Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφώντας το Medley, Mark For Life "The First Riff"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σε συνέχεια του θέματος Mark For Life "The First Riff" Medley - Noiz.gr members  που είναι... συνέχεια του To πρωτο riff που ακουσα και με "κατεστρεψε", σκέφτηκα πως με δεδομένα τα βίντεο και τον ήχο, καλό θα ήταν να πουν οι συμμετέχοντες τι χρησιμοποίησαν για να γράψουν τον ήχο. Ξέρω πως ο παραγωγός του βίντεο σίγουρα θα έχει επέμβει καλλωπιστικά σε κάποια αλλά ακόμα καλύτερα θα μπορούσε και αυτός να προσθέσει ότι θυμάται. 

 

 

Ξεκινάω εγώ που έγραψα το 08 yameth : All Right Now στο 02.51.

 

Κιθάρα: Gibson Les Paul 60's Tribute 

Πετάλι: Fulltone OCD

Ενισχυτής: Roland Cube 30X - Black Panel preset - Recording Out

Κάρτα ήχου: SPL Creon - line in

DAW: Cubase 9

Plugin: Torpedo Wall of sound (cabinet simulator) 4X12, SM57 mic.

 

Ούτε compressor, ούτε EQ! Δεν ασχολήθηκα καν.

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνεχίζω με το intro του Crazy Train στο 0:55. Όλα έγιναν με plugins πέρα από την κιθάρα.

 

Κιθάρα: Tokai TTE-50 με Dimarzio Chopper T στη γέφυρα

Virtual Overdrive: Mercuriall MSD-1 simulation

Amp sim: Mercuriall Spark, Plexi model

Impulse Responses: OwnHammer Marshall 4x12 με Celestion G12T-75

Chorus: Mercuriall WS-1

 

Κάρτα ήχου: Focusrite Scarlett 2i2 (1st gen)

DAW: Reaper

 

Δεν υπήρξε από μέρους μου καμία post επεξεργασία, προσπάθησα να φτάσω όσο πιο κοντά στο original γινόταν.

 

Ορίστε και τα Isolated tracks.

Crazy Train intro riff (iso).wav

  • Like 6

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δικό μου στο 3.41 στο βίντεο του Σπύρου (και το σχεδόν 1 λεπτό που παραθέτω επίσης) έχω ήδη γράψει κανα δυό πράγματα. Η όλη ιστορία δεν ήταν καθόλου εύκολη παρ όλο που με τα σημερινά δεδομένα το σόλο του 1965 είναι σχετικά βατό. Όμως επειδή κυνηγάω τις λεπτομέρειες έπρεπε να κάνω ορισμένα πραγματάκια για να το ματσάρω όσο καλύτερα γίνεται:

1. Το κομμάτι αρχικά ηχογραφήθηκε σχεδόν μισό τόνο κάτω σε C#. Αργότερα κυκλοφόρησε το ίδιο σε πιό γρήγορη ταχύτητα και παίζει σε D. Επρεπε συνεπώς να το εντοπίσω. Το πέρασα σε ένα track και στη συνέχεια έφτιαξα tempo track που κυμαίνεται περίπου στο 122 μέσο όρο από 119 έως 125 και έκανα συγχρονισμό τα μέτρα του για να μπορέσω να περάσω midi drums πάνω του.

 

2. ο Hilton Valentine παίζει το κομμάτι με μια 12χορδη ηλεκτρική Rickenbacker 1993/12 που προφανώς δεν διαθέτω. Συνεπώς έκανα double tracking παίζοντας το ρίφ σε δυό θέσεις με μια οκτάβα απόσταση.

3. τα τύμπανα τα ματσάρισα ακουστικά με το ezdrummer 2 ψάχνοντας ιδιαίτερα το ξερό και κουδουνιστό ταμπούρο 

4. Το μπάσο αναγκαστικά το έπαιξα με το δικό μου άταστο προσομοιώνοντας όπου χρειαζόταν την πένα ή το δάχτυλο.

5. Αντί φωνής του Eric Burdon πέρασα ένα B3

 

Συνοπτικά χρησιμοποίησα τα παρακάτω:

Squier tele /Bill Lawrence, Neck κάτω οκτάβα, Bridge πάνω οκτάβα+CLA metal pedal pluggin - DI (2 tracks + 2 tracks rhythm όπου υπήρχαν)

Harper fretless bass Bridge - DI

EZ drummer 2

Fishman Triple play B3 simulation

Joyo American Sound>Behringer V amp pro (sim Vox AC30 clean 2X12) >Lexicon MX200

 

καρτα ήχου Focusrite 6i6 / AKG K240DF

Cubase 5

 

εδώ το δικό μου βίντεο πλήρες

it's_my_life2.mpg

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου riff ήταν το Creeping Death των Metallica.

 

Κιθάρα: Jackson RR5

 

Virtual Overdrive: Mercurial TSC 808 Core

Amp Sim: Emissary (Lead Tight Preset)

Impulse Responses: NadIR (Frediman Preset)

 

Κάρτα ήχου: Komplete Audio 6

DAW: Cubase 5

 

Δεν πείραξα κάτι άλλο στο track εκτός από ένα Noise Reduction από το Guitar Rig 5 που έβαλα γιατί ήταν λίγο θορυβώδες το preset.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έγραψα το Immigrant Song στο 01:09 με μια prs special 1987 και μια  pod hd 500 custom tone  ξερα.

Χρησιμοποίησα απο το Cubase 5 και τα waves, eq, reverb και delay. Όπως και σε όλα τα tracks που μου στείλανε οι συμμετέχοντες εκτος του  dimsonic που μου έστειλε έτοιμο κλιπ και δεν μπορούσα να κάνω και πολλα.

 

Το μπάσο που έγραψα σε όλα τα κομμάτια ήταν ένα harley benton jb75mn κι αυτο πάνω στην hd500 που έχει προσομοιωσεις ενισχυτων και για μπασο.

Μόνο eq απο το cubase έβαλα, ενώ  στο NIB προσθεσα overdrive και wah σε μια θέση μονιμα, και στου gvour το κομματι που έβαλα λιγο compressor.

 

 Τύμπανα απο τα ludwig του metal machine (easydrummer 1), αλλά multichannel και flat απο το vsti και φτιαγμένα στο cubase τα eq βάθη balance κλπ.

 

Κάτι keyboards και percussion απο το halion του cubase.

Γενικότερα δεν άνοιξα βαρια vsti.

 

Mastering έκανα με το  slate digital fg-x.

Κάρτα μια σεμνή steinberg ur22mkii

Video editing με το free vsdc.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το too drunk to fuck ηχογραφήθηκε με

fender strat classic player, κάρτα Focusrite Scarlett 2i4 1st gen ,Reaper DAW με plugin τη free έκδοση του Guitar Rig 5 από το οποίο χρησιμοποιήθηκε ο μοναδικός ενισχυτής που περιλαμβάνεται σε αυτή την έκδοση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anaks είπε

 Το too drunk to fuck ηχογραφήθηκε με

fender strat classic player, κάρτα Focusrite Scarlett 2i4 1st gen ,Reaper DAW με plugin τη free έκδοση του Guitar Rig 5 από το οποίο χρησιμοποιήθηκε ο μοναδικός ενισχυτής που περιλαμβάνεται σε αυτή την έκδοση.

Οφειλω να πω οτι η κιθάρα σου μαζί με τη lp του yameth (οπτικά και ηχητικα) με εντυπωσίασε.

φανταστικά νερά το μπράτσο και το κόβω και στο  radius που γουστάρω.

 

ΥΓ Το ριφ αν δοκιμάσεις να παίζεις τη Λα στην 5η χορδή (open) θα βγαίνει πιο καθαρο, και θα ειναι και πιο εύκολο.

Τουλάχιστον έτσι το δοκιμασα εγω στο μπάσο και μου βγήκε νεράκι.

2 δάχτυλα μόνο χρησιμοποίησα. Δείκτη και μέσο.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Trooper - trooper

 

κιθαρα μια ταπεινη jackson js30 με set jb/59 και μπλοκαρισμενο floyd 

περασμενη απο το zoom g3x ,ΒG Crunch amp + t screamer, σε μια m-audio 2x2m και γραμμενο με το nuendo 4

εφε κλπ ο μαεστρος!!!!!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Οφειλω να πω οτι η κιθάρα σου μαζί με τη lp του yameth (οπτικά και ηχητικα) με εντυπωσίασε.

φανταστικά νερά το μπράτσο και το κόβω και στο  radius που γουστάρω.

 

ΥΓ Το ριφ αν δοκιμάσεις να παίζεις τη Λα στην 5η χορδή (open) θα βγαίνει πιο καθαρο, και θα ειναι και πιο εύκολο.

Τουλάχιστον έτσι το δοκιμασα εγω στο μπάσο και μου βγήκε νεράκι.

2 δάχτυλα μόνο χρησιμοποίησα. Δείκτη και μέσο.

 

😮 Thanks!!! 

9.5 radius έχει. Αν είχα και καινούργιες χορδές θα έβγαινε πιο ωραίο.

Έχεις δίκιο για τη θέση που λες να το παίξω. Θα έβγαινε πιο λαμπερό. Ο λόγος που το έπαιξα εκεί και βασάνισα τον εαυτό μου είναι από ψυχολογικό, νευρωτικό κόλλημα επειδή είδα τον east bay ray σε live να το παίζει εκεί.

Ακόμα, δεν κρύβω ότι δυσκολεύτηκα να το παίξω στη συγκεκριμένη ταχύτητα. Είχα χρόνια να παίξω τόσο γρήγορα (ναι… αυτό ήταν γρήγορο για μένα )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου