Προς το περιεχόμενο

Βάρος ξύλων


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
Τέλος' date=' έφτιαξα μία tele με σώμα από Alder με καπάκι redwood με μανίκι bolivian rosewood και ταστιέρα έβενο. Η γέφυρα είναι από strat hardtail και πατάει πάνω σε μία βάση 1mm από μπρούτζο. Μπορείτε με ασφάλεια να υποθέσετε πως ακούγεται?

(Αν έχετε όρεξη εδώ έχει 6-7 photos.....)

http://picasaweb.google.com/harilatron/MyCustomTele101206139PM

[/quote']

Είναι η ομορφότερη Tele που έχω δει... wow!!! 8O

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για το σχόλιο yameth !:wink: :wink:

 

Από το συγκεκριμένο όργανο είμαι πολύ ικανοποιημένος και από την αίσθηση αλλά και από τον ήχο. Ένας φίλος, επαγγελματίας μουσικός (σε αντίθεση με εμένα που "τα χώνω" στη μουσική...) επιμένει να του φτιάξω μια ίδια....

Και φοβάμαι πολύ, ότι αν τον βάλω να τα πληρωσει, και βρω άκρη* και παραγγείλω ίδιο μανίκι και ίδιο σώμα, είναι πιθανό το αποτέλεσμα να μην είναι ακριβώς το ίδιο. Και τι θα του πώ μετα? Είναι rosewood/έβενος και alder/redwood και άρα είναι το ίδιο? Θα μου τη φέρει καπέλο!!! :lol: :lol: :lol:

 

 

 

*Δεν είναι από τους γνωστούς μεγάλους προμηθευτές.....Το μανίκι π.χ. μου το πούλησε ένας (άρτι αποφοιτήσας) νεαρός τεχνίτης. Πρώτη και τελευταία του πώληση στο ebay ($120 - αφινίριστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε harilatron να παρατηρησω πως η κιθαρα σου ειναι πραγματικα παρα πολυ ομορφη :D :D :D

που μενεις ειπαμε?

 

sorry για το off topic :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Φιλε harilatron να παρατηρησω πως η κιθαρα σου ειναι πραγματικα παρα πολυ ομορφη :D :D :D

που μενεις ειπαμε?

 

sorry για το off topic :oops:

Ευχαριστώ.... :wink: Κρήτη - Ηράκλειο μένω τα τελευταια 20 χρόνια. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.... :wink: Κρήτη - Ηράκλειο μένω τα τελευταια 20 χρόνια. :wink:

 

Αρχίζω τις έρευνες... Αν λείπει κάποιο πρωι η telecaster στείλε pm για τα λύτρα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O 8O

Χμ.... Απο οτι βλεπω απο τα βαρη μάλλον έτσι εξηγείται το πολύ μεγάλο βάρος παρά το μικρό σώμα στο Warwick Τhumb μου. Ξύλα:bubinga, wenge. :? :?

verything must GROOVE!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση για τα φτηνά όργανα φτιαγμένα από plywood, ελληνιστί κόντρα-πλακέ:

 

Πολλοί νομίζουν ότι αυτά τα όργανα είναι πανάλαφρα, στην πράξη όμως αποδυκνύεται το εντελώς αντίθετο, επειδή αυτά τα όργανα συνήθως έχουν μεγάλες ποσότητες κόλλας, η οποία αυξάνει κατά πολύ το βάρος του οργάνου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8O 8O 8O 8O

Χμ.... Απο οτι βλεπω απο τα βαρη μάλλον έτσι εξηγείται το πολύ μεγάλο βάρος παρά το μικρό σώμα στο Warwick Τhumb μου. Ξύλα:bubinga' date=' wenge. :? :?[/quote']

 

Τίποτα δεν είναι τυχαίο φίλε. Ρώτησα ένα φίλο μου μαθηματικό και μου είπε τα εξής:

 

ΕΝΑ ΜΠΑΣΑΚΙ ΓΟΥΟΡΓΟΥΙΚ ΒΕΝΓΚΕ ΜΠΟΥΜΠΙΝΓΚΑ=2433

Δηλαδή περίπου ίσο με:

 

ΓΛΥΚΟΣ ΗΧΟΣ ΣΚΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΑ=2430=ΕΛΗΦΘΗ ΤΟ ΦΩΣ = ΦΩΣ ΦΟΙΝΙΚΟΣ

 

Επίσης:

ΜΠΑΣΟΝ ΓΟΥΟΡΓΟΥΙΚ ΒΕΝΓΚΕ ΜΠΟΥΜΠΙΝΓΚΑ=2466=Η ΠΟΛΙΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ = ΤΙ ΕΣΤΙ ΑΠΟΡΡΗΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΟΝ

 

ΜΠΑΣΣΟ ΓΟΥΟΡΓΟΥΙΚ ΒΕΝΓΚΕ ΜΠΟΥΜΠΙΝΓΚΑ=2616=ΕΣΤΙΝ Η ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΕΝΕΣΙΣ

 

Και όλα εξηγούνται.

 

Παίξτε άφοβα:

http://www.schizas.com/lexarithmos/index.php

 

Δοκιμάστε: ΤΕΛΕΚΑΣΤΕΡ, ΠΡΙΜΑΡΙΣΤΟΣ, ΣΤΡΑΤ ΜΟΝΟΠΗΝΙΟΣ κλπ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(Το χάσατε το μεροκάματο.....)

 

 

EDIT: Να επισημάνω ότι καμία σχέση δεν έχω με το παραπάνω site και ότι δεν ασπάζομαι το περιεχόμενό του. Απλά σε εκείνη τη σελίδα έχει ένα μικρό script που χρησιμοποίηση για τις παραπάνω λεξ-αριθμητικές μετατροπές. Τις οποίες παραδέχομαι ως μέσο ψυχαγωγίας και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου