Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι ο πραγματικός ήχος μιας ηλ/κιθάρας?


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[Αυτό που δεν υπάρχει στις προσομοιώσεις ενισχυτών είναι αυτό το στοιχείο αλληλεπίδρασης της κιθάρας με τις πιέσεις που δημιουργούνται πχ. από μία καμπίνα 4Χ12 όταν στέκεσαι μπροστά της. Ακόμα κι αν το gain δεν είναι αρκετά ψηλά ώστε να αρχίσει το ανεξέλεγκτο feedback νομίζω ότι προκύπτει ένα αυξημένο sustain και άλλα περίεργα. ]

Αυτό επίσης το υποθέτεις ή το ξέρεις? γιατί αυτό ακριβώς το κομμάτι μου λύνει τις απορίες σε σχέση με τις προσομοιώσεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
[Αυτό που δεν υπάρχει στις προσομοιώσεις ενισχυτών είναι αυτό το στοιχείο αλληλεπίδρασης της κιθάρας με τις πιέσεις που δημιουργούνται πχ. από μία καμπίνα 4Χ12 όταν στέκεσαι μπροστά της. Ακόμα κι αν το gain δεν είναι αρκετά ψηλά ώστε να αρχίσει το ανεξέλεγκτο feedback νομίζω ότι προκύπτει ένα αυξημένο sustain και άλλα περίεργα. ]

Αυτό επίσης το υποθέτεις ή το ξέρεις? γιατί αυτό ακριβώς το κομμάτι μου λύνει τις απορίες σε σχέση με τις προσομοιώσεις

 

Όχι δεν το ξέρω- το υποθέτω. Αλλά το "πείραμα" είναι πολύ ευκολο.....

Γράφεις με DI με ανοιχτό και με κλειστό ένα δυνατό monitor και συγκρίνεις...

 

EDIT:Π.χ. παίρνεις το left από το tonelab και το στέλνεις στον ενισχυτή και το right στην κάρτα...Γράφεις πάντα το right και συγκρίνεις την εγγραφή με τον ενισχυτή on και off.

 

Μπορεί και να το κάνω κάποια στιγμή....:wink:

 

 

Σε σχέση με τη Gibson που αναφέρεις δεν την γνωρίζω..... :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου κάνει εντύπωση που η Gibson έβγαλε στη παραγωγή μια τέτοια κιθάρα? Εμένα μου κάνει εντύπωση που πέρασε στο ντούκου μέσα στο forum.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
δεν σου κάνει εντύπωση που η Gibson έβγαλε στη παραγωγή μια τέτοια κιθάρα? Εμένα μου κάνει εντύπωση που πέρασε στο ντούκου μέσα στο forum.

Ποια κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια την ψηφιακή λες; Αυτά σημάδια των χαλεπών καιρών μας είναι :lol: :lol: :lol: Την βγάλανε για απ' ευθείας σύνδεση σε laptop κυρίως για όσο το δυνατόν λιγότερη μανούρα, αλλά ταυτόχρονα να είναι και μια "αληθινή" ηλ. κιθάρα (όχι σαν μια behringer και μια άλλη που έχουν βγει και δεν λένε)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε boukaw7 μήπως όμως τα σημάδια λένε κάτι? Δηλ να ξαναγυρίσουμε στην αρχή του post...who needs ενισχυτές (μην το πάρεις τις μετρητοίς είναι τραβηγμένο από τη πλευρά μου αλλά ποιός ξέρει αύριο τι γίνεται?) Και όταν η Gibson κάνει το βήμα δεν το κάνει τυχαία

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχω πει και σε άλλα threads ότι με την μεθεπόμενη γενιά των vst, γενικά μιλώντας και όχι μόνο για ενισχυτές, η διαφορά με τα hardware θα είναι πολύ μικρή ως και αμελητέα, που στην μίξη δεν θα φαίνεται. Οπότε απλά θα εναπόκεινται στον καθένα τι θα θέλει να κάνει.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου