Προς το περιεχόμενο

vox tonelab se ή le;;;


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι χρήστης της Line 6 και δεν ποτέ δεν κατάλαβα αυτο που λένε για πλαστικουρες.

Πέρα απο ηχογραφήσεις ειχα την ευκαιρια να ακουσω την δικια μου πεταλιερα λαηβ να παιζει ενα παλικαρι που του χαλασε η δικια του στο soundcheck και ηταν μπομπα ο ηχος.

 

Επετρεψε μου ενα σχόλιο:

Εχω την εντυπωση οτι εχεις μπει στη λουπα "ωχ εχει λαμπα ειναι γλυκουλι, ωχ ειναι boss/Line 6, ειναι κακο, πσηφιακο, ου ου ου 666".

Δεν ειναι κακο, ψωνιζουμε και με τα ματια, δηλαδη την καλυτερη πεταλιερα να σου δώσω αν εσυ πιστευεις οτι ειναι χαλια θα την ακους και χάλια.

 

Άρα που καταλήγουμε;

 

Αγορασε πρωτα τον ενισχυτη που θελεις και που αντεχει η τσεπη σου και μετα αν θες/μπορεις δοκιμασε πεταλιερες σε αυτον.

 

Όχι φίλε μου, δεν έχω μπει σε αυτή τη λούπα που λες. Οκ, μπορεί οι tonelab να έχουν λάμπα πάνω, αλλά δεν είναι αυτό που με έκανε να φάω κόλλημα. Είναι απλά το στήσιμο της πεταλιέρας στο να φτιάξεις τον ήχο σου, που για μένα είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός αναλογικής και ψηφιακής φιλοσοφίας. Είναι και ο ήχος τους που έχει συζητηθεί αρκετά, αν λάβεις υπόψη ότι και κιθαρίστες από μεγάλα ελληνικά ροκ συγκροτήματα τις χρησιμοποιούν (Κυριάκος Τσουκαλάς-Διάφανα Κρίνα, Κώστας Παρίσσης-Υπόγεια Ρεύματα).

 

Ναι, ψωνίζουμε και με τα μάτια. Έχω μεταχειριστεί κάποιες πεταλιέρες της boss και line6, γι' αυτό το λέω..τουλάχιστον αυτές που είχα δοκιμάσει δεν μου άρεσαν. Γενικά έχω διαβάσει από πολλούς πως στις line 6 pod hd 500 και 500x, όπως και στην boss gt8 και gt10 πρέπει να έχεις σπουδάσει μουσική τεχνολογία για να φτιάξεις ήχο..και εννοούν για τα μενού, υπό-μενού και πάει λέγοντας. Για μένα το ιδανικό είναι να μπορείς να βγάλεις ένα αξιοπρεπή ήχο στο μικρότερο δυνατό χρόνο. Είναι προτιμότερο να παίζεις παραπάνω μουσική, παρά να στραβώνεσαι με τις ώρες μέσα στα μενού της κάθε πεταλιέρας.. Γι' αυτό κι εγώ ψάχνω κάτι παρόμοιο, βλέπε vox tonelab, boss me 80 κλπ.. Απλά ζητάω την άποψη σας για να καταλήξω στην καλύτερη δυνατή λύση..και να μην πάρω γουρούνι στο σακί.

 

Όσο αφορά τον ενισχυτή, το ψάχνω και αυτό σε άλλο θέμα που έχω ανοίξει στο φόρουμ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάζεψε κάνα φράγκο παραπάνω να πάρεις την boss gt-100 και καθαρισες.Την είχα πάρει σχεδόν καινούρια δίνοντας σαν ανταλλαγή έναν Marshall valvestate 8080.Best trade ever.Δυνατο μαραφετι.Και από ήχο και από κατασκευή μαμεί...

 

Ναι, για τη boss gt 100 έχω ακούσει και από άλλους καλά λόγια. Απλά δεν ξέρω πόσο εύκολη θα είναι στο χειρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε ότι η boss me80 έχει λιγότερα υπό μενού από την boss gt100;Άλλοι ψάχνουν για  αυτά τα υπό  μενού.Τους ήχους σου θα αφιερώσεις όσο χρόνο χρειαστεί και θα τους φτιάξεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ.Τωρα αν είσαι τύπος που τις Τρίτες το gain θέλει ένα κλικ πάνω και τις Κυριακές το reverb είναι πολύ...η αν θες να φτιάξεις τον ήχο που έχουν ΟΛΟΙ οι guitar heroes σου στο λεπτό  τότε δεν φταίει η boss gt100.Εχει πρόγραμμα 3rd party fx floorboard λέγεται με το οποίο τη χειρίζεσαι από τον υπολογιστή ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.Αν το πρόβλημα σου είναι αυτό μη κολλας.Προχωρα άφοβα.Υπάρχει και μια λειτουργία για τους βιαστικους (η τους τεμπέληδες) που λέγεται easy sound και ουσιαστικά κινεισαι μέσα στο συχνοτικο φάσμα για ήχο στα γρήγορα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ, με μια γρήγορη ματιά θα μπορούσα να πω πως μου αρέσουν οι δυνατότητες της boss me 80, boss gt-100 και line 6 pod hd 500x. Βέβαια πιο κοντά στο budget μου είναι η boss me 80. Από αυτές τις τρεις ποια είναι καλύτερη ηχητικά και λειτουργικά;

 

Βέβαια θα ήθελα ακόμη να που πείτε διαφορές ανάμεσα στη vox tonelab se και le..και επίσης ποια είναι καλύτερη από τις δυο λειτουργικά και ηχητικά. Μια και γι' αυτό το λόγο ανέβασα το θέμα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο.. Θα ήθελα γενικά αν κάποιος ξέρει να μου πει αν οι παραπάνω πεταλιέρες υπερτερούν ή υστερούν της fender mustang floor που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου