Προς το περιεχόμενο

Θέλω πιο.....βαρειές χορδές για ηλεκτρική...αλλά και bends


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώστε τα φώτα σας,θέλω τις πιο βαρειές (χοντρές) χορδές για ηλεκτρική απο τις 11ρες που φοράω,αλλά να μπεντάρουν...βασικά θέλω τις πιό .....χοντρές που υπάρχουν...πείτε μάρκα και νούμερο.....θανκ γιου μετα πολλών βερυματσίων...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν έπαιζα με 11καρες οι πιο μαλακές που είχα βρει ήραν οι dimebag της DR.

 

 

Δε με ενδιαφέρουν αν είναι μαλακές ή σκληρές....ας είναι και απο ...τιτάνιο....απλά θέλω ότι πιο χοντρό και βάρβαρο μπορώ να βάλω για νορμάλ κούρδισμα όπως είπε παραπάνω ο janick...πριονίζω το nut και τον καβαλλάρη χαλαρά.......ευχαριστώ πάντως

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αν σου κανει κατι τετοιο

http://www.daddario.com/DADProdDetail.aspx?CodaID=632&ID=1&Class=AABA

 

αλλιως αρχισε τους καφροπειραματισμους με μπασσοχορδες

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αν σου κανει κατι τετοιο

http://www.daddario.com/DADProdDetail.aspx?CodaID=632&ID=1&Class=AABA

 

αλλιως αρχισε τους καφροπειραματισμους με μπασσοχορδες

8)

 

 

13ρες ε ? 8) 8) ....γοητευτικό.....το μόνο που πρόσεξα είναι ότι κουρδίζεις πλέον σε Μι αντί Λα,έτσι ? δηλαδή για να παίξεις με γκρούπ πάμε για κάπο στο 4ο ή κάνω λάθος ?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε,γιατί θες τόσο χοντρές χορδές??Εγώ είχα 11άρες και όταν άρχισα σόλο και τέτοια(τώρα δηλαδή)έβαλα 9άρες.Οι 10άρες μπορεί να ήταν καλύτερη λύση αλλά anyway.Πάντως bend σε χορδές-παλαμάρι δε μου φαίνεται και τόσο υποφερτό φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το attack τους είναι απίστευτα χορταστικό.....το θέμα υποφερτού ή όχι παίζει.Παίζω 28 χρόνια,στις 11ρες όταν μπεντάρω αρκετές φορές περνάει η σόλ κάτω απο τη Μι μπάσσο,χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό,απλά εγώ δεν καταλαβαίνω πια απο την τάση των χορδών.Οπότε θέλω τις πιό βαρειές αλλά και σε νορμάλ κούρδισμα.Μάλλον πρέπει να στραφώ στις 12ρες που είπε ο Janick.Και κακά τα ψέμματα,οι 9ρες ρε παιδιά ηχούν σα....μαντολίνο με fuzz....

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Dimicupo, μία παρατήρηση. Αν ανέβεις gauge θα θέλει όχι μόνο σχετικά μεγαλύτερη δύναμη για το ίδιο bend αλλά και περισσότερη σχετική αύξηση της τάσης για την ίδια αύξηση του τόνου. Εννοώ, ότι αν τώρα κάνεις ένα bend την 11άρα χορδή G και την φτάνεις μέχρι κάτω από την E (!) και αυτό αντιστοιχεί σε μία διαφορά 3-4 ημιτόνια (τόση?), με τη 12άρα αντίστοιχη ακόμα και αν καταφέρεις το ίδιο πράγμα (ΟΚ αργά η γρήγορα θα το καταφέρεις) η αύξηση του τόνου για το ίδιο bend θα είναι λίγο μικρότερη.

 

Λίγο πιο τεχνική περιγραφή (έλα dimi..... το ξέρω ότι το κατέχεις το σπορ)

 

Η σχέση τάσης και θεμελιώδους συχνότητας (για δεδομένο πάχος χορδής) είναι μη γραμμική και συγκεκριμένα η συχνότητα είναι ανάλογη της ρίζας της τάσης. Όσο πιο ψηλά βρισκόμαστε στην τάση τόσο πιο "οριζόντια" η καμπύλη συχνότητας - τάσης. Δηλαδή πιό μεγάλη η σχετική αύξηση της τάσης για την ίδια αύξηση της συχνότητας.

 

Αυτός εδώ έχει τις εξισώσεις -κάπως- μαζεμένες.

http://www.noyceguitars.com/Technotes/Articles/T3.html

 

¶σχετο...τις τραβάς όλες τις χορδές? Μήπως θα σου κάνει κάποιο σετ τύπου Zakk Wylde 10-60? Μάλλον υθα πρέπει να υπάρχει και κάτι ανάλογο σε 11άρες. Δηλαδή οι κάτω χορδές normal διατομές και οι τυλιχτές είναι πολύ χοντρές για αυτό που ψάχνεις τέλος πάντων..... :wink: :wink:

 

¶σχετο: Στο σπίτι έχεις σφυρί ή με το χέρι τις καρφώνεις όλες τις πρόκες? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου