Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Replica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακουστε τωρα φαση:

 

Εγω αγορασα μια squier strat του 1997 κατω απο 100 ευρω. Καθησα με ορεξη και μερακι και χρονο και της  αλλαξα τα ηλεκτρικα σε spare wilkinson που ειχα, εβαλα nut Tusq, Εκανα καλο γενικο setup, εβαλα ταινια χαλκου αγωγιμη, και για την τ@υλα εβγαλα το logo Squier, και περασα ενα Fender απο ebay, και εβαψα match το χρωμα, μετα clear coat, ετριψα και εγινε ενα με το υπολοιπο λουστρο στο headstock, που δεν φαινεται καν οτι ειναι decal sticker.

 

Συνολο;

 

80 ευρω

Ηλεκτρικα απο Vintage V6 spare, Wilkinson. (αντε λιανικη να εκαναν 40)

Ταινια χαλκου (ολη την πηρα 5 ευρω απο κινα, εφτιαξα 4 κιθαρες)

Tusq nut: 10 ευρω απο Καγμακη

Κλειδια Gotoh mini: 20ευρω

Sticker  logo fender 10ευρω

Χρωμα, σπρευ clear coat, γυαλοχαρτα κτλ, αντε κανενα 10ευρω

Προσωπικη εργασια, σεταπ, κολλημα, νευρα τσανταλια: ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ  ;D

 

 

Λοιπον, μην τα πολυλογω:

Ειναι μια κιθαρα που ανετα θα πηγαινα live μαζι της. Με το σεταπ που της εχω κανει δεν χανει κουρδισμα, τελευταια επαιξα στουντιο 2 ωρες, ασπροπροσωπη. ουτε cent.

 

Και δεν θα πω το κλισε: "Πολυ καλη για τα λεφτα της" Αλλα πραγματικα παιζει αψογα

 

Τωρα, (αν και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να την δωσω, το πολυ ,θα την κρεμασω στον τοιχο να την βλεπω), αν λεμε τωρα, την εδινα, ασχετα το τι γραφει (ρεπλικα) ασχετα την δουλεια που της εχω κανει και το σεταπ της, δεν πιανει πανω απο 100 ευρω. Ποσο δηλ να πουληθει;;;;!!!!!! Ας ειμαστε ρεαλιστες... :-\

 

 

 

Οποτε, εκει που γραφεις οτι 300-400 κατοσταρικα δεν παιζει ειναι λιγα, σου προτεινω

 

1. να πουλησεις, ξεχωριστα μαγνητες/ ηλεκτρικα (οσο κανουν, δες γενικα ποσο πιανουν αγγελιες), και ξεχωριστα σωμα unloaded στην τιμη γυρω στα 200. Πιο πολλα θα παρεις ετσι πισω, και πιο ευκολα θα πουληθουν

 

2. Υπαρχουν κατω απο 400 ευρω καινουργιες κιθαρες πχ Vintage LP (wilkinson κατασκευης), esp/Ltd EC στα 400ευρω που παιζουν πολυ καλα και αξιζουν το καθε ευρω τους και ας μην γραφει επανω Gibson. Στην ουσια ητε γραφει Gibson/ ητε Γιβσον στα ελληνικα, ειναι ....το ιδιο πραγμα... :-[

 

3. Μια ρεπλικα απο κινα με το λογοτυπο Gibson, δεν παυει να ειναι μια ρεπλικα/ παρανομη. Και δυστυχως και χωρις εγγυησεις για το μελλον...

 

 

Φιλικα παντα  ;)

 

 

ΥΓ: αμα γουσταρετε σας ανεβαζω και φωτο  ;D

 

 

(ΥΓ2: Ειναι σαν ενα Golf που ειχα. Το ειχα παρει 18.000 το 2003, επετειακη εκδοση, κομπλε, αδουλευτο,  και οταν πηγα μετα απο 10 χρονια να το πουλησω, παω για εκτιμηση σε δικο μου μηχανικο να το δωσω αλλου, και του λεω εχει αυτο και εκεινο και ζαντολαστιχα κτλ και δερματινα κτλ και και και. Μου λεει:

- Δεν παιζει ρολο ουτε ποσο το πηρες, ουτε τι εχει επανω κτλ. Ειναι ενα Golf του 2003. Τοσα μοντελα πισω. Αυτο, τελος μου λεει. :P )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελετε σωνει και καλα κινεζικη κιθαρα;

 

Παρτε μια Shengze (Πρωην ονομα: BadCat, που μαλλον για νομικους λογους με τους αντιστοιχους ενισχυτες, το αλλαξανε) και ειναι μια αξιοπρεπης κινεζικη κιθαρα, και απαλαγμενη απο το βαρος του να παιζεις με ενα αντιγραφο που στην ουσια γραφει:

 

"Θελω να γινω Βεζυρης στη θεση του Βεζυρη!!!"

(ακομα και εγω μετα που αλλαξα το λογοτυπο στην squier, μαλλον το μετανιωσα, γιατι τωρα δεν μου καθεται καλα να βγω με αυτη να παιξω...  :-X "

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω την λογική να αγοράσεις κιθάρα για να την πουλήσεις.

 

Εφ όσον μου άρεσαν δεν φεύγουν.

Και ιδίως αν για να σου αρέσουν παιδεύεσαι πολύ.

 

Μια μόνο κιθάρα έδωσα μόνο και μόνο γιατί δεν είχε ρυθμιζόμενο tailpiece. (αν και ζει και βασιλεύει στα χέρια παιδικού φίλου)

Και εκείνη την εποχή δεν είχα ιδέα ούτε μου περνούσε από το μυαλό να αλλάξω κάτι σε μια γιαπωνέζικη κλώνο. Μιλάμε για 1975, δεν υπήρχε ούτε seymour ούτε dimarzio.

το έπαιρνες και αυτό ήταν.

Πολύ αργότερα μάθαμε 5 πράγματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Holystone.

Το περισσότερο κέρδος που θα μπορέσεις να έχεις θα είναι αν έδεινες κιθάρα και εξαρτήματα ξεχωριστά.

 

Έτσι τα εξαρτήματα δεν θα χάσουν τόσο από την αξία τους όσο άμα θα είναι πάνω στην κιθάρα.

 

Εκτός αν σου τα αλλάξει μάστορας και χρειαστεί να χρεωθείς.

Όποτε εκεί μπορεί να πεις μία ή άλλη.

 

Και εγώ σε κιθάρα που αναβάθμισα τα original εξαρτήματα τα κράτησα Αν σε περίπτωση που την δώσω να φοράει τα δικά της γιατί τα άλλα Μάλλον θα φύγουν πιο άδοξα.

 

Απλά την δουλειά αυτή την κάνω μόνος.

Προσωπική εργασία βέβαια αλλά δεν πληρώνω μάστορα.

 

 

Προσωπική πάντα γνώμη και σκέψη.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Holystone.

Το περισσότερο κέρδος που θα μπορέσεις να έχεις θα είναι αν έδεινες κιθάρα και εξαρτήματα ξεχωριστά.

 

Έτσι τα εξαρτήματα δεν θα χάσουν τόσο από την αξία τους όσο άμα θα είναι πάνω στην κιθάρα.

 

Εκτός αν σου τα αλλάξει μάστορας και χρειαστεί να χρεωθείς.

Όποτε εκεί μπορεί να πεις μία ή άλλη.

 

Και εγώ σε κιθάρα που αναβάθμισα τα original εξαρτήματα τα κράτησα Αν σε περίπτωση που την δώσω να φοράει τα δικά της γιατί τα άλλα Μάλλον θα φύγουν πιο άδοξα.

 

Απλά την δουλειά αυτή την κάνω μόνος.

Προσωπική εργασία βέβαια αλλά δεν πληρώνω μάστορα.

 

 

Προσωπική πάντα γνώμη και σκέψη.

 

Ναι αυτό φαίνεται το πιο λογικό, αλλά θα το κοιτάξω για αργότερα... ευχαριστώ!  :)

 

9 σελίδες! Πσσς Βασικά στην αρχή περίμενα να μείνει στα 1-2 σχόλια! Πολύ δημοφιλής έγινε η κιθάρα! Λείπει ένα hashtag στο Twitter!  ;D

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και αν του βαλεις γεφυρα

φτιαγμενη απο μπρουτζο

κιθαρα θα΄χεις στιβαρη

θα μοιαζει με τον Ντουζο

 

 

Toν Αντρέα;  :P

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθαίνουν οι νέοι ...

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=1795.0

 

Για μεταλ θες να εχει τρύπα απο πίσω. Δε μπορώ να εντοπίσω το σχετικο poll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου