Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο σεταπ Fender American Special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθαρα ειναι ενος φιλου. Τα βρισκουμε στην τιμη εαν θελει δουλεια στα frets. Το ερωτημα ειναι εαν αξιζει να μπω στη διαδικασια αυτη, με δεδομενο οτι την θελω την κιθαρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν ειναι ταστα. Εκτος αν ηδη εχουν αλλαχτει πειραχτει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα ειναι του ντραμερ του συγκροτηματος. Την εχει 2 χρονια και δεν παιζει. Δεν την εχει πειραξει κανεις...

 

Εαν δεν ειναι ταστα γιατι buzzαρει οταν πατω ταστα, με 2,5 action. Συν τους ηχους των ελατηριων γυρω γυρω...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμηλωσα παλι το relief σε αποσταση τριχας. Σχεδον ισιο το μανικι. Το κοιτω στην ευθεια στο φως και παρατηρω οτι υπαρχει μια ανηφορικη ταση μετα το 16ο ταστο προς το 22ο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανηφορική?

νάτο

 

η ταπεινή μου άποψη είναι βέργα.

κανονικά το μανίκι πρέπει να κάνει λίγο τόξο (κοιλιά).

Επίσης δεν το βλέπουμε με το μάτι. Θέλει χάρακα.

7395762.gif?351

 

έχει νήματα το noiz για σετάρισμα

ψάξε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1ον, δεν αποκλείεται να είναι οτιδήποτε από ό,τι προειπώθηκε. Νut, τάστα, πολύ/λίγο relief.

 

2oν, δεν είναι rattle. Ούτε saddle, ούτε βιδάκια, τα ελατήρια είναι way out. Βασικά μην τα πακτώνετε τα καημένα τα ελατήρια, είναι εκεί γιατί εξυπηρετούν κάποιο σκοπό. Οτιδήποτε τα εμποδίζει ( σφουγγάρια μέσα-έξω, θερμοσυστελλόμενα έξω ) καθιστά το τρέμολο αναξιόπιστο. Αφήστε τα να ανασάνουν. Δεν ενοχλούν ούτε επηρεάζουν τον amplified ήχο.

 

3ον, ο μπούσουλας σεταπ είναι εκεί για να βοηθάει τον μουσικό να σετάρει μόνος του το όργανο αλλά δυστυχώς δεν λαμβάνει υπ' όψη(πως θα μπορούσε άλλωστε) την ειδική  γεωμετρία αλλά κυρίως τη φυσική του εκάστοτε οργάνου. Η άποψή μου είναι ότι κάποια όργανα ( και εστιάζω το πρόβλημα στο μανίκι ) ΔΕΝ το ΄χουν. Με fret dress αεροδρόμιο, με άψογο σετάρισμα, ακόμη και με συμβιβασμό στις ανοχές και "ψηλότερο" σετάρισμα, το buzz θα είναι εκεί. Ίσως να μειωθεί, αλλά θα είναι. Είναι άδικος κόπος και τα fret dress και τα refret και οι ατελείωτες ώρες ρυθμίσεων. Δώστε το όργανο σε κάποιον που είναι πιο ανεκτικός σε αυτό και αναζητήστε αλλού την τύχη σας(γιατί θέλει και τύχη το καλό όργανο, το ξύλο είναι απρόβλεπτο υλικό). Ή συμβιβαστείτε και αγκαλιάστε το όργανο ως έχει. To buzz είναι ένα από τα συστατικά του οργάνου που λέγεται ηλεκτρική κιθάρα. Άλλες το έχουν πολύ, άλλες λίγο. Ο βαθμός συμβιβασμού και εξοικείωσης μαζί του υποδεικνύει και τη συμβίωση ή όχι, με αυτό.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Ειναι πολυτιμες.

 

Δημητρη, το ρυθμισα πιο σωστα τωρα, οπως στο τελευταιο σχεδιαγραμμα. Παιζοντας με δακτυλα δεν εχω πουθενα ενοχλητικο buzz, παρα μονο σε ανοικτες χορδες. Με πενα λιγο παραπανω. Μηπως φταινε οι 9αρες που παλονται αρκετα? Μηπως με 10αρες να παιξει καλυτερα?

 

Μιλησα, παντως, με τον πρωην ιδιοκτητη και θα το στειλω στον ειδικο να δει το nut και να εκτιμησει το playability του οργανου. Αναλογως το τι θα μου πει θα πραξω.

 

Φιλε Πνοη και Νυξη, πολυ σωστα τα οσα γραφεις. Οντως δεν με πειραζει λιγο buzz. Vintage οργανο ειναι και ειναι κομματι του ηχου του. Παλευω να το φερω σε επιπεδα ανεκτα διοτι θελω να το κρατησω. Τα ελατηρια δεν τα πειραζω προς το παρον. Το μονο που συντονιζει ειναι ενα κομματι του pickguard που "σηκωνεται" και δεν ακουμπα το ξυλο. Αλλα ειναι κατι που διορθωνεται.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintage οργανο ειναι και ειναι κομματι του ηχου του

 

Το μονο που ΔΕΝ ειναι ειναι vintage οργανο... :)

 

Εχει τεραστια ταστα,flat radius & hot μαγνητες.  ;)

 

Οπως ειπε και ο δασκαλος μπορει να ειναι οτιδηποτε.

 

Προσωπικα υποψιαζομαι πολυ χαμηλο action,λεπτες χορδες ,λιγο relief και καποια υψηλα ταστα σε συνδιασμο με βαρυ χερι .

 

Για να αποκλεισεις το nut βαλε ενα καποταστο πισω απο το πρωτο ταστο και δες αν εχεις fret buzz.

 

Πιεζω τις χορδες λιγο πισω απο το nut και μειωνεται αισθητα το buzz.

 

Οι χορδες εχουν ικανη γωνια ΠΙΣΩ απο το nut και μεχρι τα κλειδια?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τον δικο μου ρετρονομο, μια χαρα βιντατζ ειναι. Απλα δεν ειναι καραβιντατζ. :)

 

Δεν ξερω ποση πρεπει να ειναι η γωνια για να θεωρειται "ικανη". Εχω φροντισει παντως οι χορδες να ξεκιναν απο πολυ χαμηλα στα κλειδια μεχρι να φτασουν στο nut. Διαφορα δεν εχει στο buzz. Προφανως αυτο θα εννοεις.

 

Βεβαια, αυτο ειναι κατι που πλεον θα απασχολησει τον ικανοτατο και μοναδικο οργανοποιο ηλεκτρικων κιθαρων στο Ηρακλειο, στον οποιο παρεδωσα το πρωι την κιθαρα. Θα λυθουν τα προβληματα καθουμενος στον καναπε και παιζοντας την αλλη μου (και αψογα σεταρισμενη) στρατ μπας και ζηλεψει η αμερικανα και ερθει γρηγορα στην αγκαλια μου.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου