Προς το περιεχόμενο

δώστε τα φώτα σας για ηλεκτρονικά σε τελε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή στο γραπτό δεν βγαίνει άκρη, δεν μας βάζεις κανα κλιπάκι να ακούσωμεν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδες τι το ψυριζετε εχετε ακουσει ποτε κιθαρα που να χαμηλωνουμε την ενταση απο τα pots της να μην ειναι....μαυρα χαλια ?  ;D ;D

 

Εκτος και αν εχεις τον ενισχυτη (λαμπατο βεβαια) στο ΤΕΡΜΑ και χρησιμοποιεις το volume για καθαρο/βρωμικο ηχο....(μονο αν παιζεις καρφι καρφι βεβαια γιατι αν εχεις εφε κλαφτα Χαραλαμπε)

 

Αλλα σε ενισχυτη σε ΛΟΓΙΚΗ ενταση αν κλεισεις λιγο το volume χεσμεσπολιχρονπουπιραμετινπολι  ;D ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.

 

Αρα η κιθαρα σου εχει λυσει το σημαντικο αυτο προβλημα μα τα,ελαφρως της πλακας pots της.

 

ενταξει αυτο ειναι απολυτα λογικο μια και πεφτει η ενταση,εγω να καταλαβεις δεν εχω καν pots στις tele μου .... ;D (ειναι harwired ή έχουν no load pots και στο vol & στο tone)

 

οι μαγνητες που φορας τωρα ειναι διπλοι (noiseless ) οποτε μπορεις  να βαλεις και 500αρια pots της προκοπης (ο παππους ετσι κι αλλιως μονο 500αρια εβαζε) και κανα switch & output jack που να μην ειναι αγιοβασιλιατικα οπως τωρα... ;D  (καλα μην περιμενεις διαφορα στον ΗΧΟ βεβαια)

 

δηλαδή εσύ στην ψύχρα κατευθείαν μαγνήτης στο μηχάνημα?

 

αρα να αλλάξω σε πρώτη φάση σε 500άρια (με το switch έχω ένα θεματάκι που και που χάνω τον νεκ, είναι λίγο χάρχαλος) και μετά να δω πως θα πάει?

 

έχω και ένα q filter.

Να το βάλω?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες τι το ψυριζετε εχετε ακουσει ποτε κιθαρα που να χαμηλωνουμε την ενταση απο τα pots της να μην ειναι....μαυρα χαλια ?  ;D ;D

 

 

ναι

σε κάτι παίχτουρες που τους κάνουν πχ rig rundown και τα ανεβοκατεβάζουν και όλα είναι ίσιωμα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

σε κάτι παίχτουρες που τους κάνουν πχ rig rundown και τα ανεβοκατεβάζουν και όλα είναι ίσιωμα....

 

Tριχες...απλα παιζουν  δυνατα τους ενισχυτες τους (ειδικα τωρα που οι low wattage ενισχυτες ειναι τις μοδας αυτα ειναι πανευκολο) ή/και παιζουν με κανονικους humbuckers .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα...

να υποθέσω οτι η δικιά μου φοράει 250άρια...

να υποθέσω επίσης ότι ο παππούς θέλει 500άρια με τους NF.

 

αν όμως ηχητικά μου αρέσει ήδη όπως είναι... αν βάλω 500άρια και δεν ?

 

 

πως μπλέξαμε πάλι... ::)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην ακουσεις μεγαλη διαφορα απο 250 σε 500.....ετσι κι αλλοιως ΑΝ ακουσεις θα εχεις περισσοτερα πριμα,τα οποια τα κοβεις απο το tone. (αλλοιως απλα βαζεις πΓιοτικοτερα 250αρια)...

 

 

Αληθεια δοκιμασες να κοψεις λιγο πριμα απο το tone οταν χαμηλωνεις το vol?

 

btw δεν μας βαζεις μια ΦΩΤΟ απο τα pots της κιθαρας σου μπας και ειναι μια χαρα,η classic vibe μου εχει μια χαρα Αlpha pots  & σου λεμε μπουρδες τοση ωρα?  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην ακουσεις μεγαλη διαφορα απο 250 σε 500.....ετσι κι αλλοιως ΑΝ ακουσεις θα εχεις περισσοτερα πριμα,τα οποια τα κοβεις απο το tone. (αλλοιως απλα βαζεις πΓιοτικοτερα 250αρια)...

 

 

Αληθεια δοκιμασες να κοψεις λιγο πριμα απο το tone οταν χαμηλωνεις το vol?

 

btw δεν μας βαζεις μια ΦΩΤΟ απο τα pots της κιθαρας σου μπας και ειναι μια χαρα,η classic vibe μου εχει μια χαρα Αlpha pots  & σου λεμε μπουρδες τοση ωρα?  ;D

 

Θα βάλω και θα ψάξω το βραδυ, ίσως και κλιπς.

όταν χαμηλώνω το vol χάνω μπάσα και σώμα. Λεπταίνει ο ήχος. Καλύτερα δεν μπορώ να το πω. Εξισορροπώ κάπως την κατάσταση κόβοντας λίγα πρίμα, αλλά.....ΔΕΝ είναι το ίδιο....

 

σ.σ. έχω affinity...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν χαμηλώνω το vol χάνω μπάσα και σώμα

 

εμ, ετσι γινεται στα γλεντια....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ, ετσι γινεται στα γλεντια....

 

 

αυτή είναι των αδελφών Κα-τσάμπα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου