Προς το περιεχόμενο

Γνώμες πάνω στον ήχο/ενορχήστρωση και ενδιαφέρον μελω


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Θα έπρεπε ίσως να μας πεις τι θες να πετύχεις και με τι εργαλεία.

Είναι ολοκληρωμένο ή δείγμα;

π.χ αν το έκανες σε ένα arranger keyboard και αυτές είναι οι δυνατότητες σου ή αν θα βάλεις rhythm section που θα επηρεάσει το... κοίμισμα.

Θα μπορούσε να είναι ένα easy listening instrumental ή ανάλογα απο που προέρχεσαι μουσικά, θα μπορούσες να το αναπτύξεις και με φυσικά έγχορδα / κρουστά ή  ακόμα και με dance αναλογικά για EDM.

 

Εσύ ξέρεις τι...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε ίσως να μας πεις τι θες να πετύχεις και με τι εργαλεία.

Είναι ολοκληρωμένο ή δείγμα;

π.χ αν το έκανες σε ένα arranger keyboard και αυτές είναι οι δυνατότητες σου ή αν θα βάλεις rhythm section που θα επηρεάσει το... κοίμισμα.

Θα μπορούσε να είναι ένα easy listening instrumental ή ανάλογα απο που προέρχεσαι μουσικά, θα μπορούσες να το αναπτύξεις και με φυσικά έγχορδα / κρουστά ή  ακόμα και με dance αναλογικά για EDM.

 

Εσύ ξέρεις τι...

Χαιρετώ,

Η σύνθεση είναι ολοκληρωμένη για την  περίοδο αυτή.Τα εργαλεία αποτελούνται από ένα midi keyboard μαζί με το Ableton και τους ήχους που διαθέτει και παράλληλα έχω το Omnisphere/Keyscape/Trillian  για το synth που παίζει στο 2ο μισό μετά την αλλαγή κλειδιού,το πιάνο και το μπάσο.Μουσικά ήθελα να δημιουργήσω κάτι απαλό και μελωδικό χωρίς ξεσπάσματα(εξού και η ερώτηση κατά πόσο βαρετό μπορεί να ακούγεται).Τέλος επειδή προσπαθώ να καλυτερεύσω την ποιότητα σε ήχο/παραγωγή,θα ήθελα να μου πεις αν θα μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικά σε αυτόν τον τομέα(όπως μου είχες αναφέρει τα κρουστά σε ένα προηγούμενο κομμάτι).

Ευχαριστώ  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μελωδία πάντως θα αποτελούσε ένα πολύ χρήσιμο παράδειγμα για το τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει κάποιος αν θέλει μια smooth μελωδική γραμμή, σαν αυτές που παίρνει κάποιος με το διαχρονικά δοκιμασμένο, παραδοσιακό και πατροπαράδοτο voice leading.  ;D ;D ;D

 

Αν αυτός ήταν ο στόχος σου και το έκανες συνειδητά, μπράβο σου, μαγκιά σου, γούστο σου και καπέλο σου. Αν όμως δεν καταλαβαίνεις γιατί λέω τα παραπάνω, θα σου πρότεινα να κλειδώσεις στο ντουλάπι υπολογιστές και προγράμματα, και να κάνεις μια βόλτα από το ωδείο της γειτονιάς σου. Αν φυσικά σε ενδιαφέρει το να βελτιωθείς πρωτίστως μουσικά.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μελωδία πάντως θα αποτελούσε ένα πολύ χρήσιμο παράδειγμα για το τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει κάποιος αν θέλει μια smooth μελωδική γραμμή, σαν αυτές που παίρνει κάποιος με το διαχρονικά δοκιμασμένο, παραδοσιακό και πατροπαράδοτο voice leading.  ;D ;D ;D

 

Αν αυτός ήταν ο στόχος σου και το έκανες συνειδητά, μπράβο σου, μαγκιά σου, γούστο σου και καπέλο σου. Αν όμως δεν καταλαβαίνεις γιατί λέω τα παραπάνω, θα σου πρότεινα να κλειδώσεις στο ντουλάπι υπολογιστές και προγράμματα, και να κάνεις μια βόλτα από το ωδείο της γειτονιάς σου. Αν φυσικά σε ενδιαφέρει το να βελτιωθείς πρωτίστως μουσικά.

 

Χαιρετώ,

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία στην πλάτη μου στον τομέα της μουσικής.Πέρα από 2 σεζόν που είχα κάνει αρμόνιο 27 χρόνια πριν,ξανά ασχολήθηκα με το άθλημα πέρυσι τον Γενάρη και αφού έκανα ότι έκανα μόνος μου,γράφτηκα για μαθήματα πιάνου τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε(σκοπεύω αυτόν Σεπτέμβρη να ξεκινήσω και θεωρία).

Γράφω μουσική γιατί μου αρέσει και την ανεβάζω γιατί ο εγωισμός μου θέλει αυτή η μουσική να ακουστεί.

Στα αυτιά πιο έμπειρων από εμένα σίγουρα θα διακρίνετε πολλά λάθη αλλά σας ευχαριστώ όταν δίνετε λιγάκι από τον χρόνο αυτό για να τα επισημάνετε.Αν έχεις υπόψιν σου κάποιο βιβλίο που θα μπορούσα να ξεκινήσω να διαβάζω σιγά σιγά για το voice leading θα είμουν ευγνώμων.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού γράφτηκες WDEIO μη φοβάσαι Χάρο  ;D ;D ;D Το μεγάλο, το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα με την κλασσική προσέγγιση είναι ότι εξαρχής ξεκινάει την Αρμονία με έμφαση στο voice leading, οπότε όσο προχωράς τόσο θα βελτιώνεσαι.

 

 

Αν θέλεις πάντως ένα βιβλίο, εκτός από τα κλασσικά που θα σου προτείνει το ωδείο, υπάρχει αυτό το πολύ ωραίο και περιεκτικό πόνημα, που περιλαμβάνει πολύ ζουμί ρε παιδάκι μου, πολύ ζουμί ρε παιδί μου

 

 

https://www.amazon.com/Harmony-Voice-Leading-Edward-Aldwell/dp/0495189758

 

 

Αλλά η μάθηση με έναν καλό δάσκαλο πάντα ξεπερνά το οποιοδήποτε σύγγραμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού γράφτηκες WDEIO μη φοβάσαι Χάρο  ;D ;D ;D Το μεγάλο, το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα με την κλασσική προσέγγιση είναι ότι εξαρχής ξεκινάει την Αρμονία με έμφαση στο voice leading, οπότε όσο προχωράς τόσο θα βελτιώνεσαι.

 

 

Αν θέλεις πάντως ένα βιβλίο, εκτός από τα κλασσικά που θα σου προτείνει το ωδείο, υπάρχει αυτό το πολύ ωραίο και περιεκτικό πόνημα, που περιλαμβάνει πολύ ζουμί ρε παιδάκι μου, πολύ ζουμί ρε παιδί μου

 

 

https://www.amazon.com/Harmony-Voice-Leading-Edward-Aldwell/dp/0495189758

 

 

Αλλά η μάθηση με έναν καλό δάσκαλο πάντα ξεπερνά το οποιοδήποτε σύγγραμα.

Σε ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ξένισε πιο πολύ ο ήχος που χρησιμοποίησες για τη μελωδία και το πως την παρουσίασες από άποψη δυναμικής. Αυτό το σιτάρ χτυπάει πολύ για να πεις ότι θα το χρησιμοποιήσεις σε ένα απαλό κομμάτι. Αν η μελωδία ερμηνευόταν πχ. από γυναικεία φωνή η οτιδήποτε άλλο χωρίς πολύ attack, με απαλότητα (όπως το ύφος που θες να δώσεις στο κομμάτι) και ήχο που δε σου τρυπάει τα αυτιά, θα υπήρχε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Κυρίως ατυχής επιλογή ήχου κατά τη γνώμη μου, αλλά γενικά μέρεσε σαν σύνθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σαν κλείσιμο ενός άλμπουμ, τύπου Reprise όπως έβαζαν παλιά, θα πέρναγε.

Είναι μικρό και επαναλαμβάνει την μελωδία απο την αρχή μέχρι το τέλος. Ισως αν έβαζες μια εισαγωγή, ίσως αν άλλαζες ήχο κάπου στην μέση, 'ίσως... πολλά ίσως.

 

Αν έχεις χρόνο και διάθεση κάνε άλλες εκδοχές. Μην θεωρείς οριστικό αυτό που έγραψες.

Είναι μια καλή πλατφόρμα για εξερευνήσεις.

Εχεις μια μελωδία. Παίξε μαζί της. Κόψε, ανάπτυξε... ψάξ' το.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ξένισε πιο πολύ ο ήχος που χρησιμοποίησες για τη μελωδία και το πως την παρουσίασες από άποψη δυναμικής. Αυτό το σιτάρ χτυπάει πολύ για να πεις ότι θα το χρησιμοποιήσεις σε ένα απαλό κομμάτι. Αν η μελωδία ερμηνευόταν πχ. από γυναικεία φωνή η οτιδήποτε άλλο χωρίς πολύ attack, με απαλότητα (όπως το ύφος που θες να δώσεις στο κομμάτι) και ήχο που δε σου τρυπάει τα αυτιά, θα υπήρχε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Κυρίως ατυχής επιλογή ήχου κατά τη γνώμη μου, αλλά γενικά μέρεσε σαν σύνθεση.

Σε ευχαριστώ,θα παίξω με τους ήχους μόλις ξανασχοληθώ με το κομμάτι για να το εμπλουτίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου