Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο σεταπ Fender American Special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα να δεις....

βασικά με 9ρες, τις ξεσκίζεις.

Πιστεύω ότι με τέτοιο χτύπημα θα ακουστούν.

Επίσης ακούω ελαφρά τα ελατήρια, αλλά και άλλα μηχανικά τριξίματα κάτω από το pickguard.

Ίσως κάποιο ελατήριο μαγνήτη, ή κάποιο καλώδιο που ακουμπά ελαφρά κάπου.

Για σφουγγάρι πάρε ένα λεπτό σφουγγάρι συσκευασίας του ενός πόντου, πχ από τύλιγμα motherboard στο κουτί. Ναι εννοώ τα ελατήρια πίσω, της γέφυρας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

9αρες εχω στη squier στρατ, με χαμηλοτερο action, τις βαραω και δεν ακουγεται τιποτα απολυτως. Μου κανει εντυπωση γιατι τοσος μπελας το σεταπ εδω. Χειροτερο και απο λεςπολ...

 

Τη γεφυρα την εχω σηκωμενη γυρω στα 3,5mm. Ανεβαινει ενα ημιτονιο με τη χρηση του whammy bar. Εχω αφησει τα δυο ακριανα ελατηρια. Το relief περνα σχεδον μια καρτα κατω απο το 7ο ταστο. 2.00-2.25 ειναι το action.

 

Να μικρανω το relief και να ανεβασω saddles, ή να μεγαλωσω κι αλλο το relief και να κατεβασω saddles?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα οι squier είναι καλές κιθάρες.

Για τις lespaul ξέρουμε.

 

Τώρα για την fender σου..... τι να πω ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια με τα ελατήρια ( η σφουγκαρακια αναμεσα...η τα βαζεις τα ιδια μεσα σε σωληνακι πλαστικο ιδιας διαμετρου) τσεκαρε και τα saddles αν πατανε καλα στη γεφυρα καθως και τα ελατηριακια τους απο πισω.Δε θες να ειναι πολυ χαλαρα απο τη μια και απο την αλλη οταν ειναι πολυ μαζεμενα κανουν μια μικρη καμπουρα που δεν θες να ακουμπαει στη γεφυρα απο κατω.Ριξε και κει μια ματια ενα ενα να δεις αν ειναι οκ.Επισης αυτο με το nut...μη το αποκλειεις...πιεσε λιγο τη χορδη πισω σπο τo nut προς τα κατω και κατοπιν παιξε ανοιχτη...να δεις εχει και ετσι buzz...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρυνα relief και ανεβασα saddles. Δεν βοηθησε.  Περασα τα 2,5 mm action και παλι τριζει το συμπαν.

 

Πιεζω τις χορδες λιγο πισω απο το nut και μειωνεται αισθητα το buzz.

 

Επισης 6ο 10ο και 12ο ταστο γινεται χαμος με το buzz. Τι γινεται ρε παιδια?? Παιζει να εχουν θεμα οι καινουργιες χορδες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τσεκαρες ολα τα μεταλλικα μερη και ειναι οκ.To buzz δεν προερχεται απο τις ιδιες τις χορδες.Και να τις αλλαξεις παλι buzz θα εχεις.Εμενα απο αυτα που λες πιο πολυ για κακη ταστοδουλεια μου φερνει η κακόκομμένα slot στο nut...η χαμηλο nut οποτε η θες shim απο κατω η....αλλο nut...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μανικι κανει μια ελαφρα καμπυλη στα αρχικα ταστα.

 

Nut μου μυριζει η δουλεια. Πιθανον ομως και ταστα καθως εχω buzz και παιζοντας τις πανω χορδες, με ανω του 2,5 action.

 

Εαν την παω σε ειδικο, μιας και δεν βγαζω ακρη, μπορει να μου λυσει το προβλημα μου με λογικο κοστος ή να την στειλω απο κει που ηρθε την κιθαρουλα. Ειναι απλης φυσεως για εκεινον ή ανοιγω ιστοριες?

Παρεπιπτοντως, εχει πολυ καλο ηχο και ειναι παρα πολυ resonant με βαθυ μπασο. Θα ηθελα να την κρατησω.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι nut τοτε μη τη στειλεις πισω.Ετσι κ αλλιως ειναι ενα upgrade που αργα η γρηγορα θα εκανες αλλαζοντας το πλαστικο της squier με bone η tusc και καθαριζεις με κανα 10-12 ευρω.Αν ειναι ταστοδουλεια αλλαζει το πραμα...ανεβαινει το κοστος οποτε... αναλογως τι θα σου πει ο τεχνικος

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου