Προς το περιεχόμενο

Multi-timbral Soft Synth ?


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.. Ουπς ... λάθος ... ούτε το Absynth είναι "εγγενώς" Multitimbral :( ... διορθώνω ...

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

. Έτσι' date=' με μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν τα φτιάχνουν συνήθως σαν multitimbral όργανα....

[/quote']

 

σωστη η παρατηρηση , αλλα εμενα προσωπικα με βολευει να ΜΗΝ ειναι Multitimbral για να μπορω να βαζω audio εφε ξεχωριστα σε καθε οργανο.

Αντιθετα οταν εχω multitimbral vst πρεπεινα αρκουμαι στα δικα του τα εφε ενω οτι βαλω απο τα audio εφε του Logic << πιανουν >> σε ολους τους ηχους που βγαινουν απο το vst.

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος που δε ξερω , να ξαναβγαλω ενα ενα τα parts μεσα απο το enviroment του logic και να τα δρομολογησω σε ξεχωριστα audio faders ωστε να μπορω να βάλω ξεχωριστα εφε? Εχω δοκιμασει τα παντα παντως , και νομιζω δε γινεται.

 

δε γινεται,γιατί τα εφφε δε τα βάζεις στα tracks αλλά στα audio objects.

ένα multi instrument αντιστοιχεί σε ένα audio object.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye ,όπως είπα και πριν ,ψάξε soft multitimbral synths, μόνο σε software υλοποιήσεις παλαιότερων hardware multitimbral synths.

 

για κάποιο synth που το έφτιξαν απο την αρχή σαν software δεν έχει νόημα το να είναι multitimbral.

γιατί δε σκέφτεσαι ένα multitimbral rompler,που κατα κανόνα χρειάζεται και λιγότερη cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, θυμήθηκα και το Console ... της Art Technica (http://www.kvraudio.com/get/267.html)

 

Αυτό το προγραμματάκι μπορεί να σε βοηθήσει ... είναι το ίδιο Vsti ή DXi και είναι και Host σε VSTi και DXi modules ... πχ μπορείς να του "φορτώσεις" 16 VSTi synths (να τα μιξάρεις) και να βγάλεις την έξοδό τους στην κάρτα σου (2 κανάλια) -Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει ως DXi Host με πολύ καλά αποτελέσματα ...

 

Νομίζω ότι υπάρχουν κι άλλα Hosts σαν αυτό ...

 

/nEwBIE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Έτσι' date=' με μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν τα φτιάχνουν συνήθως σαν multitimbral όργανα....

[/quote']

 

σωστη η παρατηρηση , αλλα εμενα προσωπικα με βολευει να ΜΗΝ ειναι Multitimbral για να μπορω να βαζω audio εφε ξεχωριστα σε καθε οργανο.

Αντιθετα οταν εχω multitimbral vst πρεπεινα αρκουμαι στα δικα του τα εφε ενω οτι βαλω απο τα audio εφε του Logic << πιανουν >> σε ολους τους ηχους που βγαινουν απο το vst.

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος που δε ξερω , να ξαναβγαλω ενα ενα τα parts μεσα απο το enviroment του logic και να τα δρομολογησω σε ξεχωριστα audio faders ωστε να μπορω να βάλω ξεχωριστα εφε? Εχω δοκιμασει τα παντα παντως , και νομιζω δε γινεται.

 

δε γινεται,γιατί τα εφφε δε τα βάζεις στα tracks αλλά στα audio objects.

ένα multi instrument αντιστοιχεί σε ένα audio object.

 

ναι , αυτο εννοουσα. γιαυτο και δε με βολευουν τα non multitimbral.

απλα ρωταω μηπως υπαρχει κανενας τροπος να στηλεις 16 εξοδους σε 16 audio objects , οπως ακριβως κανεις οταν στελνεις 16 εισοδους απο το multiinstrument object που δημιουργεις στο enviroment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Έτσι' date=' με μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν τα φτιάχνουν συνήθως σαν multitimbral όργανα....

[/quote']

 

σωστη η παρατηρηση , αλλα εμενα προσωπικα με βολευει να ΜΗΝ ειναι Multitimbral για να μπορω να βαζω audio εφε ξεχωριστα σε καθε οργανο.

Αντιθετα οταν εχω multitimbral vst πρεπεινα αρκουμαι στα δικα του τα εφε ενω οτι βαλω απο τα audio εφε του Logic << πιανουν >> σε ολους τους ηχους που βγαινουν απο το vst.

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος που δε ξερω , να ξαναβγαλω ενα ενα τα parts μεσα απο το enviroment του logic και να τα δρομολογησω σε ξεχωριστα audio faders ωστε να μπορω να βάλω ξεχωριστα εφε? Εχω δοκιμασει τα παντα παντως , και νομιζω δε γινεται.

 

δε γινεται,γιατί τα εφφε δε τα βάζεις στα tracks αλλά στα audio objects.

ένα multi instrument αντιστοιχεί σε ένα audio object.

 

Sorry για το offtopic.

χμμ, γίνεται να βάλεις εφφε ξεχωριστά, απλά είναι περιορισμένο (στο logic) σε 16 κανάλια.

 

Απλά κάνεις το κάθε Output route σε διαφορετικό aux channel, και χώνεις εκεί τα εφφέ. Έτσι βάζω reverb π.χ. μόνο στο snare του BFD ή του stylus RMX....

 

Βίντεο με την διαδικασία για το logic:

http://files.spectrasonics.net/files/tutorials/RMX_and_Logic.zip <-- περίπου 80mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Έτσι' date=' με μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν τα φτιάχνουν συνήθως σαν multitimbral όργανα....

[/quote']

 

σωστη η παρατηρηση , αλλα εμενα προσωπικα με βολευει να ΜΗΝ ειναι Multitimbral για να μπορω να βαζω audio εφε ξεχωριστα σε καθε οργανο.

Αντιθετα οταν εχω multitimbral vst πρεπεινα αρκουμαι στα δικα του τα εφε ενω οτι βαλω απο τα audio εφε του Logic << πιανουν >> σε ολους τους ηχους που βγαινουν απο το vst.

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος που δε ξερω , να ξαναβγαλω ενα ενα τα parts μεσα απο το enviroment του logic και να τα δρομολογησω σε ξεχωριστα audio faders ωστε να μπορω να βάλω ξεχωριστα εφε? Εχω δοκιμασει τα παντα παντως , και νομιζω δε γινεται.

 

δε γινεται,γιατί τα εφφε δε τα βάζεις στα tracks αλλά στα audio objects.

ένα multi instrument αντιστοιχεί σε ένα audio object.

 

Sorry για το offtopic.

χμμ, γίνεται να βάλεις εφφε ξεχωριστά, απλά είναι περιορισμένο (στο logic) σε 16 κανάλια.

 

Απλά κάνεις το κάθε Output route σε διαφορετικό aux channel, και χώνεις εκεί τα εφφέ. Έτσι βάζω reverb π.χ. μόνο στο snare του BFD ή του stylus RMX....

 

Βίντεο με την διαδικασία για το logic:

http://files.spectrasonics.net/files/tutorials/RMX_and_Logic.zip <-- περίπου 80mb.

 

ωραίος 8)

δεν το είχα υπόψην μου αυτό :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβαζω το βιντεο. πλακα θα χει να ειναι αυτο που εψαχνα. το εχω παλεψει παρα πολυ και δε τα καταφερα. σ' ευχαριστω προκαταβολικα.

Σιγουρα ομως λεμε το ιδιο? το bfd δε το δουλευω . Eχω το samplae tank , που ειναι Multitimbral αλλα εχει μονο μια στερεο output (ή μηπως οχι? ) . δε μπορω να στειλω 16 εξοδους σε aux ( γιατι σε aux ? σε κανονικα audio objects δε μπορεις να το στειλεις? το ιδιο δεν ειναι? ) για να κανω αυτο που λες . Ανυπομονω να κατεβει το βιντεο .

Θενξ παντως εχω καλο προαισθημα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απιθανο !

Ειδα το φως μου θενξ. αυτο ηταν τελικα.

και επισης το sampletank δεν εχει μια στερεο εξοδο οπως ελεγα αλλα 4 (δηλαδη 8 συνολικα εξοδους) και εκανα οτι λεει το video και εστειλα σε aux την καθε έξοδο!

εχω και κατι φιλαρακια που βασανιζονται με το ιδιο προβλημα .θα τους το παιξω εξυπνος :D. (αν και νομιζω οτι τελευταια φυγαν απο το logic οι προδοτες... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου