Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή μέχρι τα 1500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μου αρέσει που βλέπεις μπροστά, αλλά νομίζω έχεις βάλει πολύ ψηλά τον πήχυ.

Βολεύεσαι γι αυτό που θες με έναν boss katana 100 μην πω και 50.

 

Συμφωνώ με τον dimsonic. Είναι δύσκολοι καιροί, άσε τα χρήματα στην άκρη για όταν θα έχει πάρει λίγο μπροστά η φάση και ως τότε κάνεις ανετότατα και αρκετά ποιοτικά τη δουλειά σου με έναν Boss Katana.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..και εγω θα σου προτεινω πιο φτηνες λυσεις

https://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe_iv.htm?ref=search_prv_5

https://www.thomann.de/gr/fender_pro_junior_iv.htm?ref=search_prv_6  (εξαιρετικος για blues)

και τα αντιστοιχα μεταχειρισμενα τους βεβαια..

και κρατανε και αξιοπρεπως την αξια μεταπωλησης τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

μου αρέσει που βλέπεις μπροστά, αλλά νομίζω έχεις βάλει πολύ ψηλά τον πήχυ.

Βολεύεσαι γι αυτό που θες με έναν boss katana 100 μην πω και 50.

 

Αυτή την στιγμή έχω έναν roland cube ενισχυτή οπότε δεν θα ήθελα να πάω σε έναν ενισχυτή που είναι και αυτός για εξάσκηση και λίγο καλύτερος από αυτόν που ήδη έχω αλλά σε έναν καλό ενισχυτή που θα με βοηθήσει να πορωθω ακόμα περισσότερο και να βρω τον δικό μου ηχο. Ο λόγος που δεν έχω ιδέα και ζητάω την γνώμη άλλων είναι επειδή στην περιοχή μου δεν έχω ενισχυτές να δοκιμάσω έτσι προσπαθώ να καταλάβω όσο γίνεται καλύτερα τον ήχο του κάθε ενισχυτή και το ποιος ειναι καλύτερος για εμένα ώστε να αποφασίσω. Επίσης ο καθηγητής μου ήταν αυτός που μου είπε ότι χρειάζομαι κάτι τέτοιο και έτσι άρχισα να το ψάχνω. 

Δεν θα έψαχνα καν για να αγοράσω έναν τέτοιο ενισχυτή εάν δεν ήταν η ώρα για αλλαγή 

 

Επεξεργασμένο από Nikiforos Gavgiotakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας καλος ενισχυτης χρειαζεται παντα,  καθως απο 'κει κρινεται, εν πολλοις, ο ηχος σου. Αυτοι που σου προταθηκαν δεν πολυκανουν για εξασκηση στο σπιτι, αλλα εαν εχεις την δυνατοτητα να τον εχεις μονο για προβες και λαιβ, θα ευχαριστηθεις ηχο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτοι που σου προταθηκαν δεν πολυκανουν για εξασκηση στο σπιτι

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ενισχυτής λυχνίας δεν κάνει για εξάσκηση στο σπίτι έτσι κι αλλιώς.

 

Εξάσκηση κάνεις και με ακουστικά και πολυεφε μια χαρά..

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Nikiforos Gavgiotakis said:

Αυτή την στιγμή έχω έναν roland cube ενισχυτή οπότε δεν θα ήθελα να πάω σε έναν ενισχυτή που είναι και αυτός για εξάσκηση και λίγο καλύτερος από αυτόν που ήδη έχω αλλά σε έναν καλό ενισχυτή που θα με βοηθήσει να πορωθω ακόμα περισσότερο και να βρω τον δικό μου ηχο. Ο λόγος που δεν έχω ιδέα και ζητάω την γνώμη άλλων είναι επειδή στην περιοχή μου δεν έχω ενισχυτές να δοκιμάσω έτσι προσπαθώ να καταλάβω όσο γίνεται καλύτερα τον ήχο του κάθε ενισχυτή και το ποιος ειναι καλύτερος για εμένα ώστε να αποφασίσω. Επίσης ο καθηγητής μου ήταν αυτός που μου είπε ότι χρειάζομαι κάτι τέτοιο και έτσι άρχισα να το ψάχνω. 

Δεν θα έψαχνα καν για να αγοράσω έναν τέτοιο ενισχυτή εάν δεν ήταν η ώρα για αλλαγή 

 

να υποθέσω ότι ακόμα δεν έχεις περάσει κάν στη Κέρκυρα.

να υποθέσω επίσης όταν περάσεις θα μείνεις σε κάποιο νοικιάρικο διαμέρισμα.

....όπου θα βάλεις twin reverb?

και στο πόσο θα κάνεις εξάσκηση.

Μείνε με τον cube....και κράτα μερικά φράγκα για μπύρες στα μπαράκια που θα βγαίνεις και θα συναντάς άλλους μουσικούς.

Είναι πολύ νωρίς για να δοκιμάσεις ενισχυτές και ήχους...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ με τη σειρά μου να πω ότι μάλλον αυτοί οι ενισχυτές είναι πολύ δυνατοί για σπίτι 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικές οι απόψεις που εκφράζονται για την εξοικονόμηση χρημάτων στην παρούσα φάση, αλλά εφόσον γουστάρεις και έχεις μπει στο τρυπάκι (και μπορείς να διαθέσεις και αυτό το ποσό), κατ'εμέ καλύτερο για τη δική σου εξέλιξη θα είναι να κάνεις το κομμάτι σου, μα θα βρεις τρόπο να τα βγάλεις πέρα. Σαν φοιτητής τα πρώτα χρόνια έμενα σε φοιτητοπολυκατοικία, σε μια γκαρσονιέρα 15 τετραγωνικά, και το μισό χώρο του δωματίου τον έπιανε αρχικά ένας Mesa Caliber50+ combo, μετά ένας Mesa DC-3, και τέλος το rack σύστημα που έπαιζα με Yamaha DG-1000 preamp, Mesa 20/20 τελικό, Lexicon εφέ και 2 καμπίνες Carvin 2x12.. όσο για τον παππού στον οποίον έδινα το ενοίκιο κάθε μήνα, του είχα κάνει την ερώτηση αν τον ενοχλεί καμιά φορά η ένταση του ήχου, και μου έλεγε "όχι παιδί μου, να παίζεις και πιο δυνατά που μ'αρέσει να σ'ακούω", χαχα.. Και στην τελική άμα κάτσει πρόβλημα και δεν μπορείς να μελετήσεις με τον ενισχυτή που θα πάρεις, είτε παίζεις από τα ηχεία του υπολογιστή χρησιμοποιώντας free software, είτε αγοράζεις αργότερα κάποιο φτηνό μηχάνημα ακριβώς για αυτή τη δουλειά και καθάρισες (300 ευρώ έχει ο Yamaha THR10, και έχει κάνει ευτυχισμένους χιλιάδες για αυτόν ακριβώς το λόγο).

 

Υ.Γ.: Μένω Ηράκλειο.. Αν κάνεις καμιά βόλτα κατά δω, μπορείς να ακούσεις τον Mesa LoneStar Classic που έχω τώρα, κι αν σου αρέσει μπορεί να το συζητήσουμε για πώληση, μιας που δεν αποκλείω να τον δώσω κάποια στιγμή για οικονομικούς λόγους.. επίσης έχω φίλο ο οποίος κατασκευάζει, κάνει live και έχει στην κατοχή του πολλούς high end και vintage ενισχυτές, οπότε ανά περιόδους κάποιοι από αυτούς φεύγουν.. πράγμα που σημαίνει ότι ίσως να μπορείς να δοκιμάσεις κάτι και από κει.

Επεξεργασμένο από fusionakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

ΚΑΝΕΝΑΣ ενισχυτής λυχνίας δεν κάνει για εξάσκηση στο σπίτι έτσι κι αλλιώς.

Εξάσκηση κάνεις και με ακουστικά και πολυεφε μια χαρά..

αυτο
 

6 λεπτά πριν, fusionakis είπε

.. όσο για τον παππού στον οποίον έδινα το ενοίκιο κάθε μήνα, του είχα κάνει την ερώτηση αν τον ενοχλεί καμιά φορά η ένταση του ήχου, και μου έλεγε "όχι παιδί μου, να παίζεις και πιο δυνατά που μ'αρέσει να σ'ακούω", χαχα..

Ξεχασες να μας πεις ομως οτι του ειχε τελειωσει η μπαταρια απο το ακουστικο βαρηκοιας. 🤣

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέργως δεν είχε τέτοιο θέμα.. απλά μας χώριζαν δύο όροφοι. 🙂 Κατά τα άλλα περίεργος παππούς, με αρκετές λόξες, αλλά για κάποιο λόγο εμένα και η φάση μου του άρεσε (μέχρι και τραπέζι μου είχε κάνει σε μένα και μια άλλη φοιτήτρια, σαν τους πιο αγαπημένους τους και καλά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου