Προς το περιεχόμενο

Ludwig "Rock Duo" My pride and joy. Gone but not forgotten.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε καιρός να χωρίσουμε με μια μεγάλη αγάπη. We had some great times together but all beautiful things come to an end κ.λπ. κ.λπ.

 

Λεπτομέρειες για τους βινταζοκολλημένους:

Ludwig "Rock Duo" αρχών 70's, σε Psychedelic Red wrap.

12 / 13 /16 / 2x20 (ατρύπητες), συν ένα "ορφανό" 10x14'' της ίδιας περιόδου.

 

Παίζει να είναι το μόνο σετ στην Ευρώπη, σε αυτό το χρώμα και αυτό το configuration. Το καλό είναι ότι παραμένει Ελλάδα και θα βλεπόμαστε κάπου-κάπου να θυμόμαστε τα παλιά.

psyred.thumb.jpg.fff5f55f59c4b398814316d3e7b829a1.jpg

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε καιρός να χωρίσουμε με μια μεγάλη αγάπη. We had some great times together but all beautiful things come to an end κ.λπ. κ.λπ.

 

  Ό LK κανόνισε τα διαδικαστικά...;  ::) ;D 

Το καλό είναι ότι παραμένει Ελλάδα και θα βλεπόμαστε κάπου-κάπου να θυμόμαστε τα παλιά.

Πονηρούλη.... ;) :D ;D 

  Με ποιά-ες καινούρια-ες αγάπη-ες "τραβιέσαι" τώρα;  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ό LK κανόνισε τα διαδικαστικά...;  ::) ;D

 

Τι λες τώρα ρε Φώτη, αυτός είναι πανάκριβος!  ;D Το θέμα κανονίστηκε εξωδικαστικά! 

 

Πονηρούλη.... ;) :D ;D 

  Με ποιά-ες καινούρια-ες αγάπη-ες "τραβιέσαι" τώρα;  8)

 

Δεν ξαναμπλέκω με καινούργιες αγάπες, κοστίζουν. (Eίπε καθώς ζαχάρωνε μια Gretsch Broadcaster στο eBay...) 

 

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μεσα ειναι clear ή granitone?

 

αν ειναι mahogany/poplar/mahogany ειναι το πολυ του 1968...μετα εγιναν maple/poplar/maple...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μεσα ειναι clear ή granitone?

 

Clear. Είναι του 71-72. Το Granitone άρχισαν να το χρησιμοποιούν μετά το 73.

 

αν ειναι mahogany/poplar/mahogany ειναι το πολυ του 1968...μετα εγιναν maple/poplar/maple...

 

Εδώ κάνετε λάθος αγαπητέ. :) Τα περισσότερα τρίφυλλα ντυτά Ludwig των αρχών-μέσων της δεκαετίας του '70 είχαν εξωτερικό φύλλο μαόνι. Maple είχαν τα νιτρο-λουστραρισμένα, για αισθητικούς και πρακτικούς λόγους (ωραιότερα "νερά", πιο εύκολη διαδικασία φινιρίσματος - το μαόνι είναι πολύ πορώδες - κ.λπ.).

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μεσα ειναι clear ή granitone?

 

Clear. Είναι του 71-72. Το Granitone άρχισαν να το χρησιμοποιούν μετά το 73.

 

αν ειναι mahogany/poplar/mahogany ειναι το πολυ του 1968...μετα εγιναν maple/poplar/maple...

 

Εδώ κάνετε λάθος αγαπητέ. :) Τα περισσότερα τρίφυλλα ντυτά Ludwig των αρχών-μέσων της δεκαετίας του '70 είχαν εξωτερικό φύλλο μαόνι. Maple είχαν τα νιτρο-λουστραρισμένα, για αισθητικούς και πρακτικούς λόγους (ωραιότερα "νερά", πιο εύκολη διαδικασία φινιρίσματος - το μαόνι είναι πολύ πορώδες - κ.λπ.).

 

αλλα μας λεει η ΙΔΙΑ η Ludwig

 

Ludwig Drums :: Shell Guide

 

τα δικα μου παντως που ειναι του 1969 ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ maple/poplar/maple & εχουν silver sparkle wrap.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τη Ludwig θα ακούσεις ή εμένα;  ;D

 

Σοβαρά, έχουν περάσει απ' τα χέρια μου 6 τρίφυλλα σετ και ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσα "ορφανά" τύμπανα, αρχών-μέσων '70s (για νωρίτερα θα σε γελάσω), και είχαν όλα εξωτερικό φύλλο μαόνι. Κάποια ήταν για rewrap, οπότε ήταν προφανές, αλλά και στα υπόλοιπα φαινόταν από τη σαφή διαφορά του χρώματος των φύλλων στα bearing edges. Το ίδιο consensus έχω εισπράξει και από όλα τα βινταζο-φόρουμ που έχω μπει.

H Ludwig δικαιολογημένα δεν μπορεί να καθορίσει με ακρίβεια ποιές χρονιές χρησιμοποιούσε τι - και φυσικά μπορεί να υπάρχουν αρκετά σετ με maple μέσα-έξω - αφού κανείς δεν πολυασχολιόταν τότε με τα ξύλα.

 

Επίσης, εδώ εγώ έχασα την αγάπη μου, και καθόμαστε και μιλάμε για κσύλα; Κιθαρίστες καταντήσαμε! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου