχι κάποια που να μπορείς να ακούσεις, αν όμως μπορείς να πληρώσεις. :)

 

EDIT: Ώπα, είπες semi? Και θέλεις το καπάκι maple? Ναι, μπορεί να υπάρχει μια κάποια μικρή διαφορά (περισσότερα πρίμα, σκάσιμο, και projection, αν και ο SF θα διαφωνήσει).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ κατάλαβα. ανεβαίνει έτσι το κοστολόγιο δλδ.

δεν βρίσκω χρώμα ρε γαμώτο που να μ αρέσει. που μπορώ να ψάξω για να πάρω μια συνολική ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου