Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, Tamtam said:


Γιατί υπάρχει και η "άλλη", η αγνότερη μουσική, όπου κάτι τύποι σαν τον Weckl (ο αντίστοιχος σρέντερ στα ντραμς) δεν βλέπουν ούτε μπορούν να σταθούν ποτέ.
 

 

πες τα ρε μάστορα....ποιό αδιάφορη μηχανή απ αυτόν δεν υπάρχει στον πλανήτη. Απορώ ποιοί τον προσλαμβάνουν. Ίσως δεν είναι τυχαίο που πλέον μπορεί να τον προσλάβει ο πάσα ένας....

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Βαγγέλη, δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά τα άλμπουμ του Weckl που μου έστελναν κατά καιρούς, τα πουλαγα κοψοχρονιά στο μοναστηράκι γιατί δεν ακούγονται.
Δεν ακούω μουσικές επιδείξεις.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε ούτε στο ΤΙ διαφωνούμε, και αποφεύγω να σε προσβάλλω, γιατί ζεις από αυτό, αλλά οι ντράμερ που μου αρέσουν εμένα, παίζουν σαν τον Μιχάλη Καπηλίδη, και παίρνουν ταυτότητες χωρίς να κάνουν show off, απλώς και μόνο με το groove τους που έχει κατακτηθεί μεσά από αστραφτερή τεχνική και όχι το αντίθετο.
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

πες τα ρε μάστορα....ποιό αδιάφορη μηχανή απ αυτόν δεν υπάρχει στον πλανήτη. Απορώ ποιοί τον προσλαμβάνουν. Ίσως δεν είναι τυχαίο που πλέον μπορεί να τον προσλάβει ο πάσα ένας....

OΛΟΙ!!! Απο τον Michel Camillo μεχρι τον Corea. Aπο το Dave Grusin στην Diana Ross και την Madonna.

 Μεχρι κ με το Φακανα εχει παιξει.ΟΛΟΙ .

Αν δεν βαριεσαι./..παρε κ εσυ 

http://daveweckl.com/otherprojects.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tamtam said:

Φίλε Βαγγέλη, δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά τα άλμπουμ του Weckl που μου έστελναν κατά καιρούς, τα πουλαγα κοψοχρονιά στο μοναστηράκι γιατί δεν ακούγονται.

 

δεν εκπλήσσομαι.

έχω πουλήσει 3 της elektrik band του Corea γιατί δεν ακούγονταν.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tamtam είπε

Φίλε Βαγγέλη, δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά τα άλμπουμ του Weckl που μου έστελναν κατά καιρούς, τα πουλαγα κοψοχρονιά στο μοναστηράκι γιατί δεν ακούγονται.
Δεν ακούω μουσικές επιδείξεις.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε ούτε στο ΤΙ διαφωνούμε, και αποφεύγω να σε προσβάλλω, γιατί ζεις από αυτό, αλλά οι ντράμερ που μου αρέσουν εμένα, παίζουν σαν τον Μιχάλη Καπηλίδη, και παίρνουν ταυτότητες χωρίς να κάνουν show off, απλώς και μόνο με το groove τους που έχει κατακτηθεί μεσά από αστραφτερή τεχνική και όχι το αντίθετο.
 

 

μα ...Και ο Μιχαλης για καποια χρονια Masterplan ακουγε.. Ο ιδιος τα εγραφε εδω.

Τι συζηταμε τωρα?

Την αξια του Weckl - τι ειναι μουσικη, ..τι ειναι συνθεση,...

Ελεος ρε φιλε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vagelism said:

OΛΟΙ!!! Απο τον Michel Camillo μεχρι τον Corea. Aπο το Dave Grusin στην Diana Ross και την Madonna.

 Μεχρι κ με το Φακανα εχει παιξει.ΟΛΟΙ .

Αν δεν βαριεσαι./..παρε κ εσυ 

http://daveweckl.com/otherprojects.htm

να τον χαίρονται!

ευχαριστώ δε θα πάρω. 

προτιμώ ezdrummer...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

δεν εκπλήσσομαι.

έχω πουλήσει 3 της elektrik band του Corea γιατί δεν ακούγονταν.

 

το ξερουμε δεν σ αρεσει... 

αλλα ο Corea 2018 τουρνε ,...παλι με τον Weckl επαιζε.

Δεν σου λεει τιποτα..??

 

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

προτιμώ ezdrummer...

Ι rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagelism είπε

μα ...Και ο Μιχαλης για καποια χρονια Masterplan ακουγε.. Ο ιδιος τα εγραφε εδω.


Ναι ναι σου πα και μου πες και είπε.

Αλλά η ουσία που σχολιάζω είναι άλλη. Και την παραβλέπεις συνεχώς.
 

Τουλάχιστον μην μπαίνεις στον κόπο να απαντάς με αλεπάλληλα βίντεο (κανένας ντράμερ κάποιου επιπέδου δεν χρειάζεται το quantize, δεν είναι ζήτημα ανεπάρκειας αλλά επιλογή παραγωγής) και...
υπάρχουν και μουσικοί που το "το groove τους έχει κατακτηθεί μεσά από αστραφτερή τεχνική και όχι το αντίθετο".
Ο Καπ είναι ένας απ' αυτούς. (στο ξαναγράφω γιατί αποκλείεται να είδες το βίντεο μέσα στο 1' λεπτό που απάντησες στο σχόλιό μου)
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vagelism said:

το ξερουμε δεν σ αρεσει... 

αλλα ο Corea 2018 τουρνε ,...παλι με τον Weckl επαιζε.

Δεν σου λεει τιποτα..??

 

Ι rest my case.

Ο Corea μεγαλούργησε όταν έπαιζε με Cobham, Gadd, Airto κ.α....

Μετά κάπου....το έχασε. Ιδίως με τα σχήματα... (αυτά της αρπαχτής μωρέ...ξέρεις....στην grp)

Μη με ζορίζεις Βαγγέλη... Δυστυχώς για σένα άκουγα τον Corea πριν γεννηθείς. Εναν άλλον Corea. Εναν Corea που τον γνώρισες μέσα από vintage ή obsolete records.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε


Ναι ναι σου πα και μου πες και είπε.

Αλλά η ουσία που σχολιάζω είναι άλλη. Και την παραβλέπεις συνεχώς.
 

Τουλάχιστον μην μπαίνεις στον κόπο να απαντάς με αλεπάλληλα βίντεο (κανένας ντράμερ κάποιου επιπέδου δεν χρειάζεται το quantize, δεν είναι ζήτημα ανεπάρκειας αλλά επιλογή παραγωγής) και...
υπάρχουν και μουσικοί που το "το groove τους έχει κατακτηθεί μεσά από αστραφτερή τεχνική και όχι το αντίθετο".
Ο Καπ είναι ένας απ' αυτούς.
 

H oυσια ειναι οτι υπαρχουν διαφορετικες μουσικες για διαφορετικους παικτες μαεστρο.

Καποιοι παιζουν groove κ μονο...καποιοι παιζουν groove πανω σε 7-9 5 ..βλ Mangini η Portnoy.

Εκαστος στο ειδος τους.

Μην μπερδευεις το τι σ αρεσει με το τι ειναι αντικειμενικα καλο. Δεν φτανεις να γραψεις 2000 δισκαι χωρις groove φιλε. Οτι κι αν παιζεις.

Και ο Mangini groove- ακλα εχει κ ο Koλλιας..κ ο Weckl και ο Kap.

Διαφορετικα στυλ παιζουν μονο. 

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο Corea μεγαλούργησε όταν έπαιζε με Cobham, Gadd, Airto κ.α....

Μετά κάπου....το έχασε. Ιδίως με τα σχήματα... (αυτά της αρπαχτής μωρέ...ξέρεις....στην grp)

Μη με ζορίζεις Βαγγέλη... Δυστυχώς για σένα άκουγα τον Corea πριν γεννηθείς. Εναν άλλον Corea. Εναν Corea που τον γνώρισες μέσα από vintage ή obsolete records.

 

 

Οταν στριμωχνεσαι με επιχειρηματα...καταφευγεις παντα στην ηλικια σου...

Και εγω...ξερεις ποσο ψαρωνωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου