Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο σεταπ Fender American Special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Με βαση τον δικο μου ρετρονομο, μια χαρα βιντατζ ειναι. Απλα δεν ειναι καραβιντατζ. :)

 

Ισως τότε είναι ψιλοβιντατζ...  :)

 

Μιας και δεν χρειάζεσαι βαθιές γνώσεις ...ρετρονομίας όπως του γνωστού σου, κρίνε μόνος σου τι είναι η κιθάρα σου, απο τον ορισμό του vintage:

 

Μια κιθάρα άνω των 30 ετών μπορεί να θεωρηθεί vintage, όμως ο όρος αποδίδεται σε κιθάρες γνωστές για τον περιζήτητο τους ήχο ή την σπανιότητα.

 

Βεβαια, αυτο ειναι κατι που πλεον θα απασχολησει τον ικανοτατο και μοναδικο οργανοποιο ηλεκτρικων κιθαρων στο Ηρακλειο, στον οποιο παρεδωσα το πρωι την κιθαρα. Θα λυθουν τα προβληματα καθουμενος στον καναπε και παιζοντας την αλλη μου (και αψογα σεταρισμενη) στρατ μπας και ζηλεψει η αμερικανα και ερθει γρηγορα στην αγκαλια μου.

Καλά έκανες. Καλορίζικη!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρελαβα σημερα την κιθαρα απο επαγγελματικο σεταπ.  Αλλαγη νατ με κοκκαλινο, χορδουλες και εργασια 40 ευρω.

 

Πριν πληρωσω δοκιμαζω την κιθαρα. Με ανοικτες χορδες δεν μπαζαρε πουθενα. Μια χαρα. Η χονδρη Μι, ομως, μπαζαρε σε ολο το μηκος της ταστιερας. Δεν ειχα περιθωρια να του αφησω παλι την κιθαρα. Ηξερα οτι μπορω να την ρυθμισω σπιτι. Ειχε παει και λιγο το μανικι με την ζεστη και την υγρασια.

 

Σπιτι, μεγαλωσα ελαφρως το relief και ολες οι χορδες επανηλθαν στα 2mm action οπου ειχα παραγγειλει. Το buzz παρεμεινε στη χοντρη Μι σε καποια ταστα. Σηκωσα ελαφρως το τελευταιο saddle στα 2,3mm και βελτιωθηκε αρκετα. Ειναι και καινουργιες οι χορδες και ηδη στρωνει με το παιξιμο.

 

Παντως ειναι η πρωτη κιθαρα που πεφτει στα χερια μου που δεν εχει "κρυσταλλο" ηχο unplagged. Εχει εναν πολυ δυνατο, μπασατο και καπως "μπουκωμενο" ηχο. Αρχιζει να μη με ενοχλει οσο περνα η ωρα. Ειδικα σε ενισχυτη, εχει φανταστικο ηχο (εξαιρετικο ηχο με το σεταπ μου) και λιγα μπαζαρισματα ακουγονται απο τη χονδρη Μι με καθαρο ηχο. Δε με χαλα, αν και θα τη γουσταρα να ειναι κρυσταλλο.

 

Και σαν παιξιμο ειναι σκετη γλυκα. Με βοηθουν αρκετα και τα jumbo ταστα. Θεωρω οτι με 10αρες και ανω δεν θα ειχα καθολου μπαζ.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου