Προς το περιεχόμενο

H focusrite δίνει δωρεάν εκδόσεις του positive grid bias amp & fx LE


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάνοντας εγκαταστάσεις λογισμικών που είχαν έρθει με την κάρτα μου είδα στο λογαριασμό μου ότι η focusrite στους πελάτες της κάνει δώρο μέχρι 1/2/2018 τις LE εκδόσεις των λογισμικών simulation της positive grid.

 

δωρεάν λοιπόν τα bias amp και bias fx.

 

αν έχετε focusrite μπείτε στο account σας !  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εκδόσεις που δίνει η focusrite είναι ανοιχτές, απλά έχουν μια σχετικά πολύπλοκη διαδικασία ενεργοποίησης που απαιτεί internet και επίσης ανοιχτό internet όσο παίζεις.  :-\

 

Παρ όλα αυτά είναι πλήρως λειτουργικές, λίγο περιορισμένες σε preset και μηχανήματα αλλά κάνουν δουλειά.

 

περισσότερα το βράδυ

 

επίσης δίνει (για όσους ήδη είναι εγγεγραμμένοι) ένα όργανο από τα κάτωθι της xln audio

https://www.xlnaudio.com/addictivekeys

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από τις δυό LE, αυτή του fx είναι πιό κουτσουρεμένη, τουλάχιστον από preset.

Αλλά απευθύνεται όπως και το ίδιο το πρόγραμμα σ αυτούς που θέλουν ενισχυτή μαζί με εφέ και μάλιστα διπλοτριπλα....

εντάξει...που και που ΟΚ.

και φυσικά κλείνεις όσα δε θες...

 

πιό ενδιαφέρον όμως μου φάνηκε το amp που προσομοιώνει  συνολικά 4 ενισχυτές, αλλά με απίστευτη παραμετροποίηση

Εκτός από τον ίδιο τον ενισχυτή, μπορείς να επέμβεις στο προενισχυτικό στάδιο, όπου έχεις φίλτρα low high shelf, το είδος των λυχνιών, τον αριθμό των σταδίων ενίσχυσης και κέρδους και το bias. (στο κανονικό επιλέγεις επίσης single ended, push pull κλπ)

Επίσης έχει ένα άλλο πακέτο preset ενδιάμεσα που το λεει tone stack (αλλά δεν δουλεύει στην LE ώστε να δω τι κάνει), μετά έχει το τελικό στάδιο, όπου πάλι διαλέγεις ενισχυτικές λυχνίες κλπ

Επίσης έχει το transfοrmer όπου ρυθμίζεις παραμέτρους της ανόρθωσης,

Μετα έχει τις καμπίνες κλπ, για miking και τέτοια

διάφορα eq και ένα πακέτο που το λέει amp match που όσο είδα στο demo μπορεί να κάνει sampling κάποιου ενισχυτή (?) και να τον προσομοιάσει... (λίγο αισιόδοξο)

 

πάντως με τις βασικές λειτουργίες των 4 ενισχυτών και τις όποιες παραμετροποιήσεις έχει είτε στην κανονική είτε στην LE φαίνεται ότι μπορείς να φτιάξεις εξαιρετικά πράγματα....

 

Κατά τα άλλα βέβαια, σαν σύνολο μου άρεσε περισσότερο το S-gear 2 που είναι σχεδόν no nonsence εφαρμογή. (για 129$ το σκέφτομαι)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τσέκαρε και αυτό, είναι πραγματικά εξαιρετικό. Εγώ έχω δοκιμάσει το Spark και ήταν τρομερά κοντά στο real thing, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι είναι software.

 

Έχει demo που μπορείς να κρατήσεις μόνιμα, αλλά δεν αποθηκεύει presets και κάθε 20 λεπτά πρέπει να ξαναρυθμίζεις τον ενισχυτή.

 

Έχει επίσης και free πράγματα, όπως JCM preamp, πετάλια, καμπίνες, κλπ.

 

Τσέκαρε στην καρτέλα "products" περισσότερα και όχι, δε συνεργάζομαι με την εταιρία, απλά με εντυπωσίασε όταν άκουσα αυτό το demo. 3 μέρες πέρασα κατεβάζοντας demos και δοκιμάζοντάς τα ώρες.

 

 

https://mercuriall.com/cms/node/8

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου