Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι ο πραγματικός ήχος μιας ηλ/κιθάρας?


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συναδέλφους. Θέτω αυτό το post γιατί παρακολουθώντας σας έχω αρχίσει και μπερδεύομαι λίγο...ή ταδε κιθάρα με τους τάδε μαγνήτες και τα τάδε ξύλα.

Μπαίνοντας (ας πούμε) σε ένα μαγαζί για να διαλέξουμε μία κιθάρα έχουμε κιθάρες από 100 ευρώ έως 10.000 ευρώ και μας περιμένουν στα σταντς. Μας αρέσουν τα χρώματα, τα σχήματα, πιθανώς το όνομα της μάρκας και πιάνοντας μια κιθάρα το μόνο πράγμα που μπορούμε να διακρίνουμε είναι η ταλάντωση των χορδών σε σχέση με το ξύλο του σώματος, εάν το μπράτσο είναι εννιαίο ή αλλιώς, πράγμα που επηρεάζει τις δονήσεις των χορδών (sustain κλπ).

Το δεύτερο πράγμα που κάνουμε είναι να ζητήσουμε να την ακούσουμε σε ένα ενισχυτή. Και εδώ ξεκινάει το ερώτημα. Είναι η ηλεκτρική κιθάρα που όλοι λατρεύουμε ένα εξαρτώμενο όργανο ή όχι? Με λίγα λόγια εξαρτάται ό ήχος της από τον ενισχυτή ή όχι? Μια κιθάρα των 10.000 σε ένα ενισχυτή της πλάκας και μια των 100 σε ένα θεϊκό δεν έχουν αποτελέσματα που ακυρώνουν τις αξίες? Μια fender δεν έχει άλλο ήχο εάν την βάλουμε (με τα ίδια settings) σε ένα Μarshal,Vox, Orange και πάει λέγοντας?

Για να μην σας κουράσω (ελπίζω να έγινε κατανοητό το γενικό μου ερώτημα) πως ξέρουμε ποιός είναι ο ήχος της κιθάρας που αγοράσαμε?

Λέω (και ας μου απαντήσουν οι ηχολήπτες του forum ή όποιος άλλος ξέρει) ότι (ίσως) εάν καρφώσω μια κιθάρα κατευθείαν σε μια καλή κάρτα ήχου να έχω περίπου μια ένδειξη. Πάλι θα μου πείτε έξαρτάται από τα ήχεία...(ή εάν μου πείτε ότι και στις κάρτες ήχου έχουμε τις ίδιες αποκλίσεις όπως με τους ενισχυτές...τότε καίω ασφάλειες). Υπάρχει απάντηση λοιπόν?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιαυτό όταν θέλουμε να αγοράσουμε κιθάρα, πρέπει να ξέρουμε ακριβώς τι θέλουμε να παίξουμε και αναλόγως να δοκιμάσουμε τις κατάλληλες κιθάρες στους κατάλληλους ενισχυτές. Για παράδειγμα αν θέλω death/black και δοκιμάσω fender/gibson σε ενισχυτές τύπου fender/vox μάλλον θα απογοητευτώ. Η σκέψου να θέλω blues και να δοκιμάζω bcrich σε mesa boogie dual rectifier!!!! Και εννοείται ότι δοκιμάζουμε όσους περισσότερους συνδιασμούς μπορούμε. Και ναι κάθε κιθάρα ακούγεται διαφορετικά σε κάθε ενισχυτή! Γιαυτό και υπάρχει τόση ποικιλία. Αλλιώς θα είχαμε 1 κιθάρα 1 ενισχυτή και θα παίζαμε τα πάντα!

Εξάλλου μην ξεχνάς ότι και σε δεδομένη κιθάρα, αρκεί 1 απλή αλλαγή των μαγνητών, για της αλλάξει ριζικά τον ήχο.

 

Θεωρητικά οι κάρτες ήχου πρέπει να προσδίδουν πιστά τον ήχο κάθε ηχογραφούμενης πηγής, αλλά υπάρχουν διαφορές και από κάρτα σε κάρτα. Εξαρτάται από την ποιότητα των κονβερτόρων τους, το επίπεδο θορύβου που εισάγουν στο σήμα, το μέγεθος των buffer που μπορούν να επιτύχουν δίχως προβλήματα και άλλα. Πάντως οι διαφορές έγκεινται στο πόσο καθαρά και σε μεγαλύτερη ανάλυση θα περάσει το σήμα της κιθάρας στον σκληρό.

Για παράδειγμα ηχογραφημένη κιθάρα καρφί σε tascam fw1804 διέφερε από την tapco. Και αυτό είναι κάτι το αναμενόμενο (μόνο και μόνο την διαφορά τιμής να δει κάποιος και το καταλαβαίνει). Στην τασκαμ ακούγονταν πολύ κοντά στον unplugged ήχο της.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αλλά δεν μπορώ να σου την κάνω κατανοητή...και αυτό γιατί χρειάζεται να παίξεις με πολλές κιθάρες για να έχεις απόψη.. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που συμβάλουν στον ήχο μιας κιθάρας, έπειτα πολλές κιθάρες της αγοράζεις και μετα τις μετατρέπεις σε κάτι που να σου ταιριάζει περισσότερο...

 

Τώρα ο ενισχυτής και η κιθάρα είναι αλληλοεξαρτώμενα είδη σαφώς, πάντα θα υπάρχει η έννοια του bottleneck αλλά απο την άλλη υπάρχουν και ειδικά ρυθμιζόμενες κιθάρες για να ανάλογα είδη μουσικής. Δηλαδή μια Μέταλ σρέντερ κιθάρα έχει active μαγνήτες, στενό λαιμό και καμιά φορά 26 τάστα , τρέμολο κτλ. (Για τα ξύλα μην με ρωτάς είμαι άσχετος) αλλα δεν μπορείς να βγάλεις με αυτην την κιθάρα το LOVE IN A TRASHCAN.. δεν πα να βάλεις όποιον ενισχυτή θές. (Λέω εγώ τώρα)

 

 

όπως δεν μπορείς να παίξεις θρασιές με μια jazzguitar -δεν σε βολεύει καταρχήν στο παίξιμο.. ¶ρα υπάρχουν κάποια σταθερά πράγματα όπως το παίξιμο το sustain το attack και το είδος της μουσικής για την οποία είναι φτιαγμένη αυτην η κιθάρα..

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση άλλα είναι το πρώτο μέρος είναι προφανές. Νομίζω ότι συμφωνείς μαζί μου όμως ότι η ηλ.κιθάρα είναι ένα εξαρτώμενο όργανο. Και ότι και να κάνεις μπορεί να πας σπίτι σου και να μην έχεις ποτέ τον ήχο που άκουσες στο μαγαζί...

Το δέυτερο μέρος είναι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο...καθαρές ανεξάρτητες ακουστικές πηγές γαι τεστ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ακομη και μια αλλαγη ποτενσιομετρου κανει ριζικη αλλαγη στον ηχο!)

...Σε σχέση με τί? Δεν έχω πρωτότυπο για να συγκρίνω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση άλλα είναι το πρώτο μέρος είναι προφανές. Νομίζω ότι συμφωνείς μαζί μου όμως ότι η ηλ.κιθάρα είναι ένα εξαρτώμενο όργανο. Και ότι και να κάνεις μπορεί να πας σπίτι σου και να μην έχεις ποτέ τον ήχο που άκουσες στο μαγαζί...

Το δέυτερο μέρος είναι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο...καθαρές ανεξάρτητες ακουστικές πηγές γαι τεστ.

 

Η ηλ. κιθάρα ίσως είναι ΤΟ εξαρτώμενο όργανο για τον ήχο που θα βγάλει.

Τώρα αυτό το δεύτερο μέρος δεν κατάλαβα τι εννοείς. Μιλάς για τεστ μεταξύ καρτών; Ακουστικές πηγές;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ not_guilty δεν μιλάω γενικά για κιθάρες και διάφορους ήχους. Προσπαθώ να καταλάβω εάν μπορώ από μία κιθάρα μπορώ να έχω ήχο οδηγό. Προσπάθησε να σκεφτείς τι ήχο έχει η κιθάρα σου σαν πρωτότυπο όργανο εάν την απεξαρτήσεις από τον ενισχυτή που έχεις. Ξέρω ότι το ερώτημά μου είναι αρκετά θεωρητικό αλλά ψάχνω εάν υπάρχει κάποια μέθοδος μέτρησης.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ boukaw7 τις κάρτες τις σκέφτηκα σαν περισσότερο "ουδέτερα" ηχητικά interfaces (ας πούμε με λιγότερη προσωπικότητα από ένα ενισχυτή). Δεν κάνω τεστ απλά λέω ότι "ομοιειδείς" κάρτες (προδιαγραφών-τιμών) μου δίνουν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα (χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά κάπου κάτι πρέπει να το θεωρήσω αξίωμα)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σκεφτομου και εγω.. γιατι να παω να δωσω ενα σεβαστο ποσο να παρω μια κιθαρα που να εχει φοβερο ηχο αν δεν εχω και τα καταληλα τσιμπραγκαλα :lol: δεν λεω καλο το ονομα αλλα μπορει να μην ακουσω ποτε την διαφορα..

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου