Προς το περιεχόμενο

"reviews" από Μουσικά περιοδικά


spirou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν δεν με απατα η μνημη μου' date=' αυτο δεν ασχολειται περισσοτερο με ηλεκτρονικη μουσικη κλπ? Ή π@παριες θυμαμαι παλι?[/quote']

 

Δε θα το'λεγα (τουλάχιστον όσον αφορά στην αγγλική έκδοση -η ελληνική δεν ξέρω πού ρίχνει το βάρος)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα εδω και κανα διμηνο περνω το soundmaker.

Σαν περιοδικο καλουλι φαινεται' date=' αλλα:

-ειναι σαν να διαβαζω διαφημιστικη εκστρατεια της native instruments! Δηλ, οκ, καλη χρυση ειναι (απ οτι εχω καταλαβει δηλαδη, γιατι δεν ειμαι εμπειρος σε τετοια θεματα), αλλα οχι κι ετσι ρε παιδια!Εκτος αν επεσα σε περιοδο που βγαζει μονο η N.I προγραμματα και καμια αλλη. Δηλαδη ουτε ενα κακο σχολιο?

Απο την αλλη ειναι αρκετα χρησιμες καποιες "συμβουλες" που εχει το περιοδικο προς το τελος της υλης του, που εχει να κανει με ηχο κλπ. Ας πουμε δεν ειχα ιδεα πως μπορεις να αλλαξεις το tempo σε ενα κομματι στο cubase, αλλα τον προηγουμενο μηνα ειχε ακριβως για αυτο το πραγμα-αρκετα χρησιμο δηλαδη για ενα nooba σαν εμενα. Αν μπορουσε να βγει μονο με τετοια πραγματα ενα περιοδικο, θα ηταν παραδεισος. Μεχρι τοτε κλειστα τα ματια στις παρουσιασεις(απλα να ξερεις τι βγαινει) και κατευθειαν στις τελευταιες σελιδες.

 

Συμφωνω με το eye σε αυτα που λεει.[/quote']

 

Μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να έχω κάνει εγώ, πρόσφατα, δύο reviews σε κυκλοφορίες της Native Instruments (Massive και FM8), για το soundmaker, καλό θα ήταν να απαντήσω. Η Native Instruments είναι κολοσσός... αν δεν κάνεις reviews στις νέες της κυκλοφορίες (όπως τις προαναφερθείσες), δεν κάνεις τπτ. Επίσης, δε νομίζω, να υπερέβαλλα σε τπτ, στα δύο συγκεκριμένα reviews. Και τα δύο αυτά synths, αν θέσεις αντικειμενικά κριτήρια, είναι τέλεια... είναι από τα καλύτερα που παίζουν... και με τέτοια κριτήρια αντιμετωπίζονται σε ένα review. Υποκειμενικά, βαριέμαι το Massive (αυτόν τον καιρό τουλάχιστον), και τη λογική της FM synthesis (ξέρω ότι είναι ηλίθιο, αυτό που λέω... απλά με έχει πιάσει αυτόν τον καιρό hardware/analog/subtractive mania), αλλά το Massive είναι ένα από τα λίγα πραγματικά πρωτοποριακά synths που παίζουν (και δεν είναι τίγκα στα bugs, και δεν έχουν ηλίθιο interface, όπως η πλειοψηφία καινοτόμων κυκλοφοριών από μικρότερες, ανεξάρτητες εταιρίες), ενώ το FM8 είναι η καλύτερη υλοποίηση που χρησιμοποιεί FM τεχνικές που έχω δει ποτέ (τόσο ηχητικά, και πάνω από όλα σχετικά με το interface του).

 

Και δε νομίζω πως ασχολούμαστε μόνο με εταιρίες σαν την NI, όταν τακτικά, παίζουν reviews σε πράγματα όπως κυκλοφορίες της OhmForce, ή της Modartt (έρχεται review στο Pianoteq), ή (στα δικά μου μάτια) του άλλου "κολοσσού": της Arturia (και απλά αναφέρω μερικά τυχαία παραδείγματα)

 

cheers! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skatempora, δεν το ειπα για να μειωσω το περιοδικο ή κατι τετοιο, αλλα ως νεος αναγνωστης μου εκανε εντυπωση οτι υπηρχαν πολλες παρουσιασεις της ΝΙ. Δεν ειπα οτι καποιος απο κει μεσα γραφει βλακειες, αλλα δεν παβει να κανει εντυπωση οτι ολα τα αρθρα ειναι θετικα. Εκτος αν οντως το περιοδικο προσπαθει να εχει παρουσιασεις απο τα καλυτερα προιοντα που του ερχονται καθε φορα.

Γενικα σαν περιοδικο μου εκανε καλη εντυπωση, αλλα κραταω αυτα που σου λεω στην ακρη του κεφαλιου μου.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως οι πολλές παρουσιάσεις να μην οφείλονται στο περιοδικό, αλλά στο γεγονός ότι η native instruments έβγαλε όλα τα νέα της προϊόντα την ίδια στιγμή! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και δεν το είπες για να μειώσεις το περιοδικό. απλά, είπα να εξηγήσω τι παίζει για να μη δημιουργούνται και λάθος εντυπώσεις! :)

 

και προφανώς ισχύει και αυτό που είπε ο boukaw... βγήκαν μαζί: absynth 4, battery 3, fm8 και massive!

 

cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

άλλο παράδειγμα. όλα τα περιοδικά εκθείασαν από την πρώτη στιγμή το virus ti και το control feature του (...το κάνει να λειτουργει σαν απλό vst/au instrument μέσα στο sequencer). μολόνοτι το ti είναι εκπληκτικό synth ' date='κανένα περιοδικό,κανένας reviewer δεν είπε ποτέ τα τεράστια προβλήματα που παρουσιάζει αυτή η λειτουργία του...

 

[/quote']

 

επ' ευκαιρία να πω-επειδη προσφατα πηρα το virus ti- οτι με το τελευταίο

update(2.0) δουλεύει μια χαρά σε PC SX3(προς το παρόν τουλάχιστον).Το virus control πραγματικά σε απογειώνει και ελευθερώνει επεξεργαστική ισχύ.Βεβαια κοστίζει.

Κι εγω ειχα διαβασει για προβλήματα,αλλά το ρισκάρισα.

 

Συνήθως ενημερώνομαι απο τα forums των εταιρειών που ενδιαφέρομαι.

Εκεί βεβαια καμμια φορά συμβαίνει το αντίθετο,μονο για προβλήματα

διαβαζεις,γιατι οι χρηστες εκει ψάχνουν λύσεις ή διαμαρτύρονται.

Αλλα πάνω κατω παίρνεις μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το virus control πραγματικά σε απογειώνει και ελευθερώνει επεξεργαστική ισχύ.Βεβαια κοστίζει.

Κι εγω ειχα διαβασει για προβλήματα' date='αλλά το ρισκάρισα.

[/quote']

 

Sorry για το offtopic... Μπορείς με 1-2 λόγια να μου πεις τι κάνει αυτό; Γιατί έχω ψιλομπορδευτεί :oops:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το virus control πραγματικά σε απογειώνει και ελευθερώνει επεξεργαστική ισχύ.Βεβαια κοστίζει.

Κι εγω ειχα διαβασει για προβλήματα' date='αλλά το ρισκάρισα.

[/quote']

 

Sorry για το offtopic... Μπορείς με 1-2 λόγια να μου πεις τι κάνει αυτό; Γιατί έχω ψιλομπορδευτεί :oops:

 

ουσιαστικά με το virus control (software) χειρίζεσαι το virus ti (hardware) σαν να είναι ένα ακόμα vst instrument μέσα στο sequencer σου.

δυστυχώς δε μπορείς να ανοίξεις πολλά instances ,μόνο ένα,το οποίο όμως είναι 16part multitimbral.

 

εκτός του ότι είναι μεγάλη ευκολία αυτός ο τρόπος χειρισμού, είναι και ο μόνος τρόπος να προγραμματισεις τον arpeggiator.

 

στην θεωρία είναι super,η πράξη μερικές φορές αποδεικνύεται...καταστροφική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο spirou μπορεις να δουλέψεις το ti σαν hardware αλλά και σαν ενα soft synth, χωρις να γονατιζει το pc σου.Λειτουργεί αμφίδρομα,ο,τι κίνηση

κανεις στο ti περναει στην οθονη σου κι ο,τι στο computer περναει στο virus.

Ετσι το editing γινεται ευκολοτερο.Ο απολυτος συνδιασμος hardware-software.

Αρκει κατι να μην στραβωσει-λογω usb προβληματων συνήθως.

 

max.80 νοτες πολυφωνια,16 part multitimbral αλλά το κάθε patch διατηρεί τα εφφέ του.Και πολλά κουμπάκια να παίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι συνδρομητής στο "Electronic Musician" για πολλά χρόνια ...

Στα reviews του χρησιμοποιεί διαβαθμίσεις (1-5) σε πολλά χαρακτηριστικά ενός προϊόντος (πχ, 4 σε ήχο, 5 σε αξία, 3 σε ευχρηστία κλπ), γεγονός το οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό και με έχει κάνει να το αγοράζω για τουλάχιστον μια 5ετία ... ξεκάθαρα πράγματα ... έχω δει προϊόντα να παίρνουν 5 στα 5, έχω δει να παίρνουν και 2 ... κι όλα αυτά ανεξαρτήτως τιμής ... A!, κάνει και πολλά συγκριτικά tests (όπου προφανώς φωτίζει τις διαφορές των προϊόντων αυτών)

Για ένα φεγγάρι έπαιρνα το SOS, αλλά στα reviews δεν φτάνει το ΕΜ (δεν μπορώ να πω το ίδιο όμως σε άλλα θέματα πχ σε συμβουλές)

 

Πάντως μπορώ να πω ότι ψιλοεμπιστεύομαι το ΕΜ ... μου δίνει μια "καλή" πρώτη ιδέα για το που κινείται ένα προϊόν ... μετά βλέπω τα διεθνή forums - και κυρίως τις "γκρίνιες" ....

 

/nEwBiE

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου