Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για εκτελωνισμο απο αμερικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρηγγειλα απο ebay ενα μεταχειρσμενο μαγνητη.Κοστος 55+12 μεταφορικα.Πληρωνω επιτοπου με paypal.Moυ σκαει σημερα ειδιοποιηση απο ελτα που λεει τελη εκτελωνισμου 15 ευρω και φπα 12.58.Ειναι δυνατον ρε παιδια για εναν μαγνητη των 55 να εχει 25,58 δασμους;Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο και εχω ξαναπαραγγειλει απο αμερικη.Τι κανω τωρα,που απευτθυνομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δασμοί είναι γύρω στο 3% και ο ΦΠΑ 23% επί της ΤΙΜΉΣ CIF δηλ. Μεταφορικά+δηλωμένη αξία οπότε η τα πληρώνεις η απλά δεν παραλαμβάνεις το δέμα,δεν έχεις κάπου να απευθυνθείς μια και αυτός είναι ο ΝΟΜΟΣ ο οποίος όντως πρόσφατα άρχισε να εφαρμόζεται μετά από δεκαετίες αδράνειας και Μπάτε σκύλοι αλλεστε στα τελωνειακά της χώρας.

 

Την έπαθα και εγώ πρόσφατα με ένα δώρο που έστειλαν οι θείοι του υιού μου από τις ΗΠΑ,είχε αξία 30 δολλάρια και 60 δολάρια μεταφορικά οπότε καταλαβαίνεις ότι θα το χαρεί κάποιο παιδάκι υπαλλήλου των ΕΛΤΑ.

 

Προσωπικά έχω σταματήσει να αγοράζω οτιδήποτε εκτός ΕΕ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα ποσό 50-100 ευρώ πληρώνεις τον ΦΠΑ επί όλο το ποσό που πληρωσες + 15€ .

Δλδ αν αγοράσεις κάτι που κάνει 85 ευρώ και 15 μεταφορικά  θα πληρώσεις επιπλέον 24% επί 100 + 15 € . Δηλαδή 24+15=39 ευρώ πάνω κάτω. Αν κάποιος σου πει να μην αγοράζεις από Αμερική μην τον ακούσεις. Ούτε λέω να αγοράζεις. Απλά τσέκαρε τι θα σου κοστίσει επιπλέον το τελωνείο και σκέψου το. Για μεγαλύτερα ποσά πληρώνεις επιπλέον δασμούς ακόμα εκτός από ΦΠΑ κ το 15αρι.

Μπορείς να ρωτήσεις τα ΕΛΤΑ για  Κάθε λεπτομέρεια με ένα τηλεφωνακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα απο ebay ενα μεταχειρσμενο μαγνητη.Κοστος 55+12 μεταφορικα.Πληρωνω επιτοπου με paypal.Moυ σκαει σημερα ειδιοποιηση απο ελτα που λεει τελη εκτελωνισμου 15 ευρω και φπα 12.58.Ειναι δυνατον ρε παιδια για εναν μαγνητη των 55 να εχει 25,58 δασμους;Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο και εχω ξαναπαραγγειλει απο αμερικη.Τι κανω τωρα,που απευτθυνομαι;

 

Δεν απευθύνεσαι κάπου... πας με το χαρτάκι στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, πληρώνεις τους δασμούς στο ταμείο και το παραλαμβάνεις...

Προσωπικά, έχω πάψει να παραγγέλνω ο,τιδήποτε από ΗΠΑ, όσο φτηνό κι αν το βρίσκω στο ebay / reverb γιατί έρχεται στην τιμή του καινουριου...

Επίσης, κάτι μου λέει ότι τα American made πετάλια/εξοπλισμός που δεν έχουν dealers στην ΕΕ, λίαν συντόμως θα γίνουν στη χώρα μας αντικείμενο... συλλογής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις και τα λινκ που είχαμε δώσει με τα ακριβή πόσα που ισχύουν πλέον.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω πάψει να παραγγέλνω ο,τιδήποτε από ΗΠΑ, όσο φτηνό κι αν το βρίσκω στο ebay / reverb γιατί έρχεται στην τιμή του καινουριου...

Επίσης, κάτι μου λέει ότι τα American made πετάλια/εξοπλισμός που δεν έχουν dealers στην ΕΕ, λίαν συντόμως θα γίνουν στη χώρα μας αντικείμενο... συλλογής.

Μπορει αλλα για αλλους λογους. Δεν ειναι ομως στανταρ οτι συμφερει να παιρνεις κατι απο εδω (Ευρωπη)

Μην ψαξεις πολυ - απλα δες τι χρεωνουν μερικες εταιρειες που εχουν dealers στην ΕΕ για τα πεταλια τους οπως πχ η JHS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου