Προς το περιεχόμενο

Εχεις Squier? Ακου τον μάστορα


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως αν εχετε Squier & παρετε τα locking tuners & τα saddles που προτεινει ο master στο βιντεο ΚΡΑΤΗΣΤΕ και τα παλια σε περιπτωση που θελησετε να πουλήσετε την κιθαρα μια τα upgrades κανουν σχεδον ...οσο ολοκληρη η κιθαρα  🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

Παντως αν εχετε Squier & παρετε τα locking tuners & τα saddles που προτεινει ο master στο βιντεο ΚΡΑΤΗΣΤΕ και τα παλια σε περιπτωση που θελησετε να πουλήσετε την κιθαρα μια τα upgrades κανουν σχεδον ...οσο ολοκληρη η κιθαρα  🤣

ναι ρε συ

αν ομως εχεις μια κιθαρα που καθεται σωστα γιατι να μην την αναβαθμίσεις;

ασε που δεν πουλαω πλεον. Μονο χαρίζω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι ρε συ

αν ομως εχεις μια κιθαρα που καθεται σωστα γιατι να μην την αναβαθμίσεις;

ασε που δεν πουλαω πλεον. Μονο χαρίζω

 

 

Συμφωνω,αλλα το να εχεις μια Squier Affinity που εχει ΑΘΛΙΟΥΣ μαγνητες (οι μαγνητες ειναι το 80% του ΗΧΟΥ μιας κιθαρας) και να την αναβαθμίζεις με saddles των 50 ευρω & locking tuners των 70 ευρω....χωρις να αλλαξεις μαγνητες μου φαινεται....καπως....  

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω άλλαξα:

  1. Τάστα (δεν χρειαζότανε αλλά έβαλα jumbo για δοκιμή)
  2. Μαγνήτες
  3. Ηλεκτρικά
  4. Tusq Nut
  5. Έκοψα βίδες στα βαγονάκια

Εγινε τούμπανο!

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Συμφωνω,αλλα το να εχεις μια Squier Affinity που εχει ΑΘΛΙΟΥΣ μαγνητες (οι μαγνητες ειναι το 80% του ΗΧΟΥ μιας κιθαρας) και να την αναβαθμίζεις με saddles των 50 ευρω & locking tuners των 70 ευρω....χωρις να αλλαξεις μαγνητες μου φαινεται....καπως....  

ολες μου οι φτηνες κιθαρες φορανε bill lawrence ή sd. το ξερεις.

και ηλεκτρικα αλλαξα και στις δυο squier αν οχι ολα τα σετ τμηματικα.

οι βιδες...ναι με κοβουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια και μιλησαμε για περασμα χορδων αυτες ειναι οι 2 καλυτερες μεθοδοι

 

αυτη για οσους αλλαζουν χορδες συχνα,ειναι locking αλλα οχι τοσο....locking (οσο η επομενη) ωστε να ταλαιπωρεισαι οταν αλλαζεις τις χορδες

 

 

 

αυτη ειναι η full locking ( σε συνδιασμο με μηδενικα winding (σε κιθαρες με αρκετη γωνια στο headstock ή staggered tuners) δεν ξεκουρδαει με ΤΙΠΟΤΑ (ταλαιπωρει λιγο οταν αλλαζεις χορδες ειδικα στα καντινια αλλα ειναι απιστευτα ΓΡΗΓΟΡΗ οταν τοποθετεις τις νεες χορδες,σε κιθαρες με headstock angle τυπου Gibson βαζω ολες τις νεες χορδες σε 3 λεπτα ) 

 

   

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι άλλο lock tuners. Ban, delete. Πετάξτε τα δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται, ταλαιπωρούν τη χορδή, δυσκολεύουν τη ζωή. Είναι από τις μεγαλύτερες μπαρούφες gadgets όλων των εποχών. (εκτός από τα παλιά wing locks της PRS).  (disclaimer: IMHO μετά από την επαφή μου, το service και την εγκατάσταση  σχεδόν κάθε είδους σε lock tuners)

 

To ίδιο ισχύει και για τα περάσματα χορδής με δέσιμο και ημιδέσιμο, πολλά ή λίγα τυλίγματα.

Δύο βασικά πράγματα ισχύουν: Όχι οverlaps (και μετά δεν πα να κάνεις 400 τυλίγματα στο βαρελάκι) και πάντα κουρδίζουμε up to pitch, από χαμηλότερα προς ψηλότερα, ποτέ αντίθετα, προς αποφυγή τυχόν back lash.

 

Ο ένα και πολύ βασικός τομέας μη ξεκουρδίσματος είναι το straight string pull και ο άλλος, η όσο το δυνατόν μικρότερη γωνία πίσω  από το nut η οποία θα μειώσει την τριβή στο πέρα δώθε της χορδής. 

Κατα τ' αλλα ως βασικό upgrade κι εγώ θεωρώ τους μαγνήτες +μια καλή ταστοδουλειά/service. Έπειτα πας για rewire-pots και αν το όργανο το αξίζει γεωμετρικά (δεν έχει στρεβλώσεις που θα το καθστούν πάντα ελλιπές), γέφυρα-τρεμ, nut, και τελευταία tuners.

 

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2019 στις 3:40 ΜΜ, Superfunk είπε

 

 

Συμφωνω,αλλα το να εχεις μια Squier Affinity που εχει ΑΘΛΙΟΥΣ μαγνητες (οι μαγνητες ειναι το 80% του ΗΧΟΥ μιας κιθαρας) και να την αναβαθμίζεις με saddles των 50 ευρω & locking tuners των 70 ευρω....χωρις να αλλαξεις μαγνητες μου φαινεται....καπως....  

Μιλώντας για αναβάθμιση (prewired) σε μαγνήτες, έχει αγοράσει κάποιος από αυτό το site και τι χρέωση υπάρχει σε shipping & taxes ? https://920dcustom.com/collections/920d-loaded-pickguards/products/920d-loaded-pickguard-fender-classic-72-telecaster-tele-thinline-sh-2-sh-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου