Προς το περιεχόμενο

Multi-timbral Soft Synth ?


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

h κουβεντα μας συνεχιζετε στο αλλο θεμα που ορθα ανοιξε ο eye και θα συνεχιστει με εκεινων γιατι δεν εχω ιδεα απτο sonar :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι θέλεις να ειναι Multitimbral?

αφου οσες φορες και να τα ανοιξεις (πχ albino fm7 κλπ ) δεν επιβαρυνεται το συστημα σου . (δουλευω logic δε ξερω αν παιζει ρολο η audio engine του σε αυτο.

Αντιθετα στα samplers ( sampletank πχ ) αμα δε το κανεις Multi και απλα το ανοιγεις πολλες φορες τοτε καηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι θέλεις να ειναι Multitimbral?

αφου οσες φορες και να τα ανοιξεις (πχ albino fm7 κλπ ) δεν επιβαρυνεται το συστημα σου . (δουλευω logic δε ξερω αν παιζει ρολο η audio engine του σε αυτο.

 

Όσες φορές και αν το ανοίξεις... που; Δεν προτίθεμαι να το χρησιμοποιήσω μέσω cubase ή logic. Εϊναι για άλλη δουλειά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.

 

παντως να ξερεις πως οτι και να θες να κανεις μπορεις να το κανεις απο το logic να μοιαζει Multitimbral.

Aν υποθεσω οτι το θες για Live με λαπτοπ και να στελνεις Midi απο διαφορετικα οργανα (keyboards , drum pads,midi controllers klp ) και να παιζουν απο το ιδιο vst, μπορεις να το κανεις ευκολα μεσα απο logic (και φυσικα και απο τα υπολοιπα προγραμματα φανταζομαι ) .

 

Αν θες πες μας τι θες να κανεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vstack που πρότεινε ο whiteNoise είναι καλή λύση, αν όμως θες ένα standalone synth εγώ σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο virsyn Tera

 

http://www.virsyn.de/en/E_Products/E_TERA/e_tera.html

 

Πρέπει να έχει και demo στο site.

To 3 δεν το έχω δουλέψει, αλλά το 2 ήταν πολύ δυνατό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@boody

 

Σε έναν σχετικά αδύναμο υπολογιστή, θα τρέξω ένα πρόγραμμα το οποίο μπορεί να στείλει σήμα σε (μέχρι) 16 κανάλια. Σκοπός δεν είναι να "ηχογραφηθούν" κάπου, απλώς να παίζουν χωρίς πρόβλημα. Συνεπώς δεν χρειάζομαι κανένα DAW, αλλά χρειάζομαι όντως ένα καλό multitimbral synth.

 

Στα υπ' όψιν (παρότι σπανίως το επιδεικνύω) ότι ξέρω τα πάντα για τις πιθανές συνδεσμολογίες και συνδυασμούς ανάμεσα σε προγράμματα και soft synths, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου, δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ για ΟΛΑ τα soft synths που υπάρχουν στην αγορά. Έτσι, με μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν τα φτιάχνουν συνήθως σαν multitimbral όργανα....

 

Ο φίλος έχει δίκιο πάντως για το Tera, το οποίο είχα πολύ καιρό να δω και το οποίο όντως είναι multitimbral. Το "κακό" του είναι ότι οι ήχοι με τους οποίους έρχεται είναι υπερβολικά trance για τα γούστα μου, οπότε περιμένω περισσότερες προτάσεις αν υπάρχουν.

 

Το Albino το έχει δουλέψει κανείς; Δεν είναι multitimbral αυτό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Albino το έχει δουλέψει κανείς; Δεν είναι multitimbral αυτό;

 

Είχα δουλέψει με ένα demo του, παλιότερα.

 

Κατά 99,9% ΔΕΝ είναι multitimbral (θυμάμαι ότι είχα αναγκαστεί να ανοίξω πολλά albino -δεν επηρέαζε βέβαια την CPU, αλλά αυτό, προφανώς, δε σε αφορά).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν...

 

Σύμφωνα με τον "ορισμό¨ του Multitimbral Synth (http://en.wikipedia.org/wiki/Multitimbral)

 

Το Absynth ΔΕΝ είναι Multitimbral

Το Albino ΔΕΝ είναι Multitimbral (αλλά φυσικά μπορέις να ανοίξεις πολλά instances)

 

Κάποιες προτάσεις υπάρχουν κι εδώ : http://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=136180&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Λες ότι "θα τρέξω ένα πρόγραμμα το οποίο μπορεί να στείλει σήμα σε (μέχρι) 16 κανάλια" ... Αν το πρόγραμμα αυτό υποστηρίζει VSTi's τότε δεν χρειάζεσαι Multitimbrality στα Synths (μπορείς να τα φορτώνεις σε διαφορετικά κανάλια - γι' αυτό μάλλον και οι κατασκευαστές softsynths δεν ενδιαφέρονται για Multitimbrality -)

 

Το Albino είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και Πρωτότυπο synth (για τα γούστα μου πάντα) αλλά και ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ !!! (σε αδύναμο PC δε νομίζω να μπορέσεις να φορτώσεις πολλά ...)

 

Πάντως νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα VSTi Host (πχ. http://www.kvraudio.com/get.php?mode=results&st=adv&soft=h&type%5B%5D=62&type%5B%5D=60&type%5B%5D=10&f=vst

&fe=0&win=1&free=1&com=1&un=1&sf=0&receptor=&de=0&sort=1&rpp=75 )

 

/nEwBIE 8)

 

ps ... εμένα μ' αρέσει το PRO-53 (το οποίο μάλλον υλοποιεί το Multitimbrality με πολλά instances)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Έτσι' date=' με μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν τα φτιάχνουν συνήθως σαν multitimbral όργανα....

[/quote']

 

σωστη η παρατηρηση , αλλα εμενα προσωπικα με βολευει να ΜΗΝ ειναι Multitimbral για να μπορω να βαζω audio εφε ξεχωριστα σε καθε οργανο.

Αντιθετα οταν εχω multitimbral vst πρεπεινα αρκουμαι στα δικα του τα εφε ενω οτι βαλω απο τα audio εφε του Logic << πιανουν >> σε ολους τους ηχους που βγαινουν απο το vst.

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος που δε ξερω , να ξαναβγαλω ενα ενα τα parts μεσα απο το enviroment του logic και να τα δρομολογησω σε ξεχωριστα audio faders ωστε να μπορω να βάλω ξεχωριστα εφε? Εχω δοκιμασει τα παντα παντως , και νομιζω δε γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου