Προς το περιεχόμενο

Πόσους ήχους χρειάζομαι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tamtam

Μου εδωσες ωραια ιδεα με τα δυο drives, καθως ειναι κατι που δοκιμαζα παλαιοτερα, προτου ξεκινησω να αγοραζω od/booster πεταλια. Πχ το riot μπουσταρει απιστευτα το ocd ή το rat. Οπως επισης, και το ocd/rat ως δευτερο drive διδουν το κατι παραπανω με χαμηλα το gain. Ή μπορει και να χρησιμοποιησω και το od3. Θα κανω παλι δοκιμες...

 

Γενικοτερα, το κανω οσο μπορω πιο απλα. Λιγα πεταλια, και πολλοι συνδυασμοι, μαζι με το drive του ενισχυτη.

 

 

Για τα προσωπικά μου γούστα, δυο (καλά από μόνα τους) overdrives μου ακούγονται καλύτερα μαζί, για distiortioned ήχο,  απ' ότι ένα overdive και ενα distortion.

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Barber Compact Direct Drive (βγάζει και μάρσαλ ήχους) ένα Prince of Tone (είτε ως boost είτε ως medium gain). Και τα δυο ανταποκρίνονται μια χαρά στο volume της κιθάρας και στακάρουν τέλεια μαζί.

Νομίζω ότι πιο σημαντικό κι από το να έχει κανείς "ακριβά" πετάλια drive, είναι να έχει καταφέρει να βρει αυτά που ταιριάζουν μεταξύ τους.

Είχα πολύ καλά πετάλια και παλιότερα, που μου άρεσε τρελά ο ήχος τους εννοώ, όπως το BB Preamp ή το Hardwire CM2 (αυτά τα πήγαιναν μια χαρά μαζί). Οι ευχάριστες εκπλήξεις ήταν π.χ. το EHX East River Drive ή το Bad Monkey, που ως boost, ταίριαζαν τέλεια με οτιδήποτε κι αν τους έβαζες μετά απ' αυτά...

 

Καλή αναζήτηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου