Προς το περιεχόμενο

Korg M3 στη NAMM 2007!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πάνω που μας άρεσαν τα Korg... τώρα θα μας αποτελειώσουν οι τύποι!

 

Korg M3

 

Και για όσους δεν το κατάλαβαν, ο συνεχιστής της κληρονομιάς του M1 είναι εδώ! Απλά δείτε το...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο φαίνεται,πολύ καλό, πάρα πολύ καλό....

...αλλά σορρυ Korg 3 χιλιαρικα(τόσο υπολογίζεται) για αυτό δν δίνω :? :roll:

 

Ειδικα οταν υπαρχουν Kurzweil + Alesis Fusion :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι το Μ2? Καποιος απο την Korg ξεχασε τη σειρα :lol:

Παντως, με μια πρωτη ματια, φαινεται ενδιαφερον.

Σημειωση: Δεν μ'αρεσουν τα korg, δεν εχω δει τιμη και δεν εχω ενημερωθει ακομα για το τι κυκλοφορει απο τις αλλες εταιριες στο NAMM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα έβλεπα το Karma σαν δελεαστικό σύστημα που σου απλοποιεί την ζωή.

 

Είναι καλό να έχεις αυτές τις δυνατότητες αρπισμού μαζί με τα εφφέ. Η δυνατότητα αυτή πιστεύω οτι δίνει ζωντάνια στο sequencer με αποτέλεσμα να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για arranger.

 

Σίγουρα κάποια στιγμή θα αλλάξω το tritonaki γιατι θα τα φτύσει, τότε και μόνο τότε σίγουρα κάτι τέτοια θα πάρω.

 

Η κάρμα δυνατότητα είναι όλα τα λεφτά.

 

Βέβαια τα korg αυτής της κατηγορίας θέλουν ο άνθρωπος που τά έχει να έχει 48 ώρες στην μέρα του, γιατι κάποια στιγμή τα preset τα βαριέσαι, και για να τα προγραμματίσεις δεν έιναι δύσκολο καθόλου είνια γελοίο σχεδόν, αλλά θα φάς εργατοώρες , καθώς όταν συνειδητοποιείς το τί μπορείς να κάνεις με αυτά , δεν ξέρεις απο που να αρχίσεις και πού να τελειώσεις, και οι συνδυασμοί είναι ανεξάντλητοι.

 

είναι μηχανήματα που δεν τα βαριέσαι ποτέ, ιδιαίτερα αν το triton le είναι κανα δυο εφε παραπάνω και το karma αν αυτό το άλλαζα πάλι το ίδιο θα παιρνα.

 

Πιστευω οτι αυτό το μηχάνημα αν το προσέξουν στην τιμή θα κερδίσουν και αυτούς που θέλουν all around worksation και arranger ταυτόχρονα, σαν και εμένα δηλαδή.

 

Συμφωνώ , με το σχέδιο., παραπέμπει σε arranger για μαθητές , οχι σε μάχιμο σταθμό παραγωγής.

 

Επρεπε να το κάνουν σαν το alesis , με τις δυνατότητες που έχει, ξέρετε ποιο, δεν το θυμάμαι τώρα, αυτό που είναι σαν διαστημόπλοιο τελείως.

 

Αυτό φίλε σε κάνει να θές να δουλέψεις

:lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είδα αντιδράσεις, να πω κι εγώ...

 

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν να βγάλουν κάτι πολύ καλύτερο ή έστω να δώσουν παραπάνω προσοχή σε ορισμένα σημεία που από καιρό είχαν επισημανθεί ως μελανά στα Triton.

Συγκεκριμένα, θα ήταν καλό να υπάρχει μεγαλύτερη sample RAM (320 Mb max όταν το Motif ES έχει 512 εδώ και χρόνια), να υπάρχει κανένα knob για πείραγμα των ήχων και όχι μόνο sliders, δυνατότητα audio ηχογράφησης, γενικά θα μπορούσαν να κάνουν κάτι πιο ολοκληρωμένο.

 

Αλλά ας μην δούμε μόνο τα άσχημα γιατί υπάρχουν και πολλά καλά νέα στοιχεία!

Πρώτο και καλύτερο, η 2ης γενιάς Karma engine όπως σωστά επικέντρωσε ο φίλτατος cos. Η δυνατότητα να λειτουργεί η οθόνη ως effects touch pad αλά Kaoss Pad, η αντικατάσταση της HI synthesis με την HD-1 μηχανή του Oasys, η πληθώρα του I/O section, όλα αυτά είναι σοβαρές βελτιώσεις που είναι σίγουρο ότι θα φέρουν το νέο αυτό μοντέλο πολύ μπροστά σε θέματα ήχου και δημιουργικότητας σε σχέση με τα Triton.

 

Η τιμή είναι ένα θέμα που δεν μπορούμε να συζητήσουμε ακόμα. Αν βγει και κάνει 2 χιλιάρικα θα το πάρουν όλοι, αν κάνει 4 κανείς (γιατί υπάρχει και το Oasys). Η ευθεία αντιπαράθεση με οποιοδήποτε τωρινό Kurzweil αποβαίνει υπέρ του M3, και η το Fusion είναι τόσο φτηνό που πάντα θα θεωρείται bargain για τις δυνατότητές του. Όταν θα βγούν Motif XS και το νέο Fantom θα δούμε πραγματική μάχη στην αγορά.

 

Υ.Γ. Εμένα φατσικά μου αρέσει! :lol:

Ξανά Υ.Γ. Φίλε ytsestef_2112, πάντα μιλάω για τον εαυτό μου, ο πληθυντικός είναι καταπιεσμένη τάση μεγαλομανίας που εκφράζεται ως αίσθηση ηγεσίας μιας κοινωνικής ομάδας... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρμα και Χ/Ψ mode τα σπάνε 8) προσφέρουν απίστευτες δυνατότητες,

αλλά ένα πράγμα να παρακαλέσω την korg ...

 

Τιμολόγηση καλή βρε φίλοι μου.. όχι σαν κάτι Korg TR (1000 ευρώ :roll: )

:evil: :evil: :evil:

 

 

Όσο για to fusion πιστεύω ότι αν κάποιος ξέρει να to χρησιμοποιεί μπορεί να βγάλει απίστευτα πράγματα από εκεί μέσα, μιλαμε για ΤΑ features :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου