Προς το περιεχόμενο

ποιός από τους 2 ήχους σας αρέσει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπααα ακομα μπορει να γυρισει...

μετραει χρονος;

ημιχρονο πήγαμε;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπααα ακομα μπορει να γυρισει...

 

  Μπαααα, σε αυτό το σάιτ το chorus είναι "παρεξηγημένο", για να μην πω τίποτ'άλλο...🤐,  αλλά μάλλον φταίει γι αυτό η 10ετια των '80ς, οπότε απ'τα αποδυτήρια κερδάει το πρώτο κλιπάκιον... ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά... Γενικώς μιλώντας, δεν μου πολυαρέσει το chorus για single note lines, για ακόρντα ίσως. Για την ιστορία,  ούτε ο Stern, ούτε ο Metheny χρησιμοποιούν chorus. Ο Sco ναι,  τουλάχιστον παλιότερα, και ήταν πολλοί εκείνοι που προσπάθησαν να αντιγράψουν τον συγκεκριμένο ήχο, αλλά χωρίς το φραζάρισμα ακούγεται σαν  Cure-μπαντάρα, φυσικά,  αλλά δεν νομίζω πως μιλάμε για κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pipityri said:

Εγώ δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά... Γενικώς μιλώντας, δεν μου πολυαρέσει το chorus για single note lines, για ακόρντα ίσως. Για την ιστορία,  ούτε ο Stern, ούτε ο Metheny χρησιμοποιούν chorus. Ο Sco ναι,  τουλάχιστον παλιότερα, και ήταν πολλοί εκείνοι που προσπάθησαν να αντιγράψουν τον συγκεκριμένο ήχο, αλλά χωρίς το φραζάρισμα ακούγεται σαν  Cure-μπαντάρα, φυσικά,  αλλά δεν νομίζω πως μιλάμε για κάτι τέτοιο. 

ξέρω ότι ο Πατ δεν χρησιμοποιεί chorus. Αυτη η ρύθμιση όμως μου το θύμισε και το σκάλισα λίγο και γι αυτό ήθελα γνώμες.

Δηλαδή λες ότι αυτό που άκουσες σου ακούστηκε σαν Cure?

ενδιαφέρον...!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tamtam said:

By the way, ποιο chorus είναι ;
(όχι ότι θα αγόραζα ποτέ chorus, αλλά έτσι, για την ιστορία 🙂

στους ήχους τα chorus/delay είναι του Behringer v amp pro και αλλάζει μόνο το setting του chorus και στο lexicon έχει plate reverb στο ένα κανάλι και chorus (ξανά) στο άλλο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ξέρω ότι ο Πατ δεν χρησιμοποιεί chorus. Αυτη η ρύθμιση όμως μου το θύμισε και το σκάλισα λίγο και γι αυτό ήθελα γνώμες.

Δηλαδή λες ότι αυτό που άκουσες σου ακούστηκε σαν Cure?

ενδιαφέρον...!

Όχι,  εννοούσα πως όταν εγώ προσπαθούσα να μιμηθώ αυτόν τον ήχο ακουγόμουν σαν Cure. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου