Προς το περιεχόμενο

Προενισχύσεις ακουστικής κιθάρας artec


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, Manolis Arhontoulis said:

και να τα έχετε και τα δύο (με δυο τρύπες στην κιθάρα)

 

Δεν χρειάζεται τρύπημα το mic, μπορεί να βγαίνει το καλώδιο από την τρύπα της ακουστικής στο καπάκι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

 

Δεν χρειάζεται τρύπημα το mic, μπορεί να βγαίνει το καλώδιο από την τρύπα της ακουστικής στο καπάκι.

??????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Manolis Arhontoulis said:

??????

 

 

Το mic μπορεί να προσαρμοστεί μέσα στο σώμα από την τρύπα μπροστά (στο καπάκι), και να πηγαίνει σε εξωτερική προενίσχυση (με phantom power αν είναι πυκνωτικό το mic)/μίκτη για να ρυθμίζεται από εκεί το blend με το piezo.

Δεν χρειάζεται τρύπημα η κιθάρα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

 

Το mic μπορεί να προσαρμοστεί μέσα στο σώμα από την τρύπα μπροστά (στο καπάκι), και να πηγαίνει σε εξωτερική προενίσχυση/μίκτη για να ρυθμίζεται από εκεί το blend με το piezo.

Δεν χρειάζεται τρύπημα η κιθάρα.

Ναι εγώ είπα piezo + μαγνήτη με μικρόφωνο
https://goo.gl/images/Ci8VD9 κατι τετιο δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Manolis Arhontoulis said:

Ναι εγώ είπα piezo + μαγνήτη με μικρόφωνο
https://goo.gl/images/Ci8VD9 κατι τετιο δηλαδη

 

Το κατάλαβα, απλά επειδή δεν αναφέρθηκε ο μαγνήτης από τον OP, πρόσθεσα ότι μόνο για piezo + μικρόφωνο μέσα στο σώμα της κιθάρας (χωρίς μαγνήτη) δεν χρειάζεται άλλη τρύπα στο σώμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δυο. Όντως μια καλή και πιο ανέξοδη λύση είναι ο piezo με εξωτερική προενίσχυση. Σημειώνουμε ότι όντως δεν με ενδιαφέρει ο μαγνήτης. Μάλιστα δεν τον θέλω γιατί θέλω και το ενδεχόμενο του απομονωμένου ήχου του μικροφώνου(εντός) με χρήση της τάπας σε περιπτώσεις feedback. 

Όσον αφορά την RM acoustics δεν βλέπω κάποιο σύστημα με piezo και μικρόφωνο ενώ αντιθέτως έχει πολύ ωραία συστήματα με μικρόφωνο και Piezo για βιολί. Και η Lr Baggs δεν έχει πολύ εύχρηστα συστήματα απ'ότι βλέπω με on board ρυθμίσεις. Δηλαδή για να δώσεις ένα τσικ στην ένταση για να βγεις μπροστά δεν μπορείς να το κάνεις από το πλάι της κιθάρας ας πούμε όπως με τα κλασσικά on board preamps. Και δεν έχει και undersaddle piezo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου