Προς το περιεχόμενο

Nuendo vs Cubase


dima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις τελευταιες εκδοσεις εχουν δραματικες διαφορες παντως(Version 4).

 

Για παραδειγμα στο Nuendo4 υπαρχει ενα νεο συστημα αυτοματισμου ομως εχουν αφαιρεθει καιρια στοιχεια music production οπως τα Vst Instruments και ο Drum Editor τα οποια εαν επιθυμει ο χρηστης πρεπει πλεον να αγορασει σαν ενα ξεχωριστο πακετο expansion.

 

Οποτε τα 2 προγραμματα ΔΕΝ ειναι ιδια πλεον αλλα εχουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mια διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι το Νuendo σου προσφέρει μεγαλύτερη γκάμα επεξεργασίας του ήχου για audio editing καθώς και το Crystal-clear 32-bit audio engine και το surround που δεν έχει το cubase 4 (αυτό έχω προσέξει μιας και χρησιμοποιώ και τα δύο).Τώρα τα υπόλοιπα πάνω-κάτω είναι σχεδόν τα ίδια.

 

Tι είναι αυτή η crystal clear 32bit engine που έχει το nuendo και δεν έχει το cubase??  ???

 

Aπ' όσο ξέρω, έχουν την ίδια μηχανή ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι το Νuendo σου προσφέρει μεγαλύτερη γκάμα επεξεργασίας του ήχου για audio editing καθώς και το Crystal-clear 32-bit audio engine και το surround που δεν έχει το cubase 4 (αυτό έχω προσέξει μιας και χρησιμοποιώ και τα δύο).Τώρα τα υπόλοιπα πάνω-κάτω είναι σχεδόν τα ίδια.

 

Tι είναι αυτή η crystal clear 32bit engine που έχει το nuendo και δεν έχει το cubase??  ???

 

Aπ' όσο ξέρω, έχουν την ίδια μηχανή ήχου.

 

lol σε αυτη τη σελιδα αναφερεται αυτη η περιβοητη super duper crystal clear 32 bit audio engine...... ;D

 

http://www.steinberg.net/1409+M52087573ab0.html

 

ρε παιδια αν ειναι να περνουμε τις ατακες του promotion για αδιαψευστες αληθειες τι να πω....

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θέλω να πω πως αν και τα έχω ακουμπήσει στην steinberg – Cubase και μάλιστα δύο φορές ( αν και η μια δεν πιάνετε γιατί ήταν για το Atari ST….δηλαδή είχε μόνο midi !!!) θεωρώ πως είναι πια «πεταμένα λεφτά» από άποψη ήχου πάντα .

Ότι κι αν κάνεις ο ήχος έχει ένα «πέπλο» .Και δε το συζητάμε να κάνεις καμιά μεγάλη παραγωγή και να έχεις π.χ. 20 track audio και 7-8 VSTi ,FX ,insert plug ins κλπ . . .εκεί (και ειδικά κατά το τελικό  mixdown) ο ήχος πάει περίπατο !!!!

Γενικά νομίζω το «σάμινγκ. . . . .» παίζει τεράστιο ρόλο στην ποιότητα του σήματος ,ακόμα και σε καθαρά ψηφιακό περιβάλον !!!!

 

Samplitude  και πάλι Samplitude  !!!!!

 

Εγώ παίδες αλλαξοπίστησα και βρήκα την υγειά μου  !!!!! γκουχ . . . γκουχ . . .γκουχ.

 

Και για να επανέρθουμε στο θέμα . . . Cubase  vs  Nuendo . . .

αν δεν θέλεις να κάνεις «προχωρημένο» post production πάρε το cubase .

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , αν δεν γνωρίζετε , καλύτερα να μην λέτε μπαρούφες ! Η διαφορά Nuendo/Cubase είναι πολύ περισσότερο από "1000 euro" ή "το βίντεο" . Για όνομα του Θεού και της Παναγίας.

Το Νuendo ενσωματώνει πραγματικό Surround Mixing και το engine του είναι φτιαγμένο για να τρέχει απρόσκοπτα 6 κανάλια ανά track (5.1). Επίσης δίνεται η δυνατότητα πλήρους Automation στη Surround μίξη και προσφέρει φιλτράρισμα (αυτό που λένε "καλύτερο mix στο audio...;") για cross codec. Έτσι όταν θα κάνεις export το καναλάκι σου, δεν θα χρειαστείς 52 φίλτρα idr και διορθώσεις για να μην έχεις "graνάρισμα" (πάντα για 5.1). Aυτός είναι και ο κύριος λόγος που λένε ότι είναι "καλύτερο για audio", αλλά στην πραγματικότητα το Surround είναι που κάνει τη διαφορά και στην τιμή και στο engine. Όλα τα υπόλοιπαν τα έχει και το Cubase. Άντε και συγχύστηκα πρωί πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , αν δεν γνωρίζετε , καλύτερα να μην λέτε μπαρούφες !

 

Πόσο καιρό έχεις να δεις το Cubase;

Είσαι και CubMaster, πανάθεμα σε. :) :) :)

 

Το post-production είναι που κάνει τη διαφορά, όχι αυτά που γράφεις. Τουλάχιστον έτσι λέει η Steinberg.

 

To Surround Mixing (και γενικά η διαχείριση πολυκάναλου ήχου) υπάρχουν και στο Cubase.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Mια διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι το Νuendo σου προσφέρει μεγαλύτερη γκάμα επεξεργασίας του ήχου για audio editing καθώς και το Crystal-clear 32-bit audio engine και το surround που δεν έχει το cubase 4 (αυτό έχω προσέξει μιας και χρησιμοποιώ και τα δύο).Τώρα τα υπόλοιπα πάνω-κάτω είναι σχεδόν τα ίδια.

Σωστά.

 

To Cubase ξεκίνησε σαν midi sequencer που με την παροδο του χρόνου ανέπτυξε και τις δυνατότητες audio. Απευθύνεται κυρίως στη δισκογραφία.

 

Το Nuendo ξεκίνησε σαν audio suite χωρίς midi (που προστέθηκε με το χρόνο) με ειδίκευση στο surround και το music-to-video. Απευθύνεται κυρίως στο Post Production και εικόνα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ πως είναι πια «πεταμένα λεφτά» από άποψη ήχου πάντα .

Ότι κι αν κάνεις ο ήχος έχει ένα «πέπλο» .

Samplitude  και πάλι Samplitude  !!!!!

Ρε παιδια ειναι δυνατον να εχουν τοση μεγαλη διαφορα το ενα sequencer απο το αλλο στον ηχο .Μηπως μερικες φορες πετυχαινει η μειξη και νομιζετε οτι ευθηνεται το προγραμα;Μην ψαχνουμε παλι απο την αρχη για αλλο sequencer.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου οι σημαντικότερες διαφορές που έχει το Nuendo 4 σε σχέση με το Cubase 4 είναι η ανάλυση των 192kHz, η δυνατότητα να δουλεύουν ταυτόχρονα το ίδιο session διαφορετικοί χρήστες μέσω δικτύου, τα film formats που δουλεύει όπως και έναν πιο "προχωρημένο" crossfade editor.

Άντε να πεις και την πιο ανεπτυγμένη υποστήριξη για συγχρονισμό με "εξωτικούς" controllers και γενικώς για "προχωρημένο" συγχρονισμό μεταξύ audio και video δεδομένων και συσκευών.

 

Αν μιλάμε όμως για "γήϊνα" πράγματα όπως recording, mixing και mastering από 2:1 εώς 5:1 και μέχρι 96kHz, τότε τα προγράμματα είναι τα ίδια και παράγουν το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την steinberg: ftp://ftp.steinberg.net/Download/Nuendo_3/3.2.0.1128/Nuendo_3.2.0_exclusive_feature_list.pdf

 

αν κάποιος δεν τα θέλει, τότε πολύ απλά δεν αγοράζει το nuendo, καθώς δεν κάνει γι' αυτόν.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου