Προς το περιεχόμενο

πολυκαναλο η καρτα ηχου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει μια επιλογή normalize audio στα προγράμματα που γράφουν cd και λογικά αυτή στο δημιουργεί το πρόβλημα

 

Αυτό έλεγα κι εγώ παραπάνω.

 

Κάπου θα είναι τικαρισμένο κάτι που δε θέλουμε

(όπως κατ' αντιστοιχία κάποια dvd authoring προγράμματα που έχουν ως default ρύθμιση να ρίχνουν τη στάθμη των audio καναλιών κατά 3dB)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο ειταν τελικα :D ξερετε ειμουν ορκισμενος του ''hardware'' και ειδαν και επαθαν να με κανουν να ασχοληθω με τα ''βρωμοπετσε''.Υπομονη...σιγα σιγα...θα τα μαθουμε.Και παλι Thanks ρε παιδια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το glass master με την εγγραφή CD μέσω CD-recorder;

 

Νομίζω ότι τα CD-recorders δεν κάνουν λάθος' date=' άλλωστε χρησιμοποιούνται για εφαρμογές που απαιτείται 100% πιστότητα (π.χ. backup σε CD, προγράμματα). Το λάθος που μπορεί να υπάρχει στoν ήχο των audio CDs (και για αυτόν το λόγο στο στάνταρ τους προβλέπεται και έξτρα error correction code πληροφορία στο δισκάκι) οφείλεται στην ανάγνωση (π.χ. jitter).[/quote']

 

ειπα εγω οτι εχει σχεση?για ψηφιακα λαθη μιλησα και το ανεφερα!και φυσικα ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει ασχετως της πραγματικοτητας :D

 

Κάτσε βρε παιδί γιατί μπερδεύτηκα: θες να πεις ότι αν γράψω ένα αρχείο audio ως το track 1 ενός audio cd μέσω του cd-recorder μου υπάρχει περίπτωση να γραφτούν διαφορετικά δεδομένα στο δισκάκι; (Εξαιρείται εννοίται hardware λάθος, π.χ. χαλασμένη laser beam ή ελαττωματικο CD.)

 

αν γραψεις σε διάφορα cd recorder απο αναλογικη πηγη , το πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν αλλοιωσεις λογω διαφορας στους κονβερτορες των recorders που θα χρησιμοποιήσεις .

Αν γράψεις ομως απο ψηφιακη πηγη θα γινουν ή καθολου ή τοσα λιγα λαθη που θα ειναι αμελητεα . Γιατι μην ξεχνατε οτι τα bit sto cd συνοδευονται απο ενα bit ομοτιμιας για καθε λεξη (parity bit)

http://en.wikipedia.org/wiki/Parity_bit

κατι που ελαχιστοποιει την εκπομπη και ληψη λανθασμενου κωδικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το glass master με την εγγραφή CD μέσω CD-recorder;

 

Νομίζω ότι τα CD-recorders δεν κάνουν λάθος' date=' άλλωστε χρησιμοποιούνται για εφαρμογές που απαιτείται 100% πιστότητα (π.χ. backup σε CD, προγράμματα). Το λάθος που μπορεί να υπάρχει στoν ήχο των audio CDs (και για αυτόν το λόγο στο στάνταρ τους προβλέπεται και έξτρα error correction code πληροφορία στο δισκάκι) οφείλεται στην ανάγνωση (π.χ. jitter).[/quote']

 

ειπα εγω οτι εχει σχεση?για ψηφιακα λαθη μιλησα και το ανεφερα!και φυσικα ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει ασχετως της πραγματικοτητας :D

 

Κάτσε βρε παιδί γιατί μπερδεύτηκα: θες να πεις ότι αν γράψω ένα αρχείο audio ως το track 1 ενός audio cd μέσω του cd-recorder μου υπάρχει περίπτωση να γραφτούν διαφορετικά δεδομένα στο δισκάκι; (Εξαιρείται εννοίται hardware λάθος, π.χ. χαλασμένη laser beam ή ελαττωματικο CD.)

 

αν γραψεις σε διάφορα cd recorder απο αναλογικη πηγη , το πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν αλλοιωσεις λογω διαφορας στους κονβερτορες των recorders που θα χρησιμοποιήσεις .

Αν γράψεις ομως απο ψηφιακη πηγη θα γινουν ή καθολου ή τοσα λιγα λαθη που θα ειναι αμελητεα . Γιατι μην ξεχνατε οτι τα bit sto cd συνοδευονται απο ενα bit ομοτιμιας για καθε λεξη (parity bit)

http://en.wikipedia.org/wiki/Parity_bit

κατι που ελαχιστοποιει την εκπομπη και ληψη λανθασμενου κωδικα .

 

μπορει να ειναι αμελητεα για σενα,οχι ομως για την παγκοσμια μουσικη βιομηχανια :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δεν ειναι ευκολο να αντιγραψεις ακριβως μια ψηφιακη πληροφορια σε ενα cdr και ειδικα οταν προκειται για την αντιγραφη ενος οριτζιναλ εργοαστασιακου τυπωμενου cd ειναι αδυνατο να το κλωνοποιησεις ολοιδιο. Και καποιοι λενε οτι δεν ακουγεται το ιδιο(τεραστια συζητηση) . Εγω αυτο δε μπορω να το ξεχωρισω και δε παιρνω θεση .

 

maze μηπως χρησιμοποιεις με λαθος τροπο τα emoticons?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
κοιταξε...το θεμα πρεπει να το κοιταξεις απο 2 οπτικες γωνιες...

--α) η πρωτη εχει να κανει με τους convertors τοσο της καρτας οσο και του πολυκαναλου

Απο ποια χαρακτηρηστικα φαινονται οι καλοι convertors;

Τι πρεπει να κοιταμε;Εκτος τα bit και Khrz;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δεν ειναι ευκολο να αντιγραψεις ακριβως μια ψηφιακη πληροφορια σε ενα cdr και ειδικα οταν προκειται για την αντιγραφη ενος οριτζιναλ εργοαστασιακου τυπωμενου cd ειναι αδυνατο να το κλωνοποιησεις ολοιδιο. Και καποιοι λενε οτι δεν ακουγεται το ιδιο(τεραστια συζητηση) . Εγω αυτο δε μπορω να το ξεχωρισω και δε παιρνω θεση .

 

maze μηπως χρησιμοποιεις με λαθος τροπο τα emoticons?

 

http://web.ncf.ca/aa571/daefaq.htm

 

Σύμφωνα με το τεστ στο κάτω μέρος της σελίδας είναι δυνατή η πιστή (100%) αντιγραφή CD και το κάψιμό τους, χρησιμποιώντας φτηνό εξοπλισμό (παλιά Plextor drives της σειράς). Ειλικρινά μπορεί να είμαι κολλημένος αλλά δε μπορώ να βρω που μπορεί να υπάρξει λάθος στην *ψηφιακή* διαχείριση ενός audio σήματος (είπαμε όχι λάθη από φτηνό/ελαττωματικό hardware). Δηλαδή τα CD δεν είναι ψηφιακά μέσα αποθήκευσης; Γιατί περιμένουμε όταν αντιγράφουμε 1 αρχείο μεταξύ 2 σκληρών δίσκων να αντιγραφεί το ίδιο αλλά όχι μεταξύ 2 CD; Δηλαδή το drive μου δε μπορεί να διαβάσει σωστά ένα CD μουσικής αλλά δεν πρόκειται ποτέ να διαβάσει λάθος το CD του Cubase κατά την εγκατάσταση;

 

Βέβαια είναι προφανές ότι όταν στην αλυσίδα εμφανίζονται ADC / DAC τότε το θέμα πια είναι πιο σύνθετο και μπαίνουν άλλα θέματα και σφάλματα.

 

Αλλά ρε γμτ γράφω 1 κομμάτι με 1 VST instrument να παίζει 5 νότες και το σώζω ως bass.wav. Αν κάψω το κομμάτι σε 1 audio cd δε θα γραφτούν αυτά τα ίδια bytes στο μέσο; Ή παραβλέπω κάτι; Ειλικρινά πιστεύω ότι το θέμα με ενδιαφέρει άμεσα (και πιθανώς και άλλους) γιατί καλώς ή κακώς τα CD-R είναι αρκετά χρήσιμα ως μέσα διακίνησης demo ή άλλων μικρών κυκλοφοριών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα ίσως να είναι στην τελική μια παρεξήγηση.

 

Πρόβλημα υπάρχει όταν αντιγράφουμε ένα cd. Έπειτα το αντεγραμμένο το χρησιμοποιούμε για να αντιγράψουμε ένα δεύτερο. Το δεύτερο ένα τρίτο και πάει λέγοντας. Αυτό εμφανίζεται όταν έχουμε ένα 40x recorder και αντιγράφουμε σε 40x ή σε πολύ κοντινή του ταχύτητα.

Κάπως λέγεται αυτό το πρόβλημα αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...

Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι όταν το pc διαβάζει γρήγορα 1 drive και ταυτόχρονα γράφει γρήγορα κάποια κομμάτια τού "διαφεύγουν". Έτσι από ένα cd που του έχουν διαφύγει πληροφορίες, παράγεται άλλο, από το οποίο στην πορεία θα διαφύγουν πληροφορίες κτλ κτλ κτλ

 

Γι' αυτόν τον λόγο και κατά την κοπή, από ένα cd οδηγό παράγονται τα υπόλοιπα. Αλλιώς για να μην έχουμε απώλειες, αντιγράφουμε σε μικρές ταχύτητες, αλλά ποιος περιμένει....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε...το θεμα πρεπει να το κοιταξεις απο 2 οπτικες γωνιες...

--α) η πρωτη εχει να κανει με τους convertors τοσο της καρτας οσο και του πολυκαναλου

Απο ποια χαρακτηρηστικα φαινονται οι καλοι convertors;

Τι πρεπει να κοιταμε;Εκτος τα bit και Khrz;

 

Μάλλον χρειάζονται πολλά μεγέθη και μετρήσεις για να μπορεί κανείς να κρίνει το πόσο καλός είναι DAC/ADC μιας κάρτας, σε σημείο που αμφιβάλλω οι πιο πολλοί αν θα καθόμασταν να τα δούμε. :) :)

 

π.χ. http://www.pcavtech.com/soundcards/compare/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά είναι πολλά (βάθος ανάλυσης και δειγματοληψίας, χρησιμοποιούμενοι αλγόριθμοι κτλ). Όλα αυτά ως τελικό συμπέρασμα έχουν το πόσο πειστικά θα περάσει ένας αναλογικός ήχος σε ψηφιακή μορφή και πόσο πειστικά και ίδιος θα είναι όταν ξαναεπανέλθει από την ψηφιακή του μορφή στην αναλογική.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου