Προς το περιεχόμενο

Μικρος λαμπατος combo για practice ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου φιλε μου,

 

Απο καθαρους λαμπατους, εχω στην κατοχη μου laney cab 8, bugera g5,  blackstar ht1r (εχω και αλλους 3 υβριδικους κατω των 20 watt).

 

Ο blackstar ειναι αρκετα ακριβος και με πολυ λιγο headroom στα καθαρα. Βεβαια, με πεταλια ω ενταση ανεβαινει σε ικανοποιητικα επιπεδα, ειδικα εαν τον συνδεσεις σε καμπινα.

 

Ο v5 (εγω εχω τον g5 head) ειναι αριστος, αλλα εχει 8αρι ηχειο και ειναι τεραστιος σε μεγεθος. Εχει reverb και κοστιζει γυρω στα 200. Δεχεται πεταλια υπεροχα, και εχει μαλακο ηχο που χαιδευει τα αυτια.

 

Ο laney cab 8 (μου ηρθε σημερα η αντικατασταση απο thomman) ειναι παρα πολυ μικρος στο ματι, αλλα εχει cojones. Εχει πιο σκληρο ηχο, νομιζω λογω τελικης λαμπας, αλλα οταν συνδεσεις ενα dist/od/fuzz πεταλι δεν θα χρειαστει προενισχυση για να αγριεψει ο ηχος, καθως οι ψηλες συχνοτητες ξυριζουν πραγματικα. Και αυτος ειναι ο λογος που τον δουλευω πιο πολυ σσ σχεση με τους υπολοπους (με καμπινα 2x12).

 

Βεβαια και εγω θα σου προτεινω, ευκολα, τον vht με τα 199 ευρω. Δεν παιζεται στα λεφτα αυτα. 10αρι ηχειο και πολυ καλος καθαρος ηχος.

 

Ευχαριστώ κ παλι. Ομολογω πως δεν σκεφτηκα αρχικά καν την ιδέα ενος VHT. Η ερωτηση μου χαζη: Ποσο αξιοπιστοι ειναι κ τη πρελευση εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμος

 

https://www.thomann.de/gr/vht_avsp16_special_6_valve.htm?sid=a96689226a5be5564e25ca20ca3f44e2

 

με ευχαριστεις αργοτερα  ;D

Σ' ευχαριστώ εγώ για ακόμα μια φορά  ;D

 

Ευχαριστώ κ παλι. Ομολογω πως δεν σκεφτηκα αρχικά καν την ιδέα ενος VHT. Η ερωτηση μου χαζη: Ποσο αξιοπιστοι ειναι κ τη πρελευση εχουν?

Αγόρασα στα τυφλά τον συγκεκριμένο ενισχυτή πριν από έξι, ίσως και παραπάνω χρόνια. Από τότε που πρωτοβγήκαν και ο thomann είχε τον combo €138. Έχω μετανιώσει οικτρά γι' αυτό.

Έπρεπε να πάρω άλλον ένα ή ακόμα καλύτερα και την έκδοση head.  ;D

 

Πέρα απ' την πλάκα τώρα,

ο ενισχυτής είναι china made, handwired υποτίθεται φιλικός σε μόντες, κάτι το οποίο δεν με ενδιέφερε ποτέ.

Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, ούτε καν υπόνοια προβλήματος. Μια φορά μόνο άλλαξα λάμπες.

Είναι αρκετά δυνατός και ειδικά με μονούς έχει αρκετό καθαρό headroom. Να σου πω την αλήθεια, όλα αυτά τα χρόνια τον έχω βάλει 2-3 φορές στο full power mode και πάνω απ' την μέση δεν τον άνοιξα.

Εξαιρετικά απλός ενισχυτής, ένα vol και ένα tone (αλλά ποιος χρειάζεται παραπάνω) , αλλά έχει ήχο

Έχει και mode (με pull το ποτενσιόμετρο του vol αλλά και με footswitch που συμπεριλαμβάνεται)  που παρακάμπτει το tonestack και φυσικά βρωμίζει περισσότερο αλλά εκεί είναι εξωφρενικά δυνατός.

Ήταν ο πρώτος μου λαμπάτος ενισχυτής και δεν είχα καθόλου εμπειρία, αλλά γενικά μπορώ να πω ότι ήταν φοβερή αγορά. Α, είχα δοκιμάσει στα πολύ γρήγορα και τον laney cub 8, αλλά προσωπικά δεν τον θυμάμαι καν σε σχέση με τον vht.

Στο tdpri έχουν εκτενέστατο thread που τον αναλύουν μέχρι τελικής πτώσης.

 

(disclaimer: παίζω stratocaster με μονούς μαγνήτες vintage προσανατολισμού και η παραμόρφωση μου προέρχεται μόνο από 2 πετάλια (rat κ΄ tubescreamer),

παίζω σε διαμέρισμα ως επί το πλείστον μόνος, σε συνθήκες μπάντας ή live δεν έχω άποψη)

 

edit: ο Superfunk είχε κάνει μια πολύ καλή παρουσίαση του συγκεκριμένου ενισχυτή εδώ στο noiz κι έτσι παρακινήθηκα να τον πάρω, διάβασε την και θα σου λυθούν όλες οι απορίες

https://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ κ παλι. Ομολογω πως δεν σκεφτηκα αρχικά καν την ιδέα ενος VHT. Η ερωτηση μου χαζη: Ποσο αξιοπιστοι ειναι κ τη πρελευση εχουν?

 

Κίνα,πιο αξιόπιστο ενισχυτή δύσκολα θα βρεις καθότι hardwired και εξαιρετικά απλός.

Αλλά και κατασκευαστικα ειναι απίστευτος κλασεις ανώτερος από οποιονδήποτε mass produced ενισχυτή των γνωστών εταιρειών.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κίνα,πιο αξιόπιστο ενισχυτή δύσκολα θα βρεις καθότι hardwired και εξαιρετικά απλός.

Αλλά και κατασκευαστικα ειναι απίστευτος κλασεις ανώτερος από οποιονδήποτε mass produced ενισχυτή των γνωστών εταιρειών.

 

Δεν τον προλαβα ! με το που μαζεψα τα χρηματα βγηκε out of stock ! Αλλη εναλακτικη ? ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 200 παιρνεις bugera v5. Πολυ καλος, αλλα εχει 8αρι ηχειο. Παιρνεις και ht1 απλο.

 

Ο laney 8 ειναι πολυ καλος για τα 140 ευρω που κανει. Πιθανον να επαιρνα τον laney 10 με 250. Στα λεφτα αυτα παιζει και ο ac4. Πολυ καλος και αυτος.

 

Επισης, στα 250 αγοραζεις micro dark και καμπινα. Σκεψου το...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κινησε και σωστη προσεγγισει εχεις, ο laney ειναι αξιοπιστη λυση. Απλως κοιτα να ειναι ΠΑΝΩ απο 10-15 watt. Τι κιθαρα εχεις ? και τι μαγνητες εχει πανω μονους ή διπλους ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια οταν ακουω "ενισχυτης" και "μελετη", το μυαλο μου παει (για διαφορους λογους) στο κωλοβαρεμα.

Υπαρχουν κι εξαιρεσεις βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου