Προς το περιεχόμενο

ΠΕΤΑΛΙΑ ή ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ??


Kavaldi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν θές να έχεις τον δικό σου ήχο έχεις πεταλάκια. Αν θές να έχεις πολλούς ήχους και εύκολα προσβάσιμους παίρνεις πεταλιέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση γι' αυτους που δεν αποχωριζονται τα πεταλακι! :D οταν βαζεις το τρεμολο (εφφε) σε ενα κοματι πως θα ελεγξεις την ταχυτητα του και τις παραμετρους του απο το πεταλι την ωρα που παιζεις? εκτος κι εν εχεις 3-4 προχειρα με διαφορετικες ρυθμισεις για καθε τραγουδι! :D :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την ερωτηση εχω να κανω.. ΠΕΤΑΛΙΑ ή ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ ??

Οπως λεει και ο Γκουρου Superfunk,εναν καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη + μερικα πεταλακια για τους ηχους που θες και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ.

Η πεταλιερα σου προσφερει καποιες ευκολιες αλλα μεχρι εκει.Ασε που για να βγαλεις το μεγιστο των δυνατοτητων της πρεπει να εχεις αυτο που,δυστηχως,δεν το αποκτας απ'την μια στιγμη στην αλλη και λεγεται ΕΜΠΕΙΡΙΑ :wink: .Και βεβαιως πολυ μα πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ.

Ο ανθρωπος που προανεφερα,μπορει τα τελευται χρονια να εχει αγορασει μια Vox Tonelab(πεταλιερα)αλλα για ρωτα ποσα χρονια παιζει με πεταλια και κατα ποσο αυτο το γεγονος τον βοηθησε στο να βγαλει το μαξιμουμ της αποδοσης της.

Ειναι τυχαιο?

Δεν νομιζω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταλια...οποιος παιζει με πεταλιερες θα καει στην κολαση... :lol:

 

 

Παραδόξως ανήκω στην κατηγορία που δεν θα πάει στην κόλαση :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι όμως να έχεις και μια πεταλιέρα.Είτε για να μην κουβαλάς ΟΛΑ τα πεταλάκια και τα καλώδια μαζί σου σε πρόβες κλπ αλλά μια γτηνή πεταλιέρα θα σε βοηθήσει να μπεις στον κόσμο των εφφέ.

Εγώ πριν πάρω τη Me-50 δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσα ήδη βρώμικου ήχου και εφφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να έχεις όσα αντέχει η τσέπη και η μέση σου.

Αν μπορούσα οικονομικά θα έπαιρνα 2-3 πεταλιέρες και 40 πεταλάκια και θα είχα όλους τους ήχους που θα φανταζόμουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταλια...οποιος παιζει με πεταλιερες θα καει στην κολαση... :lol:

 

 

Παραδόξως ανήκω στην κατηγορία που δεν θα πάει στην κόλαση :lol: :lol: :lol:

Εσυ εχεις παει αλλα δεν το ξερεις… :lol: αχ ομαδικη εξωμολογιση πρεπει να κανουμε για να σωθουμε...

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταλια σιγουρα,το ζορι ειναι οταν ανακαλυπτεις τρελους συνδυασμους

με τεσσερα πεντε μαζι και θες τελος παντων να τα ανοιξεις ή να τα κλεισεις

σχεδον ταυτοχρονα,ή θα πρεπει να κανεις διασκελισμους ή να πλακωθεις στα καλωδια για να μην μ@μησεις την σειρα των εφφε για να βολευτουν τα ποδια σου ή να σκασεις φραγκα για μοντιφες στυλ edge,με την πεταλιερα εχεις καπως μια εβελιξια αλλα εχεις τρελο πακετο στο να προγραμματισεις kαι δυστυχως ειναι το πιο βασικο...εγω παντως δεν τα εχω καταφερει ακομα την πεταλλιερα που πηρα που εχει ωραια πραγματα zoom gt9.2 ειχα φτασει καποια στιγμη να την σουταρω..μεχρι στιγμης την συνοδευω με δυο τρια drives/compressor πεταλλια για καμια μπαμ μπαμ προβα ισα ισα για reverb delay flanger tremolo phasers..γιανα μην κουβαλω την τεραστια σανιδα που εχω με τα πεταλια μου..για Live Ομως ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...μονο την σανιδα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου