Προς το περιεχόμενο

Why Is Modern Pop Music So Terrible?


John Goumis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, ο ρόλος των "κριτικών" έχει αναγκαστικά διαφοροποιηθεί στην εποχή μας. Είναι καιρός που θέλω να γράψω ένα άρθρο για το θέμα, αλλά συνοπτικά, πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας ότι δεν είναι τόσο απαραίτητοι όσο ήταν κάποτε, εξ' αιτίας της εύκολης και ανέξοδης προσβασιμότητας του κοινού σε μουσικό υλικό.

 

Αυτή η εξέλιξη, τους έχει οδηγήσει σε ένα επαγγελματικό (και ίσως, φιλοσοφικό) αδιέξοδο, το οποίο προσπαθούν να ξεπεράσουν με κακώς νοούμενο ελιτισμό (κάποιοι εξ' αυτών, πάντα έπασχαν από το συγκεκριμένο πράγμα).

 

Αλλά - και είναι μεγάλο αυτό το "αλλά" - με τον ίδιο τρόπο θα αντιμετώπιζαν στην εποχή μας τους Beatles ή τους Kinks. Αυτό τι σημαίνει; Νομίζω, τίποτε.

 

Σόρυ για τα αστειάκια, ήταν κυρίως για να υπογραμμίσω ότι η ποπ μουσική είναι ελαφρύ πράγμα και ναι, είναι πολύ μακρυά από τις μουσικές των σχημάτων που παρέθεσες (άκουσα κάμποσα μέχρι τώρα).

 

Για το "καλύτερα" δεν ξέρω.

 

Ισχυει αυτο που λες για τον ρολο των κριτικων, αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι θα αντιμετωπιζαν με τον ιδιο τροπο τους Beatles και τους Kinks. Υπαρχει υπερβολικη ηχητικη προσωπικοτητα, συνθετικη ικανοτητα, στιχουργικη δυναμη (ειδικα στους Kinks -οχι οτι οι Beatles δεν εχουν γραψει στιχαρες) και γενικοτερα μουσικη προσωπικοτητα στη μουσικη τους (τα επιχειρηματα που φερνει ο τυπος στο βιντεο -και απειροι κριτικοι) για να προσπεραστουν ως εφημερη ποπ (εαν ειχαν βγει στην εποχη μας, δηλαδη).

 

Επισης, το οτι η pop ειναι αναλαφρη δεν σημαινει οτι πρεπει να και τεμπελικα φτιαγμενη ή να προοριζεται για «τεμπελικη» ακροαση. Και το A Hard Day's Night (ο δισκος) αναλαφρη ποπ ειναι, αλλα δεν ειναι νερωμενη, δεν ειναι χαζη, δεν ειναι φτωχα γραμμενη. Σε αντιθεση με την αναλαφρη ποπ της εποχης μας που χτυπαει τις δισ. προβολες ;)

 

Μουσικους με μερακι, ορεξη και προσωπικοτητα ειναι βεβαιο οτι θα βρεις . Το θεμα ειναι οτι δυστυχως δεν αποτελουν την αφροκρεμα της show-business πλεον, αυτο σχολιαζει το βιντεο.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OF COURSE it is 

 

 

Χμμ, το πιο δημοφιλες βιντεο των Wolf Alice εχει μολις 3,5 εκ. views...ενω οι pop stars ανετα πιανουν τα δις....θα ορκιζομουν οτι εκει ακριβως θελει να καταληξει το βιντεο: στο οτι αυτοι οι καλλιτεχνες δεν προωθουνται.

 

Ελατε, πειτε την αληθεια, δεν εχετε δει ολο το βιντεο, ετσι;  ;D ;D

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρετό θρεντ, ούτε ένας καλός, αν όχι βαρβάτος τσακωμός, να το κάνει λίγο πιο ενδιαφέρον και πικάντικο. Για σοβαρευτείτε  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, το πιο δημοφιλες βιντεο των Wolf Alice εχει μολις 3,5 εκ. views...ενω οι pop stars ανετα πιανουν τα δις....θα ορκιζομουν οτι εκει ακριβως θελει να καταληξει το βιντεο: στο οτι αυτοι οι καλλιτεχνες δεν προωθουνται.

 

Ελατε, πειτε την αληθεια, δεν εχετε δει ολο το βιντεο, ετσι;  ;D ;D

 

Who the fuck is Alice....  ;D

 

Ωραίο είναι, πολύ ωραίο μάλιστα (όχι καλύτερο από Beatles αλλά γούστα είναι αυτά). Φυσικά άμα είναι να γίνω χιπστεράς για να ακούσω λίγη καλή pop μουσική, μάλλον δεν μιλάμε για pop μουσική.....  ;)

 

Nομίζω ότι όταν μιλάμε για ποπ, μιλάμε για πιο ''household names''....

 

Δείτε και αυτό btw

 

https://pudding.cool/2017/05/song-repetition/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, το πιο δημοφιλες βιντεο των Wolf Alice εχει μολις 3,5 εκ. views...ενω οι pop stars ανετα πιανουν τα δις....θα ορκιζομουν οτι εκει ακριβως θελει να καταληξει το βιντεο: στο οτι αυτοι οι καλλιτεχνες δεν προωθουνται.

 

Ελατε, πειτε την αληθεια, δεν εχετε δει ολο το βιντεο, ετσι;  ;D ;D

 

δεν ειδα ολοκληρο το βιντεο.

 

δεν χρειαζεται να το δω για να διαπιστωσω οτι ο τιτλος του "Why Is Modern Pop Music So Terrible?" ειναι παντελως ακυρος μια και μονο το 2017 βγηκαν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΠΟΠ ΔΙΣΚΟΙ τους οποιους ΕΧΩ ακουσει...(εγω δεν κολλαω με ορισμους..και η ροκ μουσικη ποπ ειναι ,οπως αλλωστε και η country & η reggae και ολα τα συναφη)..τωρα αν καποιοι θεωρουν οτι μονο το χυδαιο χιπ χοπ και η "χορευτικη" μουσικη για 14χρονα ειναι.... ποπ.... sorry that's THEIR problem  ;)

 

τελος  αν θεωρουμε ποπ μονο οτι εχει 23 δις views στο youtube τι να πω.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λες για τον ρολο των κριτικων, αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι θα αντιμετωπιζαν με τον ιδιο τροπο τους Beatles και τους Kinks.

 

Ξέρεις πότε το πρωτοδιάβασα αυτό ακριβώς; Το 1979 (ή περίπου), στο περιοδικό ΠΟΠ & ΡΟΚ, σε συνέντευξη που είχε δώσει ο Mike Oldfield, και το έλεγε στον Γιάννη Πετρίδη. Δηλαδή, ήταν γνωστό από τότε, πριν το Ίντερνετ, πριν το Σι-Ντι, πριν τα πάντα όλα. Προσωπικά, είμαι βέβαιος ότι ισχύει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειδα ολοκληρο το βιντεο.

 

δεν χρειαζεται να το δω για να διαπιστωσω οτι ο τιτλος του "Why Is Modern Pop Music So Terrible?" ειναι παντελως ακυρος μια και μονο το 2017 βγηκαν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΠΟΠ ΔΙΣΚΟΙ τους οποιους ΕΧΩ ακουσει...(εγω δεν κολλαω με ορισμους..και η ροκ μουσικη ποπ ειναι ,οπως αλλωστε και η country & η reggae και ολα τα συναφη)..τωρα αν καποιοι θεωρουν οτι το χυδαιο χιπ χοπ και η "χορευτικη" μουσικη για 14χρονα ειναι.... ποπ.... sorry that's THEIR problem  ;)

 

τελος  αν θεωρουμε ποπ μονο οτι εχει 23 δις views στο youtube τι να πω.....

 

μαζι σου οτι βγαινουν δυνατοι pop δισκοι σημερα...το κυριο προβλημα ομως ειναι: δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως θελει να πει το βιντεο. στην ουσια εχεις φτιαξει στο μυαλο σου μια δικη σου εικονα για το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θελει να πει το βιντεο και διαφωνεις με αυτο. Δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημα στο να σχολιαζεις ενα βιντεο το οποιο δεν εχεις δει ολοκληρο, φιλικα παντα  ;)

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πότε το πρωτοδιάβασα αυτό ακριβώς; Το 1979 (ή περίπου), στο περιοδικό ΠΟΠ & ΡΟΚ, σε συνέντευξη που είχε δώσει ο Mike Oldfield, και το έλεγε στον Γιάννη Πετρίδη. Δηλαδή, ήταν γνωστό από τότε, πριν το Ίντερνετ, πριν το Σι-Ντι, πριν τα πάντα όλα. Προσωπικά, είμαι βέβαιος ότι ισχύει.

 

Και, παλι, αυτο ειναι απλα μια προσωπικη πεποιθηση. Δεδομενου οτι οι κριτικοι συνηθως επικροτουν την προσωπικοτητα, τον αυθεντικο ηχο, τους στιχους, την μελωδικη εφευρετικοτητα κτλ και δεδομενου οτι οι Beatles και οι Kinks τα εχουν σε αφθονια ολα αυτα (δεν το λεω μονο εγω, αλλα και 50 χρονια reviews), νομιζω οτι ειναι ασφαλες να πουμε πως θα ειχαν αποδοχη απο τους κριτικους...τωρα σε τι βαθμο ειναι αλλη ιστορια.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου