Προς το περιεχόμενο

"Modern" strat neck σε vintage πλαίσια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ξαναγράφω μετά από πολυετή απουσία...  :P

 

Το λοιπόν, έχω μια strat (κάπου κάποτε υπήρξε και ένα thread που την παρουσίαζα...) της οποίας το μπράτσο για διάφορους λόγους θα πρέπει να αλλαχτεί...

Η κιθάρα είναι Tokai του 80κάτι, το οποίο σημαίνει ότι είναι αντίγραφο μιας 70s fender stratocaster. (3βιδο μπράτσο, 7.25 radius, vintage τάστα  και 40mm nut)

 

Έχω αποφασίσει ότι θέλω να πάω σε πιο modern specs:

 

1) Μεγαλύτερο radius

2) Μεγαλύερο nut width

3) jumbo / medium jumbo τάστα

 

Με αυτά τα δεδομένα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν θα είναι rosewood ή maple.

 

Έχω τσεκάρει ότι μου κάνει by default το μπράτσο της Telecaster Deluxe 72, που είναι ουσιαστικά ένα strat μπράτσο.

 

Αν βάλουμε ένα ταβάνι τα 200 ευρώ, θα μπορουσα να κινηθώ κάπου αλλού; Μου διαφεύγει κάτι;

 

Η warmoth εννοείται ότι μου έχει περάσει από το μυαλό, αλλά, ξεφεύγει λίγο οικονομικά. Από την άλλη, δεν είμαι σίγουρος ότι θα εμπιστευόμουν με ευκολία άλλη εταιρία με parts, δεν θέλω τόσο να "παίξω" με ένα ακόμα πρότζεκτ, θα ήθελα περισσότερο να φτιάξω ένα όργανο που να παίζει απροβλημάτιστα...

 

Τι κάνω;

 

Α) Πάρε το μπράτσο που μας λες, και μη μας ζαλίζεις

Β) Πολλά ζητάς με 200 ευρώ

Γ) Πέτα την Tokai και πάρε μια Fender

 

Θένκιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμ...

 

Το (Fender) μπράτσο που έχω σταμπάρει από αυτό το μαγαζί σκόπευα να το πάρω. Αλλά δεν είχα κάνει ενδελεχές search...

Εκτός από Fender, βλέπω και Allparts και WD parts...

Επίσης διαβάζω πολύ καλά λόγια και για τα δύο. Επίσης διαβάζω ότι τα Allparts είναι σαν να λέμε Fender Japan...

 

Το δίλημμα που προκύπτει είναι Fender MIM ή Allparts?

 

Πιθανώς να έχω απαντήσει μόνος μου στο ερώτημά μου, αλλά μια γνώμη θα την ήθελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια τρομερη ποιοτικη διαφορα μεταξυ των 3ων (Fender, Allparts, WD) ωστε να σου πουμε οτι αξιζει ξεκαθαρα καποια μαρκα υπερ των αλλων. Σε λεπτομερειες θα κριθει το ματς, οποτε θα πρεπει να βρεις συγκεκριμενα μπρατσα απο τους 3 που να πληρουν τα γενικα σου κριτηρια και μετα να κοιταξεις τις τυχον μικροδιαφορες τους (κοστος, φινιρισμα, trussrod, προφιλ κλπ).

 

Eγω παντως δεν θα εβγαζα την WD σαν μαρκα απ'εξω, εκτος αν δεν εχεις βρει καποιο συγκεκριμενο μπρατσο να σου ταιριαζει. Εχω ενα στην tele μου και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα, εχω δε να του ρυθμισω το trussrod απο το '13.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fender θα "παίξει" άμεσα μια και έχει ήδη γίνει δουλειά στα τάστα του,τα άλλα θα χρειαστούν fret leveling ,dressing και crowning ,θα πρέπει να συνυπολογίσεις και αυτό το κόστος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fender θα "παίξει" άμεσα μια και έχει ήδη γίνει δουλειά στα τάστα του,τα άλλα θα χρειαστούν fret leveling ,dressing και crowning ,θα πρέπει να συνυπολογίσεις και αυτό το κόστος.

+1000

2 allparts μανικια που εχω παρει θελαν ποοολυ δουλεια για να παιξουν....και τα χα παρει κ πανακριβα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα παλικάρι ενο νόματι Βαγγέλης εγω τον γνώρισα εδώ απο τις αγγελίες που κάνει custom spec μανίκια  σε λογικές - καλές τιμές. Εγώ έφτοιαξα ένα και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Δεν έχει δοκιμάσει κανείς άλλος ? Δεν γνωρίζω αν είναι και μέλος εδώ του φόρουμ για να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fender θα "παίξει" άμεσα μια και έχει ήδη γίνει δουλειά στα τάστα του,τα άλλα θα χρειαστούν fret leveling ,dressing και crowning ,θα πρέπει να συνυπολογίσεις και αυτό το κόστος.

 

Και έχει και τρύπες έτοιμες για 3βιδο σώμα, ενώ τα άλλα όχι.

 

Μαζεύονται οι λεπτομέρειες που του δίνουν προβάδισμα...

 

Ερώτηση: Μπορώ να βρω στην Αθήνα Fender parts ή πουλάνε όλοι μόνο ολόκληρα όργανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fender θα "παίξει" άμεσα μια και έχει ήδη γίνει δουλειά στα τάστα του,τα άλλα θα χρειαστούν fret leveling ,dressing και crowning ,θα πρέπει να συνυπολογίσεις και αυτό το κόστος.

 

A δεν ηξερα οτι η Fender πουλαει "plug n play" μπρατσα προτρυπημενα/dressαρισμενα, αλλαζει τοτε το πραγμα...αν εισαι βεβαιος οτι σου κανει σαν specs δε βλεπω λογο να παρεις κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου