Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση σκάφους ακουστικής με silent ακουστική.


GeorgeVocal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....και γενικα στην ακουστικη οσο πιο μικρο ειναι το σκαφος,τοσο πιο ευκολοπαιχτη ειναι!

 

Εγω παίζω με Jumbo size και λόγω καλού setup ειναι (έγινε) η πιο ευκολόπαιχτη ακουστική που έχω παίξει ποτέ. Η ευκολία παιξίματος δεν αφορά (σύμφωνα με τη δικιά μου εμπειρία) το μέγεθος της κιθάρας, αλλα τα εξης 2 που εχω δει σε πολλές ακουστικές:

- Setup

- κατασκευή (σε φθηνές κιθάρες έχω δει ότι όσο και να προσπάθησα να τις "μαλακώσω", δεν γινόταν πέραν ενός σημείου)

 

Πάντως, ον τόπικ, θεωρώ λάθος την προσέγγιση "ευκολίας παξίματος", σε μια ακουστική, με κριτήρια ηλεκτρικής.

Η ακουστική κιθάρα έχει έναν δικο της βαθμό "δυσκολίας" παιξίματος και απαιτεί δουλειά για να μπεις στη λογική της. Δεν υπάρχει αυτο που ψάχνουν οι ηλεκτρικοι κιθαρίστες, η ακουστική δηλαδη που θα έχει τον σουπερ παχυ και καμπανιστό ήχο αλλα θα είναι και εύκολη λες και παίζεις με λες πολ.

Silent και λοιπές μοντερνιές είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Αν θες ήχο ακουστικής, παίρνεις μια καλή ακουστικη και παίζεις πολύ, μέχρι να αποκτήσεις τον τρόπο σου - μην πω οτι δίνεις και χρόνο στο όργανο να αποκτήσει τον ήχο του (και εδω δεν ειναι η επιστημονική φαντασία που μας κατατρέχει στις ηλεκτρικές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην απογοητεύεσαι που ασχολείσαι μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτηση για τη δεν εννοούσα αυτό αλλά δεν πειράζει.    Δεν το λέω επίτηδες μην παρεξηγηθεί κανείς , το λεω για το setup

επειδή δεν κατάλαβαν κι άλλοι, για ξεκαθάρισέ το...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν κατάλαβαν κι άλλοι, για ξεκαθάρισέ το...

Εγώ παιδιά όταν έλεγα για άνεση εννοούσα για την στάση του σώματος και κυρίως του χεριού σε ένα σκάφος ,αλλά και σε μια κιθάρα που δεν έχει σκάφος όπως είναι η silent . βάζοντας την silent στην συζήτηση το κάνω για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε  τα πλεονεκτήματα του σκάφους σε μια κιθάρα όσο αναφορά το πιάσιμο της ,δηλαδή η απόσταση από το σώμα μας που μας κρατάει η κιθάρα σε σύγκριση με μια silent που δεν έχει σώμα δηλαδή η θέση που βρίσκετε το χέρι μας λόγω του σκάφους ,και γενικά το πιάσιμο της κιθάρας αν δηλαδή μια silent που δεν έχει σκάφος είναι πιο κουραστικό το να παίζεις σε μια silent αυτό εννοούσα … για αυτό ρωτάω για πλεονεκτήματα του σκάφους όσο αναφορά το πιάσιμο της κιθάρας .και ένας ακόμα λόγος που το λέω είναι ότι μερική κατασκευαστές που φτειάχνουν silent έχουν φτιάξει σκάφος λίγο πιο μικρό βέβαια  για αυτόν ακριβώς τον λόγο ,διότι το σώμα και το χέρι του παίχτη έρχεται σε καλύτερη θέση με το σκάφος ενώ με την silent είναι σαν να κρεμιέσαι στον αέρα και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα ο παίχτης να (πιαστεί)  και αυτό να τον κουράζει ….. λεπτό θέμα βέβαια επέλεξα για συζήτηση αλλά κι όμως παίζει ρόλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου