Προς το περιεχόμενο

pa600 και i rig keys συνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις μεχρι τωρα.

 

Σκεφτομαι και τη λυση του custom με καποιο arduino, teensy, raspberry pi

Ωστε να φτιαξω μια διαταξη 12 push κουμπακια (Σε διαταξη μιας οκταβας) ειτε επανω στη κιθαρα για χρηση με το χερι, ειτε σε σασι στο πατωμα με ποδοδιακοπτες.

 

Δεν το χω ξανακανει, δεν νομιζω οτι θα ειναι τρομερα δυσκολο, απλα θελω και σ αυτο τη γνωμη σας, ωστε να αποφυγω τελειως τη λυση του κλαβιε.

 

Να υποθεσω οτι χρειαζομαι ενα κυκλωμα με 12 analog inputs που θα συνδεθουν τα μπουτονς και εξοδο midi out (din)

Φυσικα να δουλευει και με μπαταρια 9v

 

ποιο κυκλωματακι κανει αυτη τη δουλεια??

 

 

Αυτο  ;D

 

https://www.thomann.de/gb/fatar_mp113.htm?sid=f8270ff2f6a2cf02796fb1e66f2d7dbf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν παίρνεις πληκτρά καλύτερα να τελειώνεις να πάρει και κανένα μεροκάματο ή παίξε εσύ πλήκτρα και πάρε κιθαρίστα ;D ;D ;D

 

δεν πρόκειται να δουλέψει όλο αυτό το πράγμα σε λάιβ εργονομικά χρειάζεσαι και τα κουμπιά intro, fill, start stop, endings κτλ εκτός του ότι κάθε ρυθμός αλλάζει από το touchscreen τι το τυρανάς το καημένο το pa600 είναι φτιαγμένο για άλλη δουλειά....

 

σοβαρά τώρα μη μου πεις ότι θες να βγεις να παίξεις λάιβ έτσι πες ότι το κάνεις για πειραματισμό σπίτι σου :o

 

Ειμαι κιθαριστας που απο το 2012 παιζω μονο πληκτρα για μεροκαματο. και.........ΝΑΙ ! το συστηματακι αυτο το θελω ΜΟΝΟ για live για να κανω αλλαγες σε πραγματικο χρονο, αλλιως γραφω το chord sequence και καιγομαι μονος μου στο σπιτι. . .

 

Anyway, τη ψαχνω με custom κατασκευη, καθε βοηθεια σχετικα με arduino -η αλλο - ευπροσδεκτη. Θα γινει και βιντεο βεβαια...χεχεχ

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι μπορεί κανεις να παίξει έτσι (και αν όχι έτσι που δεν το έχω δοκιμάσει, σίγουρα μπορείς να παίξεις με diy και custom μηχανήματα και λύσης.). Υπάρχει και ένα video του βαγγέλη στο youtube με όλα τα custom preset switching κουτιά που του έχουν φτιάξει για να κάνει παραπλήσια δουλειά.

 

Στο θέμα μας,με όλα όσα προανέφερες γίνετε να κανεις αυτό που θες. Θα σου πρότεινα το απλούστερο και πιο πολυχρησιμοποιημένο που είναι το arduino. Γράψε arduino midi controller στο google και ότι απορίες έχεις  :) . Όλο σου το σύστημα δεν χρειάζεται καν μπαταρία σου ξαναλέω, κατά 99% το pa600 δίνει 5v η 3.3v στο midi out του, υπεραρκετά και στις δυο περιπτώσεις για το arduino. (Μπορείς να βάλεις όσα κουμπιά, pots, sliders, faders η οτιδήποτε φανταστείς. Ακόμα και αν δεν σου φτάνουν τα analog ins υπάρχουν multiplexers και πολύ τρόποι να τα αυξήσεις ;) )

 

Έχω γλιτώσει πολλά λεφτά και έχω καταφέρει να παίξω με λύσης που ποτε δεν θα είχα τη ευκαιρία με αντιστοιχους τρόπους diy. Διασκέδασε το.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω λοιπον, για να μην ανοιγω νεο τοπικ.....

 

Ποιο arduino? Λογικά ένα που να εχει 12 η παραπανω αναλογικες εισοδους.

 

Και επισης πως θα συνδεσω εξοδο Midi πανω στο κυκλωμα?

 

Που θα βρω τετοια σχεδια?

 

Ψηνομαι παρα πολυ για customιά, μη μου παει μια περιουσια ομως.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, αυτός μια χαρά τα λεει, απλά χρειάζομαι το ίδιο ακριβώς, με τη μόνη διαφορά οι διακόπτες να είναι 13, ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη ακτάβα - χρωματικά.

 

ποιο arduino να κανει τη δουλεια τώρα.....?.....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις πως θα χεις πολλά anaalog ins και τι πρέπει να χρησιμοποιήσεις, δοκίμασε να δεις λίγο το project arduinome.

 

Για midi out.. σου παραθέτω την απλούστερη όλων των λύσεων.

MIDI_bb.png

 

όσο για την περιουσια που λες, το project που περιγράφεις είναι κάπου στα 15 ευρώ .. :P

Αλλα μην περιμένεις να κανεις κάποιος τη δουλειά για σένα..

Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... οι διακόπτες να είναι 13, ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη ακτάβα - χρωματικά.

12

 

ποιο arduino να κανει τη δουλεια τώρα.....?.....

Η εύκολη λύση είναι να πας στο μεγαλύτερο. Αν και με τροποποίηση του λογισμικού το πιό πάνω πρέπει να εξυπηρετήσει τις ανάγκες σου.

 

Αλλα μην περιμένεις να κανεις κάποιος τη δουλειά για σένα..

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, εφοσον εχω καει στο ψαξιμο....

 

Ποδοδιακοπτες σαν αυτον που παραθετω, πρπει να συνδεθουν στα analog in ή στα digital in-out ?

 

https://grobotronics.com/stomp-switch-dpdt-latching-with-solder-lugs.html

 

να υποθεσω οτι η πλακετα πιο πανω αντιπροσωπευει το UNO ? αν οι ποδοδιακοπτες αυτοι πανε και στα analog in και στα digital in τοτε μου φτανουν σαν αριθμος...υποθετω...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποδοδιακοπτες σαν αυτον που παραθετω, πρπει να συνδεθουν στα analog in ή στα digital in-out ?

https://grobotronics.com/stomp-switch-dpdt-latching-with-solder-lugs.html

Αν δεν κάνω λάθος, αρχικά είχες κάνει λόγο για μικρό κλαβιέ , μετά για διακόπτες που θα μπούν επάνω στην κιθάρα έτσι ώστε να επιλέγεις με τα δάκτυλα. Οι διακόπτες που παραθέτεις δεν είναι για δάκτυλα, θέλουν πίεση, θα σπάσεις τα δάκτυλά σου. Εκτός κι αν άλλαξες γνώμη και πας για πεταλιέρα.

 

να υποθεσω οτι η πλακετα πιο πανω αντιπροσωπευει το UNO ?

Οπτικά τουλάχιστον, ναί.

 

αν οι ποδοδιακοπτες αυτοι πανε και στα analog in και στα digital in τοτε μου φτανουν σαν αριθμος...υποθετω...

Λογικά σε φτάνουν, Εξαρτάται από τον τρόπο σύνδεσης (ηλεκτρονική διάταξη) και φυσικά τον τρόπο ανάγνωσης (προγραμματισμού).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως ειχα σκεφτει για πληκτρο, αλλα επειδη δεν εκατσε, το παω για arduino μαλλον με διακοπτες, τωρα η χεριου η ποδιου θα δειξει. Ισως το leonardo εχει περισσοτερες θεσεις, διοτι δεν ξερω και προγραμματισμο.....ψαχνοτας παω και εχει πηξει το κεφαλι μου απο βοντεο - οδηγιες - site - παραπομπες κλπ....

 

η συνδεσμολογια των διακοπτων θα ηθελα να ειναι με απλο τροπο χωρις πολυπλοκα γεφυρωματα, 13 διακοπτες ο καθενας στη δικη του θυρα και ενα midi out -din- αυτο...

 

Απλα θελω να εξακριβωσω αν οι διακοπτες πρεπει να ειναι σε analog input η θα δουλευουν ΣΙΓΟΥΡΑ σε digital input.

 

Αν το λυσω αυτο, προχωραω σε παραγγελια, οντας σιγουρος πως δεν θα κανω λαθος αγορα πλακετας....

 

Αλλη μια φορα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντησεις σας και την καθοδηγηση.  ;D

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου