Προς το περιεχόμενο

Solo & Scales


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς βάζεις το ρυθνικό να παίζει και σολάρεις??

Και εγώ έτσι το κάνω.Με τη σωστή κλίμακα όμως βγάζεις κάτι πολύ καλύτερο από το να παίζεις στην τύχη πολύ πιο γρήγορα

 

Όχι... Εννοώ ότι ηχογραφώ το σόλο από πριν και μετά κάνω πως το παίζω...

 

:lol: :lol: :lol:

 

Φυσικά κάνω πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τη σωστή κλίμακα όμως βγάζεις κάτι πολύ καλύτερο από το να παίζεις στην τύχη πολύ πιο γρήγορα

εεε???

δεν καταλαβες καλα...σολαρουμε μονο στη σωστη κλιμακα αλλιως φαλτσαρουμε.δεν υπαρχει αλλος τροπος λιγο καλυτερος η λιγο χειροτερος.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολλές φορές όμως μπορεί να ανήκουν και σε δυο διαφορετικές κλίμακες.Εξαρτάται πάντα απο τις επιλογές στις νότες σου και στις συγχορδίες :wink:

 

οι νότες μιας μελωδίας βασίζονται σε μια κλίμακα(τουλαχιστον)' date='[/quote']

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε,το κατάλαβα αυτό,αλλά άλλο λέω.

Πχ και τώρα που δεν ξέρω πολλές κλίμακες κλπ μπορεί να βγάλω κάποιο σόλο χωρίς να ξέρω ότι είναι πάνω σε κάποια κλίμακα,αλλά για να το βγάλο θα πρέπει να ασχοληθώ πάρα πολύ ώρα μέχρι να βρω τι ταιριάζει

 

Χρησιμοποιώντας όμως τις κλίμακες μπορείς να βγάλεις έναν αυτοσχεδιασμό στο πι και φι.Μπορεί να μην είναι πολύ καλός,αλλά θα "κολλάει".

Το ίδιο λέμε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως.

ψαξε στο νετ εχει πολλα βιβλια με κλιμακες για αυτοδιδακτους που δεν γνωριζουν παρτιτουρα και σε λιγες μερες θα βελτιωθεις τρομερα.

Υ.Γ μαθε οπωσδηποτε τα modes :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβες καλα...σολαρουμε μονο στη σωστη κλιμακα αλλιως φαλτσαρουμε.δεν υπαρχει αλλος τροπος λιγο καλυτερος η λιγο χειροτερος.

 

Πειράζει να διαφωνήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει βεβαια κ στο ποιές νότες στέκεσαι οταν πέφτει η ανάλογη συγχορδία κατα τη διάρκεια του σόλο...Αρα δεν ειναι ανάγκη παντα κατω απο μια ΝΤΟ+ να παίξεις αποκλειστικά στη ΛΑ πεντάτονη ή στη Ντο Ματζόρε!Υπάρχουν όμως και συνδυασμοί.......ΚΛΕΙΣ' Τ' ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σωστή κλίμακα όμως βγάζεις κάτι πολύ καλύτερο από το να παίζεις στην τύχη πολύ πιο γρήγορα

εεε???

δεν καταλαβες καλα...σολαρουμε μονο στη σωστη κλιμακα αλλιως φαλτσαρουμε.δεν υπαρχει αλλος τροπος λιγο καλυτερος η λιγο χειροτερος.

 

 

Το "σωστή" νομίζω είναι σχετικό.Έχω δει ανθρώπους να παίζουν παλαυές νότες εκτός κλίμακας αλλά ακούγονται πολύ σωστες :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου