Προς το περιεχόμενο

vox tonelab se ή le;;;


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Ξέρω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί άλλα θα εξαντληθώ κι εγώ αν κάτσω να διαβάσω τις 103 σελίδες που υπάρχουν στο "to tonelab or not? thats the question."  ;D

Πρόσφατα χάλασε η πεταλιέρα μου, fender mustang floor, η οποία γενικώς μου άρεσε σαν φιλοσοφία αλλά και ηχητικά. Τώρα ψάχνω να δω αν και πως θα επισκευαστεί και έχω μείνει χωρίς πεταλιέρα και χωρίς πεταλάκια (γιατί δεν έχω..  :P). Οπότε ψάχνω για αγορά μιας πεταλιέρας για να κάνω αξιοπρεπώς τη δουλειά μου χωρίς να πρέπει να λιώσω στο διάβασμα για να φτιάξω ήχο. Αν και παλιές, με έχουν τραβήξει οι vox tonelab se/le, ειδικά σαν φιλοσοφία στο να φτιάξεις τον ήχο σου, σαν να είναι αναλογικού τύπου. Με λίγα λόγια, μπορείτε να μου πείτε εν συντομία τι διαφορές έχουν αυτές οι δύο, ηχητικά και λειτουργικά; Και προφανώς ποια προτείνετε από τις δύο. Ευχαριστώ πολύ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα παιδιά! Ξέρω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί άλλα θα εξαντληθώ κι εγώ αν κάτσω να διαβάσω τις 103 σελίδες που υπάρχουν στο "to tonelab or not? thats the question."  ;D

Πρόσφατα χάλασε η πεταλιέρα μου, fender mustang floor, η οποία γενικώς μου άρεσε σαν φιλοσοφία αλλά και ηχητικά. Τώρα ψάχνω να δω αν και πως θα επισκευαστεί και έχω μείνει χωρίς πεταλιέρα και χωρίς πεταλάκια (γιατί δεν έχω..  :P). Οπότε ψάχνω για αγορά μιας πεταλιέρας για να κάνω αξιοπρεπώς τη δουλειά μου χωρίς να πρέπει να λιώσω στο διάβασμα για να φτιάξω ήχο. Αν και παλιές, με έχουν τραβήξει οι vox tonelab se/le, ειδικά σαν φιλοσοφία στο να φτιάξεις τον ήχο σου, σαν να είναι αναλογικού τύπου. Με λίγα λόγια, μπορείτε να μου πείτε εν συντομία τι διαφορές έχουν αυτές οι δύο, ηχητικά και λειτουργικά; Και προφανώς ποια προτείνετε από τις δύο. Ευχαριστώ πολύ!  ;)

 

Έχω και τις δύο, θα πρότεινα να μην ασχοληθείς με καμία απ' τις δύο. Βλέπω λύσεις και πριν τα € 200 που να περιλαμβάνουν και expression pedal (αν είναι εκεί ο καυγάς), γιατί να πας σε τόσο πεπαλαιωμένη λύση;

Αν πρόκειται να είναι παρκαρισμένη κάπου πάει κι έρχεται. PC oriented πάντως, αν μπαίνει PC στην εξίσωση, δεν τη λες. Αν πρόκειται να μετακινείσαι, πας για +4,2 κιλά στο κουβάλημά σου (6,2 αν μιλήσουμε για την SE). Δεν είναι όσο απλό μπορεί να ακούγεται.

Καλούς ήχους θα βγάλει εν καιρώ (ή αμέσως, αν ο προηγούμενος κάτοχος έχει δώσει πόνο) αλλά το "διάβασμα" για να τη μάθεις ουδείς εγλίτωσε...

 

Τα δύο σέντσια μου.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες πεταλιερες αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ παλιες...(και δυστυχως δυσκολα θα βρεις καποια ΧΩΡΙΣ προβλημα μια και 15 ετων πεταλιερα ειναι....15 ετων πεταλιερα,εμενα τελικα μου χαλασανε σε μικρο ή μεγαλο βαθμο και οι ΤΡΕΙΣ που ειχα.... ;))

 

Υπαρχουν μια χαρα ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ λυσεις κατα πολυ ανωτερες απο ολες τις αποψεις.

 

https://www.thomann.de/gr/boss_me_80.htm

 

https://www.thomann.de/gr/boss_gt100.htm?sid=4254dbd369ada853c2df2cdcdc2060f9

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εταιρεία έχει μια δική της φιλοσοφία στο πως στήνει την πεταλιέρα. Προσωπικά που φαίνονται πολύ εύκολες οι line 6, αλλά περί ορέξεως, οπότε ότι και να πάρεις θα χρειαστεί διάβασμα μέχρι να πιάσεις την φιλοσοφία της.

 

Πρόσφατα αγορασα την Line 6 pd hd500 και μέσω του ειδικού software φτιάχνω ήχο σε 5 λεπτά. Επίσης υπα΄ρχουν έτοιμα presets από άλλους χρήστες όχι μόνο για την line 6 αλλά και για τις άλλες εταιρείες.

 

Άρα μπορείς να κινηθείς σε αγορά μιας πιο πρόσφατης.

 

Κάποια στιγμή μέσα στο 2017 ήθελα να πάρω tonelab, διάβασα το manual, διαβασα όλο το "tonelab or not" και κατέληξα ότι δεν αξίζει. όσο και να την πρόσεχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης στάνταρ θα έχει/θα παρουσιάσει κάπου κάποιο πρόβλημα. Επίσης δεν σου δίνει την δυνατότητα να έχει πιο προχωρημένες επιλογές (στερεο output που σε κάθε έξοδα μπορεις να στέλνεις διαφορετικά εφε, να τοποθετείς το fx loop οπου θες στην αλυσιδα, περισσότερα εφε στη σειρά κλπ)

 

Προφανώς αυτές τις προχωρημένες λειτουργίες δεν τις θέλεις ακόμα, αλλα στις αναφέρω για να καταλάβεις για να γνωρίζεις ότι εκτός από τη σύγκριση παλιού/νέου οι νεότερες πεταλιέρες έχουν περισσότερα features που δεν έχουν οι παλιές.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δε θέλεις πολλά και διαφορετικά πετάλια, σκέψου και το ενδεχόμενο να πάρεις πετάλια  ;D ;D ;D Η μαμά κίνα  ;D έχει βγάλει κάτι πετάλια σε στυλ joyo που θερίζουν και είναι πολύ προσιτά.

 

Αν βέβαια θέλεις 7 διαφορετικά modulation και 14 drive δεν βολεύει με τίποτα. Και επίσης συμφωνώ για την παλαιότητα της tonelab, τη δικιά μου τη λατρεύω αλλά για να δουλέψει την έχω στα σωληνάκια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τις δύο, θα πρότεινα να μην ασχοληθείς με καμία απ' τις δύο. Βλέπω λύσεις και πριν τα € 200 που να περιλαμβάνουν και expression pedal (αν είναι εκεί ο καυγάς), γιατί να πας σε τόσο πεπαλαιωμένη λύση;

Αν πρόκειται να είναι παρκαρισμένη κάπου πάει κι έρχεται. PC oriented πάντως, αν μπαίνει PC στην εξίσωση, δεν τη λες. Αν πρόκειται να μετακινείσαι, πας για +4,2 κιλά στο κουβάλημά σου (6,2 αν μιλήσουμε για την SE). Δεν είναι όσο απλό μπορεί να ακούγεται.

Καλούς ήχους θα βγάλει εν καιρώ (ή αμέσως, αν ο προηγούμενος κάτοχος έχει δώσει πόνο) αλλά το "διάβασμα" για να τη μάθεις ουδείς εγλίτωσε...

 

Τα δύο σέντσια μου.

 

Δηλαδή τι λύσεις υπάρχουν και τι προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες πεταλιερες αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ παλιες...(και δυστυχως δυσκολα θα βρεις καποια ΧΩΡΙΣ προβλημα μια και 15 ετων πεταλιερα ειναι....15 ετων πεταλιερα,εμενα τελικα μου χαλασανε σε μικρο ή μεγαλο βαθμο και οι ΤΡΕΙΣ που ειχα.... ;))

 

Υπαρχουν μια χαρα ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ λυσεις κατα πολυ ανωτερες απο ολες τις αποψεις.

 

https://www.thomann.de/gr/boss_me_80.htm

 

https://www.thomann.de/gr/boss_gt100.htm?

sid=4254dbd369ada853c2df2cdcdc2060f9

 

Νομίζω από τις πεταλιέρες που μου προτείνεις μου αρέσει περισσότερο η boss me 80, επειδή είναι αναλογικού τύπου. Είχα παλιότερα τη boss me 70, την έδωσα όμως γιατί δεν μου άρεσε ηχητικά και γιατί κατά τη γνώμη μου η fender mustang floor ήταν ανώτερη ηχητικά.

 

Σε σχέση με τη fender mustang floor (ας την πάρουμε ως βάση, επειδή μου άρεσε γενικώς), οι vox tonelab se/le ή η boss me 80 που μου προτείνεις είναι ηχητικά και λειτουργικά ανώτερες ή έστω ισάξιες της; Τη boss gt100 την αποκλείω λόγω υψηλής τιμής.

 

Γενικά έχω φάει κόλλημα με τις vox tonelab και παλιότερα με την boss me 80, όμως επειδή έχω την εντύπωση πως η boss βγάζει "πλαστικούρες" όπως λέω εγώ (όσο αφορά τον ήχο) και λόγω οικονομικών μου πέρασε..  :P

 

Αλλά θα ήθελα βέβαια να μάθω ποια από τις δυο είναι καλύτερη, η vox tonelab se ή η vox tonelab le;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εταιρεία έχει μια δική της φιλοσοφία στο πως στήνει την πεταλιέρα. Προσωπικά που φαίνονται πολύ εύκολες οι line 6, αλλά περί ορέξεως, οπότε ότι και να πάρεις θα χρειαστεί διάβασμα μέχρι να πιάσεις την φιλοσοφία της.

 

Πρόσφατα αγορασα την Line 6 pd hd500 και μέσω του ειδικού software φτιάχνω ήχο σε 5 λεπτά. Επίσης υπα΄ρχουν έτοιμα presets από άλλους χρήστες όχι μόνο για την line 6 αλλά και για τις άλλες εταιρείες.

 

Άρα μπορείς να κινηθείς σε αγορά μιας πιο πρόσφατης.

 

Κάποια στιγμή μέσα στο 2017 ήθελα να πάρω tonelab, διάβασα το manual, διαβασα όλο το "tonelab or not" και κατέληξα ότι δεν αξίζει. όσο και να την πρόσεχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης στάνταρ θα έχει/θα παρουσιάσει κάπου κάποιο πρόβλημα. Επίσης δεν σου δίνει την δυνατότητα να έχει πιο προχωρημένες επιλογές (στερεο output που σε κάθε έξοδα μπορεις να στέλνεις διαφορετικά εφε, να τοποθετείς το fx loop οπου θες στην αλυσιδα, περισσότερα εφε στη σειρά κλπ)

 

Προφανώς αυτές τις προχωρημένες λειτουργίες δεν τις θέλεις ακόμα, αλλα στις αναφέρω για να καταλάβεις για να γνωρίζεις ότι εκτός από τη σύγκριση παλιού/νέου οι νεότερες πεταλιέρες έχουν περισσότερα features που δεν έχουν οι παλιές.

 

Ναι, γενικά δε νομίζω  πως χρειάζομαι τόσα πολλά από μια πεταλιέρα αυτό τον καιρό (βέβαια το κάτι παραπάνω δεν βλάπτει..), μπορεί μετέπειτα. Οκ, μπορεί οι line 6 pod hd 500 και 500x να έχουν παραπάνω επιλογές και δυνατότητες, όσο αφορά τον ήχο όμως;;; Γιατί και η line 6 μου έχει δώσει την εντύπωση ότι βγάζει κι αυτή πλαστικούρες (όπως είπα και για την boss προηγουμένως).

 

Βέβαια οι πεταλιέρες αυτές στους ambient και synth ήχους είναι φοβέρες, αν θέλει να πειραματιστεί κάποιος ας πούμε. Όμως έχω παίζω ρυθμική κιθάρα σε μπάντα και με ενδιαφέρει κυρίως να έχει καλές "ζεστές" καθαρές και βρώμικες προενισχύσεις και πεταλάκια, modulation, delay, reverb. Κλασικά πράγματα. Άσε που καλά καλά δεν έχω εξαντλήσει τα βασικά εφφέ και το τι μπορεί να κάνουν. Τώρα αν έχει και ωραία μπλιμπλίκια, και σαν πληκτράς δεν θα πω όχι!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δε θέλεις πολλά και διαφορετικά πετάλια, σκέψου και το ενδεχόμενο να πάρεις πετάλια  ;D ;D ;D Η μαμά κίνα  ;D έχει βγάλει κάτι πετάλια σε στυλ joyo που θερίζουν και είναι πολύ προσιτά.

 

Αν βέβαια θέλεις 7 διαφορετικά modulation και 14 drive δεν βολεύει με τίποτα. Και επίσης συμφωνώ για την παλαιότητα της tonelab, τη δικιά μου τη λατρεύω αλλά για να δουλέψει την έχω στα σωληνάκια  ;D

 

Είχα πεταλάκια τα οποία πουλήσα όταν πήρα τη fender mustang floor (η πρώτη πεταλιέρα που πήρα μετά από ένα μικρό multieffect digitech rp που είχα πριν από κάμποσα χρόνια). Τα έδωσα και για οικονομικούς λόγους αλλά και επειδή με τη mustang floor έμεινα ικανοποιημένος γενικώς, όχι σε όλα βέβαια. Επειδή είμαι και πληκτράς μου αρέσει να έχω προγραμματισμένο τον ήχο μου σε μπάνκες και preset, να έχω διαφορετικές επιλογές σε προσομειώσεις και εφφέ. Να τα έχω γενικώς όλα σε ένα..νοικοκυρεμένα!  ;D Για αυτό είμαι κάπως της πεταλιέρας, γιατί νομίζω πως δίνει μια ευελιξία. Βέβαια δεν μου αρέσει το programing και τα μενού, όμως προτιμώ ο ήχος που θα φτιάξω να είναι αποθηκευμένος με τα tap tempo/modulation του, παρά να ψάχνομαι στα live με τα πεταλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχοληθεις με Tonelab...τις ειχα και τις δυο

Παρε αυτην και θα με θυμηθεις...

Και πανευκολη στο dial

https://smart.noiz.gr/details.php?id=373161

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου