Προς το περιεχόμενο

Αμεση αγορα-απατη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Μαλλον μερικοι φιλοι στο forum εχουν την κακη συνηθεια να πατουν το πληκτρο "αμεση αγορα" στις αγγελιες, με αποτελεσμα η αγγελια να "ολοκληρωνεται" και ως επακολουθο ολοι να νομιζουν οτι οντως εχει πουληθει το συγκεκριμενο αντικειμενο και κανεις να μην εκδηλωνει ενδιαφερον.

Επιπλεον, ως συνεπεια αυτου, οι πωλητες αναγκαζονται να ""ποσταρουν" συνεχως καινουριες αγγελιες.

Βεβαια, ευλογα θα μου πειτε "γι' αυτο το λογο υπαρχει η αξιολογηση μελους", δεκτο. Αλλα σε αληθινα προφιλ χρηστων. Τι γινεται με αυτα τα προφιλ, που δημιουργουνται λιγα δευτερολεπτα πριν την εν λογω πραξη και εκτοτε δεν χρησιμοποιουνται ξανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αυτο που λες δεν νομιζω να μπορει να αντιμετωπιστει μεσω του noiz. Ειναι στην νοοτροπια οπως λες...

Τωρα σε αυτο το θεμα που θετω εγω, πιστευω πως υπαρχει λυση. Οταν καποιος παταει το πληκτρο, το συστημα σου ζηταει αποδοχη/αρνιση προσφορας. Ομως οτι και να επιλεξεις η αγγελια αναγραφεται ως ολοκληρωμενη. Ισως θα ηταν καλυτερο, να αναγραφεται ως ολοκληρωμενη μονο εφοσον ο πωλητης αποφασισει αν θα δεχτει/αρνιθει την προσφορα. Ετσι, θα εχει το χρονο να τσεκαρει αν προκειτει για πλαστο προφιλ ή αλιθηνο χρηστη και ισως να επικοινωνησει και μαζι του για επιβεβαιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν μου εχει τυχει μεχρι τωρα αν οντως οταν πατας αρνηση η αγγελια παρουσιαζεται ως ολοκληρωμενη τοτε καποιο λαθος θα εχει γινει και λογικα θα το φτιαξουν οι υπευθυνοι.

 

Αλλιως δεν εχει κανενα νοημα η επιλογη αποδοχη/αρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το συλογισμο τον εκανα και εγω. Ομως ειτε πατησεις ειτε δεν πατησεις αποδοχη ή οχι, κοινως αμα αδιαφορησεις, παλι ολοκληρωμενη την δειχνει...εκτος και αν κανω λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και γώ το ίδιο πρόβλημα μερικές φορές , επίσης καμμιά φορά όταν κάποιος ποστάρει κάτι και κάποιος άλλος ποστάρει το ίδιο αντικείμενο μπορεί να θεωρηθεί και ύποπτη η χρήση της επιλογής "άμεση αγορά" από αγοραστές που μετά εξαφανίζονται προκειμένου να βγάλουν μία αγγελία εκτός ανταγωνισμού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Synthesizeman νομιζω πως με καταλαβαινεις, καθως αν και δεν θελω να το παραδεκτω νομιζω πως περι τετοιου θεματος προκειται, καθως στο αντικειμενο που εγινε αυτη η ενεργεια υπαρχει και αλλο ενα παρομοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογή "άμεση αγορά" πρέπει να αφαιρεθεί κατά τη γνώμη μου.

 

2 φορές έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με "άμεση αγορά" και βέβαια οι αγοραστές δεν εμφανίστηκαν.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον mij ! Επειδή είμαι και εγώ πρόσφατος παθόντας,είμαι της άποψης οτι θα  πρέπει να είναι στο χέρι του πωλητή να αποδεχθεί ή να απορρίψει μια άμεση αγορά και τότε και μόνο τότε να αλλάξει το status της αγγελίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1.

Ομως ειτε πατησεις ειτε δεν πατησεις αποδοχη ή οχι, κοινως αμα αδιαφορησεις, παλι ολοκληρωμενη την δειχνει...εκτος και αν κανω λαθος...

Λάθος κάνεις. Η αγγελία επανέρχεται στην αρχικη της φαση μετα την απόρριψη. Καταλαβαίνω ότι θα θέλαμε όλοι να κανει λαγους με πετραχίλια το σύστημα των αγγελιών και δεν διαφωνώ. Οι κακόβουλοι χρήστες θα είναι πάντα κακόβουλοι.

Πολύ σύντομα θα αναβαθμιστεί πάντως ο τομέας και τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου