Προς το περιεχόμενο

Μινιμαλιστικό soundtrack με πιάνο και βιολιά για background


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Συνονόματε,

 

Ενώ το θέμα είναι ενδιαφέρον, νομίζω ότι χάνει λίγο και από την ενορχήστρωση, αλλά και από την εκτέλεση.

 

Και εξηγώ:

 

Το πιάνο ακούγεται αρκετά "στείρο" όσον αφορά το συναίσθημα, που θα μπορούσε να φανεί με τη χρήση rubato (το να μην έχεις σταθερό tempo δηλαδή). Μου ακούγεται ότι έχεις βάλει μετρονόμο, ή ότι το έγραψες με το Piano roll.

 

Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι τα έγχορδα τα οποία ακούγονται ότι τα έπαιξες με το ένα (ή τα δύο τέλος πάντων) χέρια στα πλήκτρα ως συγχορδίες. Τα έγχορδα έχουν δυο θαυμάσιες ιδιότητες που αξίζει κανείς να εξερευνήσει: Μπορούν να κάνουν πραγματικό legato (άρα να μην κόβεται ο ήχος με την αλλαγή της νότας) και είναι 5, ουσιαστικά (ή και παραπάνω) ανεξάρτητες φωνές, το οποίο σημαίνει ότι μπορούν να κινηθούν μόνες τους, η καθεμία, χωρίς να κουνιούνται η άλλες.

 

Παραθέτω ένα παράδειγμα για να ακούσεις αυτά που περιγράφω.

 

https://www.youtube.com/watch?v=h-3u6RrKF4U

 

Άκου πως απαντάει η μία φωνή στην άλλη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ  :)

 

Μετρονόμο στο συγκεκριμένο δεν έχω βάλει και δεν ξέρω τι είναι το piano roll(αν εννοείς τις νότες που γράφονται στο midi,διόρθωσα κάποια σημεία που θεώρησα ότι είχαν ατέλειες).

Τα strings όντως τα έπαιξα σαν συγχορδίες σε κάποια σημεία ένα χέρι,σε άλλο σημείο και με τα δυο(έχεις αυτί  :P).

Οι ενορχηστρώσεις μου θέλουν δουλεία,δεν σκέφτηκα να παίξω από πίσω με τις φωνές απλά τα πέταξα να υπάρχουν και είναι κάτι να υπολογίσω σε επόμενη προσπάθεια.

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου