Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα αξιοπρεπές ακουστικό κιθαρόνι.

 

Έχοντας ως βασικό κριτήριο την all-solid-wood κατασκευή έχω καταλήξει στις εξής επιλογές:

 

- Ibanez AVD-10

- Epiphone DR-500

- Guild D-120 / D-140 Westerly

 

Δυστυχώς δεν έχω βρει καταστήματα στη Θεσσαλονίκη που έχουν τις παραπάνω κιθάρες ώστε να μπορέσω να τις τεστάρω (βασικό για την επιλογή ακουστικού οργάνου).

 

Γνώμες για αυτα τα κιθαρόνια ή νέες προτάσεις ευπρόσδεκτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά, δημιουργικά και μουσικά!

Δεν έχω παίξει καμία από αυτές, ωστόσο θέλω να πω πως τα μασιφ ξύλα δεν είναι το παν. Πήρα πρόσφατα κιθάρα και έχω ψάξει αρκετά το θέμα. Σε πολλές φθηνές κιθάρες τα μασιφ ξύλα υπάρχουν απλά για να τραβήξουν την προσοχη των αγοραστών. Αυτό που κάνει την αρχική μεγάλη διαφορά είναι το μασίφ καπάκι και το σχήμα-μεγεθος του σώματος. Όχι τοσο τα μασιφ πλαϊνά και πισώ καπάκια. Για αυτό θα σου πρότεινα να κοιταξεις και καμια takamine σε αυτο το ευρος τιμών με laminated back & sides και μασιφ καπακι. Επίσης θα πρέπει να αποφασίσεις εάν θέλεις μαγνήτες ή όχι. Η epiphone έχει μαγνήτες ενώ οι άλλες όχι. Υπό αυτή την έννοια η Epiphone ειναι η πιο value for money, αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως ένα ακουστικό όργανο ακούγεται από κοντά. Η προσωπική μου εμπειρία με τις Epiphone δεν είναι και η καλυτερη. Τις ηλεκτρικές της της θεωρώ υπερεκτιμημένες με κακούς μαγνήτες και τις ακουστικές πολύ σιγανές με χοντρά καπάκια. Ωστόσο η συγκεκριμένη που σε ενδιαφέρει ειναι Masterbilt series και λογικά θα είναι πολύ πιο προσεγμένη.

 

Στο παρακάτω βίντεο γίνεται σύγκριση μεταξύ μαρτιν full size lam back&sides και junior full solid και κατά την άποψη μου η junior ειναι πολύ κατώτερη της full size.

 

Επεξεργασμένο από George Litos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, George Litos said:

Χρόνια πολλά, δημιουργικά και μουσικά!

Δεν έχω παίξει καμία από αυτές, ωστόσο θέλω να πω πως τα μασιφ ξύλα δεν είναι το παν. Πήρα πρόσφατα κιθάρα και έχω ψάξει αρκετά το θέμα. Σε πολλές φθηνές κιθάρες τα μασιφ ξύλα υπάρχουν απλά για να τραβήξουν την προσοχη των αγοραστών. Αυτό που κάνει την αρχική μεγάλη διαφορά είναι το μασίφ καπάκι και το σχήμα-μεγεθος του σώματος. Όχι τοσο τα μασιφ πλαϊνά και πισώ καπάκια. Για αυτό θα σου πρότεινα να κοιταξεις και καμια takamine σε αυτο το ευρος τιμών με laminated back & sides και μασιφ καπακι. Επίσης θα πρέπει να αποφασίσεις εάν θέλεις μαγνήτες ή όχι. Η epiphone έχει μαγνήτες ενώ οι άλλες όχι. Υπό αυτή την έννοια η Epiphone ειναι η πιο value for money, αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως ένα ακουστικό όργανο ακούγεται από κοντά. Η προσωπική μου εμπειρία με τις Epiphone δεν είναι και η καλυτερη. Τις ηλεκτρικές της της θεωρώ υπερεκτιμημένες με κακούς μαγνήτες και τις ακουστικές πολύ σιγανές με χοντρά καπάκια. Ωστόσο η συγκεκριμένη που σε ενδιαφέρει ειναι Masterbilt series και λογικά θα είναι πολύ πιο προσεγμένη.

 

Στο παρακάτω βίντεο γίνεται σύγκριση μεταξύ μαρτιν full size lam back&sides και junior full solid και κατά την άποψη μου η junior ειναι πολύ κατώτερη της full size.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες George. 

Σίγουρα μασίφ ξύλο στα 550 δεν θα συγκρίνεται με τις κιθάρες >1000-1500 ευρώ.

Ωστόσο αυτό που ψάχνω είναι κλασικά μια vfm επιλογή.

Οι ηλεκτρικές Epiphone με τις οποίες έχω παίξει όντως δεν έχουν καλούς μαγνήτες... έχουν όμως φοβερά μανίκια (καθαρά υποκειμενικό βέβαια).

Η masterbuilt έχει x-bracing, solid wood construction, dovetail joint, pearl inlays etc . Στα specs δηλαδή τα σπάει.

Έχω την εντύπωση ότι τα laminate πίσω και πλαινά καπάκια αλλάζουν σημαντικά τη χροιά της κιθάρας κάτι που στο παραπάνω βίντεο έχω την αίσθηση ότι ακούω. Ναι μεν η junior δεν έχει τον όγκο στον ήχο που έχει η full size, αλλά έχει μια πιο ζεστή χροια.

 

Εντέλει πρέπει να πάρω σβάρνα τα μαγαζιά και να τα δοκιμάσω από κοντά τα κιθαρόνια (μια-δυο συγχορδίες και 2 ριφάκια και έχεις καταλάβει επιτόπου αν είναι για σένα η κιθάρα).

 

Επίσης, η seagull S6 original μου αρέσει πάρα πολύ (στην περίπτωση κιθάρας με laminate πίσω και πλαινά καπάκια).

Επεξεργασμένο από steve_morse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μιλάμε για ήχο, κάτι που είναι αρκετά υποκειμενικό. Εννοείται έχει διαφορά τα μασιφ πλαινα και πισω απο τα laminate, δεν είναι τρελοί αυτοί που δίνουν 2000+ για all solid επώνυμες κιθάρες, απλά δεν έχει τοσο μεγάλη διαφορά στον ήχο όσο το μασιφ μπροστα καπακι. Εάν ακούσεις 2 κιθάρες ίδιες κατά τ άλλα μεταξύ τους αλλα με διαφορετικά πισω και πλαινα, όπου στην μια περιπτωση είναι μασιφ παλισανδρος και στην άλλη μασιφ μαόνι θα δεις αρκετά μεγάλη διαφορά στο ηχόχρωμα. Εάν συγκρίνεις μια κιθαρα με μασιφ μαονι πλαινα και πισω με μια με laminated δεν νομιζω να είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά

 

 Απ'ότι κατάλαβα, εσύ προτιμάς πιο ζεστούς ήχους ενώ εγώ προτιμώ τον πιο διευκρινή ήχο και τις ψηλες συχνότητες. Η seagull S6 original απ'ότι έψαξα έχει καπάκι κέδρο, οι υπόλοιπες έχουν έλατο. Το 80%+  των ακουστικών γενικά έχουν καπάκι έλατο. Ο κέδρος είναι πιο ζεστός από το έλατο και χρησιμοποιείται κατα κόρον στις κλασσικές κιθάρες όπου ο ήχος πρέπει να είναι πιο μεστός. Βέβαια θα πρέπει να σκεφτείς πως θα ακούγεται μια κιθάρα σε κατάσταση mix ή live. Για παράδειγμα εάν υπολείπεται των ψηλών ίσως να μην ακούγεται πολύ καλα σε κάποιο mix με μπάσο και drums. Οι κλασσικές κιθάρες που είναι σολο όργανα έχουν μασιφ κεδρο μπροστά και παλίσανδρο πλαινα και πισω(ο παλισανδρος αναδεικνύει τις αρμονικές ενώ το μαόνι τις απορροφά και ειναι πιο ζεστό).

 

Όταν παίζεις με άλλους δεν θες πολλές αρμονικές γιατί μπορει να ακούγεται λίγο δυσαρμονικό το τελικό αποτέλεσμα και θες και αρκετές ψηλές για να μην χανεσαι στο μπασο. Για αυτό και η πλέον κλασσική επιλογή είναι solid sitka spruce μπροστά ,και πλαινα και πίσω μαόνι, αλλά και ο κέδρος δεν είναι άσχημος. Εάν παίζεις κυρίως με δάχτυλα ο κέδρος είναι η καλύτερη επιλογή, εάν ομως κανεις πολύ strumming ενδέχεται ο ήχος που θα βγαίνει να είναι ελαφρώς παραμορφωμένος(κάτι σαν ελαφρύ overdrive). Από την στιγμή που συνδέεις την κιθάρα σε ενισχυτή αυτό που μετράει κατα 90% είναι το ηλεκτρικο σύστημα της κιθάρας και ο ενισχυτής και οχι τα ξύλα. Απ'ότι είχα ψάξει στο ιντερνετ οι shadow μαγνήτες τείνουν να μην είναι πολύ αξιόπιστοι, ίσως να μην αληθεύει βέβαια αυτό. Πάντως η epiphone όντως είναι vfm(την είχα τσεκάρει όταν έψαχνα για κιθάρα, αλλά το budget μου ήταν πολύ χαμηλότερο) ειδικά εάν έχει και καλή ακουστική!

 

Και γω πιστεύω πως θα πρέπει να φέρεις μία γύρα τα μαγαζια και να δοκιμάσεις όσες το δυνατόν περισσότερες κιθάρες μπορείς. Μπορεί να σου κάτσει κάποια που δεν έχεις φανταστεί καν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου