Προς το περιεχόμενο

Ο ελάχιστος εξοπλισμός για ζωντανή εμφάνιση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ξέχασα να πω για looper. Άμα είσαι και μόνος σου μπορείς να κάνεις τα πάντα! Ένα της mooer, μικρό και διακριτικό μπορεί να κάνει όλη τη δουλειά!

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

    Το θέμα για μένα δεν είναι ο ελάχιστος εξοπλισμός, αλλά ο ελάχιστος όγκος  και η μεγαλύτερη ευκολία σε μεταφορά και κουβάλημα.

 

    Για παράδειγμα, χρησιμοποιώ το bcb60 pedalboard της boss, στο οποίο έχω μέσα  ένα delay, ενα chorus, ένα od/dist, ένα booster και ένα wah, όλα έτοιμα και συνδεδεμένα ήδη. To wah το χρησιμοποιώ σε 2 τραγούδια, και το chorus σε 4 το πολύ οπότε θα μπορούσα και να μην τα πάρω μαζί μου, αλλά ποιός ο λόγος αφού χωράνε στην pedalboard? Αν έπαιρνα τα πετάλια ''χύμα'', χωρίς το εν λόγω βαλιτσάκι, χειρότερη ταλαιπωρία θα ήταν, αφού θα έπρεπε να κουβαλάω τροφοδοτικά, καλώδια, και να κάθομαι να τα στήνω....

 

    Mετά θα έπαιρνα μια Fender κατά προτίμηση, για έναν λόγο που ίσως φανεί χαζός σε κάποιους, αλλά ο λόγος είναι το gigbag. Φοβάμαι να κουβαλάω γκιμπσονοειδή κιθάρα με gigbag. Μεγαλύτερη ευκολία στην μεταφορά, αφού την έχεις κρεμασμένη στην πλάτη, και λιγότερος χώρος στο αμάξι, αφού δεν χρειάζεσαι σκληρή θήκη. A, και χώρος να βάλεις μέσα καλώδια, ζώνες και άλλα παρελκόμενα ;)  . Άσε που την κιθάρα την αφήνεις ''χύμα'' στο πάτωμα του πάλκου ή την στηρίζεις κάπου όρθια χωρίς να φοβάσαι μην πάθει τίποτα αν πέσει. Με γκιμπσονοειδές, θα θες και stand. :)

 

    Kαι τέλος, έναν combo ενισχυτή (συγκεκριμένα τον v22 που είναι και πιο ελαφρής και λιγότερο ογκώδης) και βουαλά!  ;D

 

   

   

 

   

 

   

 

   

minimal_1.jpg.20d42cb01bdd670fb2ff63212c342f88.jpg

minimal_2.jpg.9492a71ca557188e24c3b14e61134968.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι οι Tele! Να εμφανίζονται σιγά σιγά!  ;D

 

Σωστό σε βρίσκω και έχεις και επιχειρήματα για όλα αυτά. Σίγουρα ένα pedalboard που είναι δομημένο όσα πετάλια και να έχει μεταφέρεται πιο εύκολα από τα πετάλια σκέτα (άσε που μπορεί να φτάσεις στον προορισμό σου και να διαπιστώσεις ότι σου λείπει κάποιο καλώδιο).

 

Οι Gibson όντως θέλουν stand γιατί είναι "ευαίσθητες" στο λαιμουδάκο τους! :angel:

 

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία λαηβ εμπειρία . Έχω δει πολλά μαγαζιά που κάνουν μπάντες λαηβ και παρατηρώ ότι ο χώρος είναι περιορισμένος

 

Συνεπώς , αν ήθελα να παίξω κάτι σε blues rock / hard rock θα έπαιρνα ( έστω και δανεικό ) το tech21 RK5

 

ΑΝ έπαιζα μεταλ ένα καλό distortion ( μαλλον θα επέλεγα το diezel ) για να το χρησιμοποιούσα στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή του μαγαζιού  . Επίσης ένα delay να γλυκαίνει τα σολο και reverb αν δεν έχει ο ενισχυτής

 

Κιθάρα ό,τι έχω εύκαιρο  ;D ;D . Αν υποθετικά έπαιζα συχνά , θα τα έσκαγα για καμια μεταχειρισμένη PRS γιατί τις θεωρώ all around ( εύχομαι να αντέχουν κιόλας  ;D ;D )

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιατινια - ταμπουρο και καμια βαση σιγουρα.

Απο εκει και περα μεσα στο σακιδιο με τις τις μπακετες μου υπαρχουν παντα

εξτρα τσοχακια  καθως και χυμα πλαστικα σωληνακια για τις βασεις των πιατινιων , moongels,κλειδια 2-3 , και βιδες {συνηθως για βασεις πιατινιων.}

Η τσαντα μου εχει παντα μεσα ολα τα ειδη μπακετων εκτος απο τις κανονικες δηλ, Brushes, mallets & hot rods.{καλαμια}

Επειδη ειμαι οπαδος του "Καλυτερα να το εχεις και να μην χρειαστεις παρα να το χρειαστεις και να μην το εχεις" προσπαθω να παιρνω μαζι μου παντα πεταλι κασσας και σκαμνι..ειδικα οταν παω με το αυτοκινητο.  Τα πεταω στο πορτ παγκαζ για παν ενδεχομενο{και εχουν χρειαστει αμετρητες φορες..}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής,πεταλιερα, ενα πετάλι od,ενα μικρόφωνο για ενισχυτή  με τη μικρή βάση του ,ένα παραπάνω καλωδιο,4-5 πένες και ΔΥΟ κιθάρες...

 

(Το πετάλι od η δεύτερη κιθάρα και το μικρόφωνο είναι backup σε περίπτωση που τιναξει τα πέταλα κάποιο από τα υπόλοιπα μηχανάκια εν ώρα εργασίας)

 

Θεωρούμε δεδομένο ότι το μαγαζί έχει PA.

 

Θες αμάξι όπως και να χει...και δύο βόλτες μέσα έξω στο μαγαζί να τα κουβαλήσεις όλα.

 

Με οτιδήποτε λιγότερο θα με εζωναν τα φίδια στο live ότι ίσως κάτι χαλάσει.Και όταν παίζεις live δε θες τέτοιες σκοτουρες...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου