Προς το περιεχόμενο

Pod XT Live & output settings!


evilnanouk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια κ χαρα..

 

Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης : εχω το Pod XT Live και οταν γραφω ( κ ακουω ) στο κ απο το PC ( με output settings studio / direct ) μου ολα καλα - εχω super ηχο - εχω την εντυπωση ομως οτι στο στουντιο οταν παμε για προβα χανω κατα πολυ σε ηχο κ προφανως οφειλεται στο γεγονος οτι αφηνω τα ιδια output settings - Η συνδεση που κανω με τον ενισχυτη του στουντιο (εναν marshall 100w) ειναι απλη - απο το POD στο line in του ενυσχητη κ τελος. Καπου εδω λοιπον ερχομαι να ρωτησν ΑΝ κ ΠΟΥ κανω λαθος κ τι ρυθμισεις χρησιμοποιηητε εσεις σε ενα live λογου χαρη..

 

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά η απόκλιση στον ήχο μπορεί να οφείλεται στον εξής λόγο. ¶λλο η απ' ευθείας σύνδεση στο pc και άλλο η σύνδεση του pod σε ενισχυτή. Επίσης και ο χώρος του στουντιο παίζει ρόλο στον ήχο που βγαίνει. Οπότε πρόβλημα δεν παίζει (πρόβλημα μηχανήματος), απλά παίξε με τις ρυθμίσεις.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1 και στις 3 προηγούμενες προτάσεις.

Επίσης: Έλεγξε την ένταση που βγάζεις με το POD οταν μπαίνουν τα εφφε και οταν είναι bypass, και ρύθμισε το output ώστε να είναι λίγο-πολύ τα ίδια. Αυτό που γράφεις ότι το βάζεις στο line in εννοείς εκεί που βάζεις την κιθάρα κανονικά ή έχει κάποιο line in ο ενισχυτής? (Στο καθαρό κανάλι τη βάζεις να υποθέσω....)

Συγνώμη αν κάποιες συμβουλές είναι πολύ απλοϊκές και αυτονόητες. Δεν γνωριζόμαστε εξάλλου....έτσι δεν είναι? :wink: :wink:

 

 

EDIT: Sorry, 3 ήταν οι προηγούμενες προτάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα που εχεις στον ήχο απ'τον ενισχυτη οφειλεται στο οτι εχεις διαφορετικα settings στο equalizer του ενισχυτή.Γι'αυτο οταν βγαζεις τον ήχο κατ'ευθείαν απ'το POD στον υπολογιστη ακουγεται διαφορετικα, δοκιμασε να φτιαξεις τον ήχο του POD όπως το θές να ακουγεται φιλτραρισμένο απ'τον ενισχυτή ή αλλαξε τα settings στα μπάσα, τα middle και τα πριμα του ενισχυτή.Και να έχεις υπ'όψιν οτι σε καθε διαφορετικο τελικο που θα βάζεις θα πρεπει να τον ρυθμίζεις για να σου βγαλει το επιθυμητό αποτέλεσμα. 8) :wink:

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx guys! Την κιθαρα τη συνδεω φυσικα στο καθαρο καναλι κ χωρις κανενα εφφε η αλλα επιλογη καμπινας επομενως μιλαμε για ενα "αδειο" καναλι! Απο εκει κ περα δε ξερω..κ εγω..τι να πω! Ο ηχος ποθ περνω δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με αυτο ποθ λαμβανω απο τα ηχεια το υπολογιστη αλλα προφανως θα υπαρχει καποιασ λυση για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα..αν μπορειτε να βιηθησετε λιγο παραπανω καλα θα ειναι! :(

 

Τhanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μηπως αν διατύπωνες τον πρόβλημα λίγο καλύτερα θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε και λίγο περισσότερο? π.χ. τι σημαίνει "χάνω σε ήχο?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το POD XT αλλά το POD XT pro σε rack.

Όταν το συνδέω με ενισχυτή για Live επιλέγω από το I/O & Dig Select την επιλογή Output Line και ο ήχος είναι ακριβώς ο ίδιος με μιά μικρή απόκλιση όσον αφορά τις ρυθμίσεις στα tone controls του ενισχυτή.Όταν γράφω στο PC επιλέγω Output studio.

 

Μπορείς να απευθυνθείς και στη Line 6 θα σου απαντήσουν και είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως αν διατύπωνες τον πρόβλημα λίγο καλύτερα θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε και λίγο περισσότερο? π.χ. τι σημαίνει "χάνω σε ήχο?"

 

σημαινει πτο ηχος "μεταλλασεται" κοινως δεν ειναι ο ιδιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου