Προς το περιεχόμενο

Mια μουσική ανάλυση του soundtrack του tekken 3


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσε στην αντίληψη μου ένα video με μια ενδιαφέρουσα και εύστοχη κατά τη γνώμη μου ανάλυση της μουσικής του βιντεοπαιχνιδιού tekken 3.

 

 

 

Δεν έχει επίσημες παραπομπές αλλά νομίζω πως η προσέγγιση είναι πολύ καλή όσον αφορά τη μεθοδολογία δημιουργίας.

 

Σημειώνω έναν ωραίο σχολιασμό που αναφέρεται στο βίντεο για το θέμα της επιρροής των συνθετών του παιχνιδιού από τους τότε  πρωτοπόρους του big beats chemical brothers/prodigy κλπ.  και αντίστοιχα της επιρροής του soundtrack του ίδιου του παιχνιδιού για μελλοντικές παραγωγές και πέραν του gaming.

 

Και άλλα που αφορούν τις επιλογές της ενορχήστρωσης σε σχέση με τη δράση και τους χαρακτήρες.

 

Ως συνθεταράς και μουσικαράς που είμαι ;D ;D ;D ταυτίζομαι πολύ με τέτοιες τοποθετήσεις μιας και προσπαθώ και προσωπικά να προσεγγίζω όσο καλύτερα μπορώ με ανάλογο τρόπο την θεματική ενορχήστρωση.

 

Στο υπαρξιακού χαρακτήρα ταξίδι μου προς τη απόλυτη μουσική γνώση όλα αυτά τα χρόνια, το μόνο σίγουρο επιτευγμά μου, είναι το να διαπιστώσω πως δεν είμαι μόνος χαχαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D ;D

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό είναι δευτερεύον.

Εδώ μιλάμε πρωτίστως για μουσική και μουσική τεχνολογία.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

      Στην βιομηχανία των video-games υπάρχουν απίστευτοι συνθέτες και έχουν υπάρξει απίστευτα soundtracks. Το συγκεκριμένο φαίνεται να έχει ένα ''industrial'' χαρακτήρα που σίγουρα χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον στο gaming.

 

    Για μενα αξιομνημονευτο παιχνίδι για το soundtrack του ήταν το Super Metroid αλλά και τα Metroid παιχνίδια γενικότερα. Το soundtrack σε εκανε να νιώθεις όντως  μια μοναξιά και απομόνωση, ήταν πολύ ambient και αφαιρετικό και έδενε απιστευτα με την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού (βασικά, αν το παιχνίδι είχε άλλη μουσική, θα ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι).

     

 

     

 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου