Προς το περιεχόμενο

Ευγε Gibson!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
Ολες οι ΑΠΛΕΣ κιθαρες της Gibson ΜΑΜΑΝΕ!!

 

Και οταν λεω απλες εννοω αυτες που εχουν ενα slabboard σωμα απο μαονι (ουτε καπακια' date='ουτε μαμακια.. :lol: ),εναν παχυ μαονενιο λαιμο,εναν η δυο ΜΟΝΟΥΣ μαγνητες Ρ90 και μια wraparound bridge.

 

Ουσιαστικα ειναι η Gibson version της Tele ,οτι ΑΚΡΙΒΩΣ χρειαζεται ενας κιθαριαρης & ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.... :lol:[/quote']

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω... :lol:

 

Αυτό που προτιμάς εσύ, εμένα με στέλνει αδιάβαστο. :lol:

 

'Η αν το θες καλύτερα, προτιμώ την Telecaster.

 

Aπό την Gibson προτιμώ τους λαιμούς που βάζει στα βαθιά σκαφάκια (λεπτούς) και τους PAF anytime.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά γιατί τόσο αντιLesPaulισμός... τι έχουν οι Burstbuckers ρε παιδιά? Μάλον είναι καθαρά θέμα γούστου.... όποτε σκέφτομαι Gibson πάντως στο μυαλό έρχονται ΔΙΠΛΟΙ μαγνήτες PAF 57, Burstbuckers, Burstbuckers pro, T500, R498, R490 και και και και ....... Δηλαδή ΟΛΟΙ εκτός από μονούς!!!! είναι σαν να λες η τέλε με 2 full hambuckers είναι το σημείο αναφοράς της τέλε 8O 8O (αν και μένα ... δε θα με ....ΧΑΛΑΓΕ να ήταν :lol: :lol: )

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γιατί τόσο αντιLesPaulισμός... τι έχουν οι Burstbuckers ρε παιδιά? Μάλον είναι καθαρά θέμα γούστου.... όποτε σκέφτομαι Gibson πάντως στο μυαλό έρχονται ΔΙΠΛΟΙ μαγνήτες PAF 57' date=' Burstbuckers, Burstbuckers pro, T500, R498, R490 και και και και ....... Δηλαδή ΟΛΟΙ εκτός από μονούς!!!! είναι σαν να λες η τέλε με 2 full hambuckers είναι το σημείο αναφοράς της τέλε 8O 8O (αν και μένα ... δε θα με ....ΧΑΛΑΓΕ να ήταν :lol: :lol: )[/quote']

 

Το σημείο αναφοράς στις Τέλε, με αυτή τη λογική, είναι η Esquire και η Broadcaster. :wink:

 

Τι να κάνουμε δηλαδή που η Les Paul πρωτοπαρουσιάστηκε με μονούς μαγνήτες; Να πάμε πίσω με τη χρονομηχανή και να το αλλάξουμε; :roll: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπρε Basil αλλά να που 99% όλο το Ροκ και το μπλούζ γράφτηκε με διπλούς! (ενοώ όσοι έγραψαν με Gibson)

 

Αυτό που εννοώ είναι πως' date=' όπως πολλοί θεωρούν σαν την καλύτερη Telecaster την... Esquire, έτσι και άλλοι θεωρούν σαν καλύτερες Les Paul αυτές με τους P90.

 

Να είσαι 101% σίγουρος πως, αν δεν υπήρχαν τα γνωστά προβλήματα θορύβου στους P-90, οι humbuckers δεν θα είχα ούτε το 10% της αποδοχής που απολαμβάνουν σήμερα. :wink: Δεν υπάρχει η παραμικρή σύγκριση ανάμεσα στη [b']λάσπη[/b] και στο μέλι. :wink: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basilllll ....BASILLLLLL!!!!!! είναι "λάσπη" ηχητικά οι κιθάρες που έγραψαν οι whitesnake στη ΔΙΣΚΑΡΑ 1987? 8O (αλλά και σε τόσα άλλα αλμπουμ τους) Είναι "λάσπη" ηχητικά ομοίως οι κιθάρες που έγραψε ο Angus Young? 8O Είναι "λάσπη" οι κιθάρες που έγραψε ο Jimy Page στους Zeppelin? 8O

Βασικά δε λέω καλή η φάση και με τους P90s, αλλά Gibson και P90s = έχω εξκαφέα αλλά είμαι παραδοσιακός και σκάβω με κασμά! ... δε λέω καλή φάση και ο κασμάς.... (ρε που τα βρίσκω...) τες πα ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ να τα πούμε από κοντά (και να παίξουμε και τίποτα) έλεος στην ΙΔΙΑ πόλη ζούμε.... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basilllll ....BASILLLLLL!!!!!! είναι "λάσπη" ηχητικά οι κιθάρες που έγραψαν οι whitesnake στη ΔΙΣΚΑΡΑ 1987? 8O (αλλά και σε τόσα άλλα αλμπουμ τους) Είναι "λάσπη" ηχητικά ομοίως οι κιθάρες που έγραψε ο Angus Young? 8O Είναι "λάσπη" οι κιθάρες που έγραψε ο Jimy Page στους Zeppelin? 8O

Βασικά δε λέω καλή η φάση και με τους P90s' date=' αλλά Gibson και P90s = έχω εξκαφέα αλλά είμαι παραδοσιακός και σκάβω με κασμά! ... δε λέω καλή φάση και ο κασμάς.... (ρε που τα βρίσκω...) τες πα ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ να τα πούμε από κοντά (και να παίξουμε και τίποτα) έλεος στην ΙΔΙΑ πόλη ζούμε.... :wink:[/quote']

 

P-90 = κασμάς;;

 

Λυπήσου με.... :roll: :lol: :lol:

 

(Για συνάντηση, ειδικά αυτή τη βδομάδα... :oops: :cry: :cry: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ με λυπήθηκες?? μα λάσπη οι διπλοί και μέλι οι P90.... ήπια 2 ασπιρίνες για να συνέρθω :lol: :lol:

 

τες πα πέρα από πλάκα, πρέπει να κανονίσουμε να βρεθούμε. Θέλω να ακούσω την μπλέ στρατ (αν γίνεται) και φυσικά την axis.... σου στέλνω π.μ :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις την les paul bfg(που μου εχει γ@μ#$Η την ψυχολογια) πιο πανω και εσυ μας λες για την melody maker!! 8O :lol: (αλλα θα μου πεις γουστα ειναι αυτα! 8) )

 

η BFG θα ηταν η τελεια κιθαρα αν ΔΕΝ ΕΙΧΕ τα παρακατω ΛΑΘΗ

 

1.ΔΙΠΛΟ μαγνητη στο bridge (ενας θεϊκος Ρ90 αρκει...)

2.απαισιο μαυρο hardware (μπλιαχ.....)

3.tune o matic bridge (wraparound RULES!)

4.ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΕΡΒΑΝΤΑΣ!! :lol:

 

1)Δεν νομιζω οτι ο διπλος μαγνητης στο bridge θεωρητε κακο γιατι υπαρχουν ατομα που γουσταρουν με λιγα λεφτα(σχετικα με το τιμολογιο της gibson) να εχουν μια gibson η οποια θα μπορει να σε εικανοποιησει αφανταστα με τα καθαρα της με τους P90 και να σου δινει την κλασικη βρομιλα για να παιξεις πιο βαρια πραγματα.

2)Εγω τα βρησκω προτοποριακα οπως και τα ξυλινα knobs.Και επιτελους χαιρομαι που η gibson ξεκολησε απο το στυλ που εχει και η fender ακομα του "εβγαλα μια κιθαρα ηταν επιτυχιμενη και για αφτο λεω να μην της αλλαξω τιποτα οπτικα γιατι θα χαλασει η συνταγη".Αμα παμε με αυτη τη λογικη και τα δισεγκονα με τις ιδιες Stravokaster θα παιζουν.

 

3),4) Τι να πω για αυτα γουστα ειναι...

 

Υ.Γ.Δεν εχω κανενα κολλημα ουτε με gibson ουτε με fender και εννοειται ολα αυτα ειναι απλα οι αποψεις μου σε φιλικο πνευμα.Αυτα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου