Προς το περιεχόμενο

Hotel California Solo Cover


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και να ακούσετε, αλλά και να γράψετε όλες αυτές τις παρατηρήσεις που κάνατε ακούγοντάς του. Το θέμα όχι απλά δεν έχει χαλάσει, αλλά έχει γίνει αυτό ακριβώς που ήθελα, συζήτηση πάνω σε αυτό που έκανα, μιας και προσπάθησα όσο μπορούσα να το φτάσω κοντά στο original.

 

Αυτό δεν έγινε γιατί λόγους ψύχωσης με την original μουσική γενικότερα, αλλά γιατί θεωρώ ότι είναι ένα πολύ εκφραστικό solo και ότι μαθαίνοντάς το όσο πιο κοντά γίνεται θα πάρω πράγματα για τη φρασεολογία και την εκφραστικότητά μου. Ούτως ή άλλως δεν ακούω Eagles γενικότερα...

 

Στα επί μέρους του Σπύρου θα πω ότι προφανώς και έχει δίκιο, χάνει κάτι σημεία είτε χρονικά, είτε σε σηκώματα, δεν είναι κάτι πιστεύω που δε λύνεται με λίγο ενασχόληση παραπάνω. Μέχρι τώρα το έκανα practice με το backing track, τώρα θα δω μήπως παίξω μαζί με το original.

 

Για το παίξιμο με πένα αντί για legato στα τρίηχα, επειδή το αναφέρατε πολλοί, ήταν καθαρά προσωπική αισθητική επιλογή. Ίσως τη βρήκατα κακόγουστη κάποιοι, λογικό θα πω, αλλά ανέκαθεν ήμουν πενάκιας, αλλά προσπαθώ να απεξαρτηθώ! ;D

 

Ο ήχος θα μπορούσε να βελτιωθεί μιας και μπορώ να κάνω reamping όσο χρειαστεί, αλλά είπα να μη δώσω σημασία, μιας και κυρίως ήθελα να μιλήσουμε για τεχνική-feel-πάτημα στο χρόνο.

 

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο, είμαι σε μία φάση όπου προσπαθώ να διορθώσω κακές συνήθειες του παρελθόντος που μπλοκάρουν-σαμποτάρουν το παίξιμό μου, με κυριότερο θέμα αυτή τη στιγμή την τοποθέτηση του αριστερού μου αντίχειρα σε γρήγορα περάσματα. Έχω ήδη διορθώσει πολλά πράγματα, δουλεύοντας μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι, ήταν πολύ επικοδομητική κουβέντα!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα, ελπίζω να μη γίνω σπαστικός  ;D αλλά επειδή αναφέρθηκε 1-2 φορες:

Η δισολια στο τέλος είναι 16α όχι τρίηχα.

 

ναι, οκ

τριάδες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Billy πολύ ωραία εκτέλεση  :laugh: .

 

Θα συμφωνίσω με τις παρατηρήσεις όχι ότι με χαλάνε αλλά φαντάζομαι πως θέλεις να γνωρίζεις ακόμα και τις λεπτομέριες,μπράβο σου και πάλι.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου