Προς το περιεχόμενο

ΠΕΤΑΛΙΑ ή ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ??


Kavaldi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη την ερωτηση εχω να κανω.. ΠΕΤΑΛΙΑ ή ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ & γιατι??

Πιστευω πως υπαρχουν πολλοι λογοι για να διαλεξει καποιος..

Εγω προτειμω μακραν τα πεταλια ενα-ενα

με κυριο λογο την αυθεντικοτητα & το "χειροποιητο" του ηχου..

[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο θέμα βραδυάτικα.Ανάλαφρο :lol: :lol: :wink:

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πετάλια.Έχω όσα εφέ μου χρειάζονται τα οποία είναι full παραμετροποιήσημα και φυσικά μπορώ να έχω ανοιχτό όποιο θέλω και όποτε θέλω.

 

Στα μείον είναι ο χαμός με τα καλώδια αλλά αν είσαι τακτικός δεν έχεις πρόβλημα :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι το τι ζητάς από τον ήχο σου. Μπορεί να σε καλύπτουν 2 πεταλάκια. Εμένα πχ η πεταλιέρα μου δε με κάλυπτε στο wah και στην παραμόρφωση οπότε πήρα 2 πεταλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου αποψη για το θεμα ειναι η εξης: Πραγματικα τα πεταλακια μπορει να εχουν καλυτερο ηχο και πιο ευκολη χρηση.ομως για να τα χρησιμοποιησεις οπως πρεπει , θελεις και εναν ενισχυτη με αρ.... κι εκτος απο αυτο, με τα πεταλακια πως θα αλλαζεις καναλια για να εχεις μεγαλυτερη γκαμα ηχων? ο vai π.χ. μπορει να εχεις τοσα πεταλια αλλα μπροστα του εχει και μια custom πεταλιερα με 16 καναλια για να αλλαζει προενισχυσεις εφφε κτλ. και μη ξεχνατε οτι καπια απο τα πεταλακια του ειναι συνδεδεμενα με rack εκατομμυριων.συμφωνω με τα πεταλακια αρκει να ειναι αναλογικα, γιατι αλλιως καλυτερα παρε μια πεταλιερα να γλυτωσεις χρηματα και να εχεις σιγουρα και καλυτερο αποτελεσμα απ' οτι με τα ψηφιακα πεταλια.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να παίξω με πεταλιέρες...θεωρώ οτι έχουν πολυ μέτρια τζιτζικε distortion....οτι γενικά για αρχάριο ή και πιο advance...το programming τους είναι δυσκολο....και πολλοί παίζουν με τα τρισάθλια preset τους....συνήθως η ποιότητα των εφέ είναι μέτρια και γενικώς πάσχουν.... τα πεταλάκια για μένα ειναι σε καλύτερη μοίρα...αλλα σκας πιο πολλά λεφτα αν θες να έχεις ποιοτικά πετάλια και pedalboard....γενικά πάντως είναι καλό να έχουμε υπόψιν οτι αν έχεις έναν καλό ενισχυτή με "καλό" distortion....μετά τα μερικά εφέ είναι το λιγότερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικά πετάλια με μανία!!! Πρώτον, διότι σου προσφέρουν καλύτερης ποιότητας εφέ από μια πεταλιέρα και δεύτερον γιατι δεν κομπρεσάρουν τόσο πολύ τον ήχο σου!! (πάτημα ή στένεμα του εύρους συχνοτήτων του ήχου έχεις έτσι κι αλλιώς όταν χρησιμοποιείς εφέ είτε αναλογικό , είτε ψηφιακό).Εξάλλου είμαι της άποψης ότι καλύτερα λίγα και ποιοτικά εφέ , παρά πληθώρα και μέτριας ποιότητας .

Universally Unknown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι της πεταλιέρας μπορεί να σκάσεις πολλά χρήματα για κάτι καλό βέβαια αλλά με ένα πάτημα έχεις διαφορετικό distortion άλλο delay άλλο echo και πάει λέγοντας γιατί αν σε ένα live μετά από ένα κομμάτι motorhead θες να παίξεις kreator τι κανεις με τα πεταλάκια;

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου