Προς το περιεχόμενο

Eνισχυτης Fender Super Champ XD?


ELalek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον συγκεκριμενο ενισχυτη εχω ακουσει γενικα καλα λογια αλλα περα απο τις  αποψεις των κατοχων(που θα ηθελα να ακουσω...) εχω και καποιες πιο γενικες αποριες:

1) 15watt του super champ  αρκουν για προβες σε στουντιο με μπασο,ντραμς,2η κιθαρα κλπ η θα ακουω μονο εγω την κιθαρα μου?

2)αν χρειαζομαι clean ηχο σε ΥΨΗΛΗ ΕΝΤΑΣΗ θα παρω καθαρο ηχο τελικα η θα 'βρωμισει' αρκετα?ποσα watt τελικα κανουν τη διαφορα αυτη?σε λαμπατο εννοειται

3)η ελλειψη effects loop καλυπτεται με καποιον τροπο απο την υπαρξη του line out που εχει ο super champ?

αυτα πανω κατω...αν εχετε καμια αποψη για αγορα λαμπατου προσιτου σε τιμη 300-400ευρω δωστε καμια βοηθεια να βρω καμια ακρη......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει συζητηθεί αρκετά. Χρησιμοποίησε το ψαχτήρι ή κοίτα σε μερικά από τα λινκς στο κάτω μέρος της σελίδας. Προσωπικά τον θεωρώ αισχρό και εμπορική καπηλεία του ονόματος του παλιού καλού Fender Champ. O Άγγελος λογικά θα βγει για να πει τα αντίθετα...  :P Οι ερωτήσεις:

 

1, δεν θα το επιχειρούσα καν

2, αν δεν θες να βρωμίζει ούτε σταλιά θα πρέπει να κοιτάξεις ενισχυτή με πολλά βατ και με πολύ αποδοτικά ηχεία. Πρώτα πρώτα όμως εξαρτάται και σε τι εντάσεις τον... παίζεις. Όλοι, μα όλοι βρωμίζουν αργά η γρήγορα, το θέμα είναι αν θα έχεις κουφαθεί εσύ, αν θα έχει κουφαθεί η οικογένεια στο ισόγειο ή αν θα έχουν κουφαθεί και οι αστυνομικοί που θα σου χτυπούν το κουδούνι.

3, το effects loop δεν έχει σχέση με το line out - κάνουν διαφορετική δουλειά. Αλλά παρόμοιες ερωτήσεις για αυτόν τον ενισχυτή μοιάζουν με το να αναρωτιέσαι αν μας πειράζει που σε ένα βυθισμένο καράβι δεν δουλεύουν τα ραδιοτηλέφωνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Άγγελος λογικά θα βγει για να πει τα αντίθετα...  :P

 

Πως με καταλαβαίνεις ...  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Στο θέμα μας όμως.

Εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός αν κάτι είναι κατάλληλο ή όχι, εμένα μου αρέσει για αυτό που τον θέλω.

 

Δες και εδώ ... Fender Forum - Super Champ XD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι τα δεδομένα μας είναι :

- 15-30W (αν πρόκειται για λαμπάτο είναι υπεραρκετά και τα 5W, αλλά θεωρούμε ότι θα τον χρησιμοποιείς και σε live)

- Αρκετό headroom, ένταση και παρουσία (οπότε πάς οριακά σε 10'' μεγάφωνο - ιδανικά 12''. οτιδήποτε σε 8'' δεν είναι ενισχυτής είναι gadget)

- Να ξοδέψουμε 300-400€

 

Για να δούμε τι λαμπάτο ενισχυτη αγοράζουμε από το DV247 που είναι και το φθηνότερο μαγαζί αυτή την εποχή :

1. Peavey Valve King (50W-12'') 296€ .

   Έχει θαφτεί στο forum , αλλά είναι δυνατός, έχει 2 κανάλια και με αλλαγή λυχνιών και μεγαφώνου βελτιώνεται αισθητά

2. Fender Pro Junior (15W -10'') 302€

   Ο αγαπημένος του SF. Θέλει κι αυτός άλλο μεγάφωνο για να βγάλει αβίαστα καθαρά

3. Laney VC15-110 (15W - 10'') 305€

   Πολύ βολικός για τα πάντα, 2 κανάλια, efect loop, σχολή british.

4. Crate V18-212 (18W - 2X12'') 317€

   Δεν έχω γνώμη

5. Crate V50-112 (50W - 12'') 317€

  Το ίδιο

6. Peavey valve king 212 (50W - 2x12'') 357€

  ΠΟΛΥ δυνατός λόγω των 2 12'ιντζων

7. Crate V33-212 (33W- 2x12'') 357€

  Δεν έχω γνώμη

8. Fender Blues Junior (15W - 12'') 370€ (MEGA DEAL!)

  All around monster!. Fender καθαρά ΤΕΛΟΣ. με μία μικρή μόντα στο bias αποκτά ακόμη περοσσότερο headroom

 

Όπως βλέπεις υπάρχουν ενισχυτές full λάμπα που μπορείς να αγοράσεις και σε διαφορετικές σχολές ήχων.

 

Προσωπικά για την δουλειά που θές σε αυτά τα λεφτά, θα έπαιρνα τον Fender Blues Junior. Σε αυτή την τιμή δεν τον αγοράζεις, ΤΟΝ ΚΛΕΒΕΙΣ !!

 

Τώρα με λιγότερα χρήματα (285€) μπορείς να πάρεις τον Blackheart BH15-112, 15W με το 12άρι eminence που σκοτώνει !! (ψιλο VOXίζει απο τα clips που έχω ακούσει).

 

Ας με συμπληρώσουν οι φίλοι για τους crate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι λαθος να συγκρινεται ο νεος(XD),με τον original superchamp,καθως οι ομοιοτητες τους προφανως σταματουν στο...ονομα!Κοιταζοντας τον ΧD αντικειμενικα,και μετα απο λιγο παιξιμο(και ψαξιμο),κατεληξα οτι ειναι ενα εξαιρετικο ενισχυτακι,για μια συγκεκριμενη ομως δουλεια:σαν ενισχυτης σπιτιου(bedroom amp αν προτιματε ινγκλις!),ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει,καθως αποδιδει μια χαρα σε χαμηλες εντασεις,το καθαρο ειναι ΟΚ και τα γκαζια του παλευονται μια χαρα(κι εγω αναλογικακιας ειμαι,μη βαρατε!!)Για αλλες καταστασεις δεν θα τον προτεινα,αλλα για να βολευτει κανεις στο σπιτι,τον βρισκω υπερΟΚ και πιθανοτατα θα χτυπησω εναν συντομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες φιλε αναφερε με τι ειδους μουσικης ασχολεισαι παντως σε αυτα τα χρηματα ο

καλυτερος ενισχυτης κατα την γνωμη μου ειναι ο kustom defender 50w λαμπατος πολυ καλα καθαρα και πολυ καλη βαση για πεταλακια που τυχον θα χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδες για τις αμεσες απαντησεις :)

  Με την μπαντα κινουμαστε περισσοτερο σε indie εως alt rock ηχους πραγμα που σημαινει πως σε αρκετα σημεια χρειαζομαστε clean κιθαρα να ακουγεται πανω απο ντραμς και μπασο(οπως σημειωσα περιπου και στο 1ο ποστ).

Να πω την αληθεια μου απο youtube γουσταρα αρκετα τον ηχο απο ενισχυτες vox , συγκεκριμενα απο VOX AC30 CC2 και VOX AC15 aλλα ειναι εκτος μπατζετ...

  Επισης απο τις απαντησεις σας καταλαβα πανω κατω πως ο superchamp xd δεν ενδεικνυται για προβες η μικρα gigs τελος παντων.οποτε μαλλον απορριπτεται προς το παρον.

  Αν εχετε τη γνωμη πως για 300-400 euro οι απαιτησεις που ζηταω δεν καλυπτονται....τοτε μην ψαχνομαστε τζαμπα στην τελικη να δωσω ρεστα για VOX..και κατι τελευταιο...FXLOOP=απαραιτητη προυποθεση για πεταλια η πεταλιερες κλπ?=χωρις FXLOOP μην πετας τα λεφτα σου σε πεταλια?

Ως newbie ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις που θεωρουνται αυτονοητες!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου