Προς το περιεχόμενο

Hotel California Solo Cover


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το κακό δεν είναι οι αστοχίες που αναφέρατε, αυτό συμβαίνει, ιδιαίτερα στο επίπεδο που βρίσκομαι, κακό είναι ότι δεν το ακούω! ;D ;D

 

Πριν τα τριηχα

 

Ααα ναι, εκεί έχω χάσει νότες σίγουρα.

 

Ευχαριστώ για την ακρόαση κύριοι!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ίσως θα ακουστώ ωσάν γέρο παράξενος και γκρινιάρης, Βασίλη, αλλά λίγο περισσότερος "τσαμπουκάς" στο παίξιμο σου μάλλον χρειαζόταν.....  Κατά τ΄άλλα πολύ καλός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού πήρα thumbs up από Sir νομίζω ότι είναι εντάξει το solo. ;D ;D

 

@cigaret13

Έχεις απόλυτο δίκιο, το προσπαθώ κάθε μέρα αυτό, ψιλοχαϊδεύω τις χορδές και δε βγαίνουν οι δυναμικές και το feel που πρέπει. Βλέπω βελτίωση γενικά γιατί δουλεύω με έναν άνθρωπο που εστιάζει πολύ σε αυτό, οπότε εν καιρώ ελπίζω να γίνει δουλίτσα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο μου φανηκε.

Ειχε μερικα απο τα θεματακια που εντοπισαν καποιοι συμφορουμιτες παραπανω αλλα κανενα δε μου χαλασε το ωραιο του πραγματος.

Να το πω αλλιως,αν το εβλεπα παιγμενο λαιβ ετσι ακριβως,θα γουσταρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, σημείωσις:

το κομματάκι είναι σχεδόν άψογο.

Ο άνθρωπος ρωτάει να του πούμε κάτι, αν γίνεται να βελτιωθεί.

Εξαντλώντας την αυστηρότητά μας κάποιοι "βρήκαμε" κάτι.

 

Και εγώ όταν ανεβάζω κάτι, προτιμώ 5 πράγματα να το κάνω καλύτερα (αν γίνεται) παρά μόνο καλές κουβέντες.

Για μένα μπράβο του που ασχολήθηκε και το έφτασε ως εδώ.

Εγώ θα τα πασάλειβα...

Αν θελήσει να το κάνει τέλειο, ξέρει πού θα κοιτάξει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κι εγω.

Πολυ ωραιο, σχεδον ολο.

 

Ας κανω  τωρα που εχω λιγο χρονο, μια αναλυτικη περιγραφη των προβληματων που εντοπισα.

Παντα καλοπροαιρετα. Ισως φανει χρησιμη.

 

Αλλοι θελουν να ακουνε καρμπον καποια συγκερκιμενα ιστορικα solos, αλλοι δεν τους πειραζει και τους αρεσει να ακουνε το προσωπικο στυλ του κιθαριστα μεσα.

Δεν μπορει να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.

Βεβαια αν δεν θελουμε να ειναι καρμπον, το μονο που μας νοιαζει ειναι να ειναι σωστα τα κουρδισματα στα bends, η αρμονια στις δισολιες και η ρυθμικη αγωγη. (να ειναι σωστα, οχι απαραιτητα ιδια)

Καποιες παραλλαγες στις φρασεις μπορουν να θεωρηθουν "εβαλα το προσωπικο μου στυλ" και τοτε ειναι μια χαρα απο αυτην την αποψη. Εγκειται οπως ειπα, στο γουστο του ακροατη αν θα του αρεσουν οι παραλλαγες που εβαλες.

 

Τα μονα θεματα που χρησουν διορθωσης τα εχουν :

Το πιο σοβαρο ειναι το bend στο 0.44 που ειναι τριημιτονιο και το σηκωμα σου απεχει πολυ απο το σωστο pitch.

Στη φραση στο 1.02 ΄λειπει 2η φωνη.

Η φραση στο 1.05 , εχει μικρο θεμα στο ρυθμικο.  Βιαζεσαι να ξεκινησεις και το σηκωμα ηθελε λιιιιγο ακομα πανω.

Η δισολια στο 1.16 ειναι το δυσκολοτερο θεμα πιστευω στο κομματι οταν το βγαζει καποιος με το αυτι, αφου στη μιξη δεν χωριζουν οι κιθαρες left right, ετσι ωστε να ακουσουμε καθαρα ποιες νοτες παιζει η μια κιθαρα και ποιες η αλλη.

Παμε λοιπον βαση λογικης και πανω στη μηχανικη του οργανου.

Δλδ βγαζουμε τις σωστες νοτες μεν για αρχη και μετα τις μοιραζουμε στις δυο κιθαρες να τις παιξουν βαση λογικης, δαχτυλοθεσιων που βολευουν κλπ

 

Καποια πραγματακια αν κοιταμε λεπτομερειες σηκωνουν διορθωση ή βελτιωση.

Πχ καποιες νοτες οπως η νοτα πριν το σηκωμα στο 0.21 ειναι Α.

Το σηκωμα πριν το skip string στο 0.27

Η επαναλαμβανομενη 4 φορες φραση στο 0.38, δεν εχει καταληξη στην 1η χορδη (B νοτα) την 3η και 4η επαναληψη.

Γενικα καποια τελειωματα σε νοτες, ακουγονται λες και πας να σηκωσεις τη χορδη.

Καποια σαν αυτα ειναι λεπτομερειες βεβαια.

Τα αναφερω απλα αν θελεις να τα τσεκαρεις στο original.

 

Δεν με πειραξαν οι αλλαγες στα legato που τα επαιξες με πενιες. Ουτε στη δισολια του outro με πειραξε.

Ηχητικα θα προτιμουσα λιγο λιγοτερο gain/sustain, λιγοτερο compression και λιγο πιο "bright" ηχο.

 

Well done σε ενα πολυ δυκολο εκφραστικα solo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, σημείωσις:

το κομματάκι είναι σχεδόν άψογο.

Ο άνθρωπος ρωτάει να του πούμε κάτι, αν γίνεται να βελτιωθεί.

Εξαντλώντας την αυστηρότητά μας κάποιοι "βρήκαμε" κάτι.

 

Και εγώ όταν ανεβάζω κάτι, προτιμώ 5 πράγματα να το κάνω καλύτερα (αν γίνεται) παρά μόνο καλές κουβέντες.

Για μένα μπράβο του που ασχολήθηκε και το έφτασε ως εδώ.

Εγώ θα τα πασάλειβα...

Αν θελήσει να το κάνει τέλειο, ξέρει πού θα κοιτάξει.

 

Εννοειται Δημητρη,δε διαφωνουμε καπου.

Και πρεπει να λεγονται αλλιως θα τα εβαζε κανεις μονο στο facebook για τα "like".

Και σε μενα ακουστηκε λιγο "καπως" το σημειο της δισολιας που δεν ειναι παιγμενο λεγκατο,το προανεφερε ομως ο mpamps αρα δεν υπηρχε λογος να ξαναναφερθει.

Απο την αλλη και στο τελος δε μου χαλασε το ομορφο του πραγματος ουτε αυτο,αλλος ομως μπορει να θεωρει οτι ακουγεται ασχημα και καλως κανει και το λεει.

Κανεις δεν πιστευει,νομιζω δηλ,οτι αυτος που αναφερει το μεμπτο που ακουσε ειναι "κακος" κι ο "μπραβο" ο καλος.

Ακομα ακομα,τα ιδια πραγματα που μπορει να με "ενοχλησουν" μπορει να σου φανουν εκτακτα.

Ξερεις εξαλλου αυτο που λενε για τις γνωμες και τις τρυπες(της ακουστικης κιθαρας). :)

Σκεψου το θεμα με τον κιθαροηχο του Edwyn Collins που ειχε ανοιξει ο Γιαμεθ.

Αλλος τον ακουγε ετσι αλλος αλλιως,λαθος δεν υπηρχε.

Toυ λογου μου παντως επειδη δεν το κατεχω το θεμα,κρινω καθαρα ως ακροατης,απ'εξω δηλ.

 

Τα λεω ολα αυτα γιατι θυμαμαι που ειχες πει και παλαιοτερα  οτι προτιμας να λες τα "κακα" απο τα "καλα".Κατανοητο γιατι το κανεις και ετσι πρεπει.

 

Αρκετα εσκισα το νημα του Βασιλη-σορυ Μπιλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα ο σχολιαστης καλειται να παιξει το ρολο του παραγωγου και ετσι πρεπει να το βλεπει και ο σχολιαστης και ο σχολιαζομενος.

Υποτιθεται οτι ακουει κατι (πχ ενα demo) και λεει την αποψη του για να κανει τον καλλιτεχνη να παρουσιασει το εργο του οσο καλυτερα γινεται.

Εξαρταται απο τα προσοντα του παραγωγου αλλα και την συμπνοια στην αισθητικη των δυο, ποσο σοβαρα θα εκλαβει ο καλλιτεχνης τα σχολια του παραγωγου και τη συζητηση τους και θα συνεχισει τη συνεργασια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πήρα thumbs up από Sir νομίζω ότι είναι εντάξει το solo. ;D ;D

 

@cigaret13

Έχεις απόλυτο δίκιο, το προσπαθώ κάθε μέρα αυτό, ψιλοχαϊδεύω τις χορδές και δε βγαίνουν οι δυναμικές και το feel που πρέπει. Βλέπω βελτίωση γενικά γιατί δουλεύω με έναν άνθρωπο που εστιάζει πολύ σε αυτό, οπότε εν καιρώ ελπίζω να γίνει δουλίτσα.

 

Εγώ θα χαιρόμουν αν μπορούσα να παίξω χαιδευοντας τις χορδές  ;D

 

Έμαθα από μικρός να παίζω δυνατά και με δύναμη αλά zakk wylde

 

Έφτασα σε σημείο να μου λέει ο δάσκαλος έχεις καλό feel στο παίξιμο κλπ αλλά δεν θα παίξεις γρήγορα έτσι. Τώρα που άρχισα να παίζω χωρίς δύναμη χάνω την ακρίβεια μου

 

Μετά την κλάψα να πω και που θέλω να καταλήξω. Αν καταφέρεις να βάλεις στο παίξιμο σου λίγο σκάψιμο στα bends ( όχι  δύναμη αν και εγώ βάζω ανέκαθεν)  θα διορθώσεις αυτό που αισθάνεσαι εσύ σαν έλλειψη feel και δυναμικών. Οι συμφορουμιτες που κατέχουν περισσότερα μπορεί να το πουν Καλύτερα από μένα

 

Εγώ απ την άλλη δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά.  Βρήκα την εκτέλεση εξαιρετική  ;)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου